Kremliaus išrinktųjų sąraše Lietuvos nėra
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė ne­su­lau­kė Krem­liaus kvie­ti­mo da­ly­vau­ti ki­tos sa­vai­tės pra­džio­je vyk­sian­čio­je nau­jai iš­rink­to Ru­si­jos pre­zi­den­to Vla­di­mi­ro Pu­ti­no inau­gu­ra­ci­jo­je. Kvie­ti­mo į ce­re­mo­ni­ją iki penk­ta­die­nio ne­bu­vo ga­vęs ir Mask­vo­je re­zi­duo­jan­tis mū­sų ša­lies am­ba­sa­do­rius Re­mi­gi­jus Mo­tu­zas.

Ketvirtai kadencijai Rusijos prezidentu V. Putinas bus inauguruotas pirmadienį, gegužės 7-ąją. Susirinksiant į iškilmes laukiama kelių tūkstančių svečių, tarp jų bus ir užsienio valstybių atstovų.

Kaip informavo prezidentės spaudos tarnyba, kvietimų į šią ceremoniją Lietuva šiuo metu nėra gavusi. Užsienio reikalų ministerija patikslino, kad iki penktadienio darbo dienos pabaigos kvietimas nebuvo gautas ir mūsų šalies ambasadoje Maskvoje. „Mūsų žiniomis, kitos ambasados iki šiol tokio kvietimo taip pat nėra gavusios. Dėl dalyvavimo inauguracijoje bus apsispręsta gavus kvietimą“, – aiškino mūsų diplomatinės žinybos atstovai.

Stebėjo per monitorius

Per ankstesnes Rusijos prezidentų inauguracijas mūsų šaliai atstovavo Maskvoje reziduojantys ambasadoriai. Kai 2008 metais Rusijos prezidentu buvo inauguruotas Dmitrijus Medvedevas, iškilmėse dalyvavo tuometis Lietuvos ambasadorius šioje šalyje Rimantas Šidlauskas. 2012 metais vykusią V. Putino inauguraciją stebėjo tuomet mūsų diplomatinei atstovybei Rusijoje vadovavęs Renatas Norkus.

Ambasadorius po ceremonijos interneto portalui lrytas.lt pasakojo, kad sugrįžus iš Kremliaus jį buvo apėmęs dvejopas įspūdis. Viena vertus, renginys buvo gražus, vyko laikantis visų protokolo reikalavimų, beveik sekundžių tikslumu. Kita vertus, šiek tiek keistas jausmas R. Norkų buvo apėmęs, kai, vykstant V. Putino inauguracijai, Maskvos gatvės atrodė tarsi išvalytos.

Taip pat R. Norkus sakė, kad niekas iš užsienio diplomatų nematė ceremonijos tiesiogiai. Visi jie ir net dalis aukštų Rusijos valdžios atstovų vienoje iš Kremliaus salių inauguraciją galėjo stebėti ta proga sumontuotuose monitoriuose. „Tiesa, V. Putinas perėjo per tą salę, į kurią buvo sukviesti užsienio diplomatai, ir galbūt kai kas iš jų sugebėjo prezidentą pamatyti. Jei, žinoma, sugebėjo. Aš pirmą kartą dalyvavau tokiame renginyje Rusijoje, todėl neturiu su kuo palyginti. Tačiau mano kolegos, kurie dirba Maskvoje ilgiau, pasakojo, kad ir prezidento D. Medvedevo inauguracija buvo organizuota panašiai. Tik išskirtiniai svečiai buvo pakviesti į vadinamąją Auksinę Kremliaus salę, kurioje vyko V. Putino inauguracija. Ji truko tik ne visą pusvalandį. Beje, karinio parado, kuris vyko Kremliuje jau po inauguracijos, taip pat niekas nematė. Ko gero, sunku būtų buvę suorganizuoti, kad visi į inauguraciją kviesti maždaug trys tūkstančiai svečių taip greitai būtų iš Kremliaus išėję į jo kiemą, kur ir vyko paradas“, – įspūdžius iš V. Putino inauguracijos 2012-aisiais portalui lrytas.lt tąsyk pasakojo R. Norkus.

Įžvelgia lyderių baimę

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad tikslų į iškilmingą ceremoniją gegužės 7-ąją pakviestų svečių skaičių bus galima sužinoti tik inauguracijos dieną. Tačiau, anot kai kurių pranešimų, dalis žinomų žmonių jau pareiškė apie ketinimus dalyvauti inauguracijose renginiuose. Maskvoje esą laukiami ilgamečiai V. Putino draugai, vienais artimiausių Rusijos sąjungininkų Europoje laikomi buvę Italijos ir Vokietijos vyriausybių vadovai Silvio Berlusconi bei Gerhardas Schroederis. Kaip rašo kaimynės šalies žiniasklaida, kol kas neaišku, ar gegužės 7 dieną asmeniškai V. Putiną sveikins Baltarusijos ir Kazachstano prezidentai Aliaksandras Lukašenka bei Nursultanas Nazarbajevas.

Rusijos laikraščio „Moskovskij Komsomolec“ interneto svetainės kalbintas Politinių tyrimų instituto direktorius politologas Sergejus Markovas teigė manąs, kad V. Putino inauguracijoje neverta laukti nė vieno iš pasaulio lyderių. Tai jis aiškino ne pašlijusiais kai kurių užsienio valstybių santykiais su Rusija dėl šios vaidmens Ukrainoje, Sirijoje ar kitomis problemomis, bet politikų esą jaučiama baime.

„Dauguma lyderių bijo amerikiečių, jų keršto už tai, kad atvyks į V. Putino inauguraciją. Dabar tai greičiau Rusijos vidaus klausimas. Tikėčiausi, kad jau po gegužės 7 dienos Maskvoje įvyks A. Lukašenkos, N. Nazarbajevo vizitai. Vėliau, manau, Rusiją aplankys ir Moldovos lyderis Igoris Dodonas, ir Azerbaidžano vadovas Ilhamas Alijevas“, – kalbėjo Rusijos politologas.

„Moskovskij Komsomolec“ skelbia, kad atvyksiančius užsienio svečius priims itin svarbiems asmenims skirtas Maskvos Vnukovo-3 oro uostas, paprastai aptarnaujantis užsakomuosius reisus. Už svečių apsaugą bus atsakingi Federalinės apsaugos tarnybos pareigūnai. Rusijos naujienų agentūros „RIA Novosti“ šaltinių informacija, inauguracijos metu gali būti atsisakyta tradicinio prezidento kortežo važiavimo Maskvos gatvėmis. Anksčiau teigta, kad V. Putinas į inauguraciją atvyks nauju rusišku specialiai jam sukurtu prezidentiniu limuzinu.