Kelių direkcijoje galėjo būti iššvaistyta per 20 mln. eurų
Lie­tu­vos au­to­mo­bi­lių ke­lių di­rek­ci­jo­je (LAKD) ga­lė­jo bū­ti iš­švais­ty­ta per 20 mln. eu­rų, tei­gia su­si­sie­ki­mo mi­nis­tras Ro­kas Ma­siu­lis.

„Kelių direkcijoje aptiktas tikras politinių užsakymų archyvas, dėl to pradedamas vidaus auditas įsitikinti, koks pažeidimų mastas gali būti, kiek iššvaistyta lėšų. Panašu, kad direkcija veikia kaip politinių užsakymų biuras ir jau dabar matome, kad „į orą ištaškyta“ apie 20 mln. eurų. Tie 20 mln. eurų neatneš valstybei naudos, nes nebus panaudoti, tie pinigai buvo išleisti projektams, kurie niekada nebus padaryti“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė R. Masiulis.

Pasak jo, po audito gali paaiškėti, kad iššvaistytos sumos yra didesnės, nes iš viso projektavimui yra išleista apie 46 mln. eurų. Pirmadienį ministerija ketina paskelbti sąrašą kelių, kurių projektavimui, ministro teigimu, buvo iššvaistyta 10 mln. eurų.

„Panašu, kad vienintelis realus paaiškinimas, kad patyrusi politikų spaudimą, ne viena direkcijos vadovybė politikus nuramindavo, kad darbas bus pradėtas ir nupirkdavo projektavimo darbus, tokiu būdu buvo nusiperkama ramybė kadencijos laikotarpiui, vadovai buvo vadinami sukalbamais ir patogiais“, – kalbėjo susisiekimo ministras.

Laikinasis Kelių direkcijos vadovas Vitalijus Andrejevas teigia, kad audito metu numatoma tikrinti apie tūkstantį projektų.

„Iš viso šiai dienai turime 46 mln. eurų nebaigtų projektavimo darbų sąnaudų. Tai yra projektai, kuriais dar nėra pasinaudota. Preliminariais duomenimis, daugiau kaip pusė tokių projektų niekada neišvys dienos šviesos dėl minėtų priežasčių: neatitinka galiojančių teisės aktų ir taip toliau“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo V. Andrejevas.

Jis pridūrė, kad direkcija turi nebaigtų projektavimo sutarčių nuo 2007 metų. Tikrinamų daugiau kaip tūkstančio projektų statybos darbų vertė, preliminariais duomenimis, siekia apie 1,5 mlrd. eurų.

Konkrečių projektuotojų nei ministerija, nei Kelių direkcija neįvardija, tačiau, Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenimis, daugiausiai direkcijos užsakymų yra gavusi kelių, tiltų ir geležinkelių projektavimo bendrovė „Kelprojektas“ – iš viso už daugiau kaip 70 mln. eurų.

Susisiekimo ministerija nurodo, kad 2009 metais Kelių direkcija pirko kelio „Via Baltica“ ruožo techninio projekto parengimo paslaugas už 1,5 mln. eurų, o 2015 metais įsigijo projekto koregavimo paslaugą dar už 0,8 mln. eurų. Be to, kito kelio „Via Baltica“ ruožo parengto projekto sprendiniai, pasak ministerijos, neužtikrina dabartinių transporto srautų pralaidumo ir saugumo reikalavimų, nors visi projektai privalo būti rengiami atsižvelgiant į 20 metų transporto srautų prognozes.

Kelių direkcijos teigimu, projektavimo darbų auditą planuojama baigti šiemet.