Karo kirvis Seime nepaslėptas
Par­la­men­ta­rui Min­dau­gui Bas­čiui tre­čia­die­nį pa­skel­bus apie at­sis­ta­ty­di­ni­mą, Sei­mo val­dan­čio­sios ir opo­zi­ci­nės frak­ci­jos to­liau svai­do­si kal­ti­ni­mais.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis toliau žada inicijuoti apkaltą visai konservatorių frakcijai, tuo metu opozicija neatsisako raginimų skelbti pirmalaikius rinkimus.

R. Karbauskis teigia, kad visi konservatorių frakcijos nariai galėjo pažeisti Konstituciją, nes tarėsi, kaip antradienį balsuoti dėl nepavykusios M. Basčio apkaltos.

„Klausimas dėl Konstitucijos pažeidimo, kurį padarė konservatoriai vakar, lieka“, – BNS antradienį sakė politikas.

Parašus dėl apkaltos konservatoriams jis žada pradėti rinkti savo frakcijos posėdyje trečiadienio popietę.

„Valstiečių“ lyderis teigė, kad M. Basčio sprendimas trauktis yra teisingas ir sumažins įtampą.

„Prasidėjusi tų melagingų kaltinimų galbūt net valdančiajai daugumai banga būtų kenkusi valstybei“, – sakė R. Karbauskis.

Tačiau jo partietis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tvirtino, kad apkalta visai frakcijai yra „niekinis dalykas“.

„Apkalta gali būti asmeniui“, – sakė parlamento vadovas.

Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis siūlė nevertinti R. Karbauskio pasiūlymo rimtai.

Siūlo skelbti pirmalaikius rinkimus

Savo ruožtu G. Landsbergio vadovaujama frakcija ir kitos trys opozicinės Seimo frakcijos siūlo skelbti pirmalaikius rinkimus. Šios frakcijos įtaria, kad raginant „valstiečius“ fotografuoti slapto balsavimo dėl M. Basčio apkaltos biuletenius jų lyderiai neteisėtai kontroliavo parlamentarus.

„Tai yra Seimo laisvo mandato reguliavimas“, – BNS sakė G. Landsbergis.

Jo manymu, pirmalaikių rinkimų taip pat reikia, nes balsuodamas prieš M. Basčio apkaltą Seimas „nesugebėjo įvertinti prieš Lietuvą dirbusio žmogaus“.

Politikas teigė, kad M. Basčio paskelbimas apie pasitraukimą iš Seimo yra pavėluotas, ir apgailestavo, kad atsistatydinimas išsaugo galimybes šiam politikui toliau būti renkamam į Seimą.

Prie iniciatyvos dėl pirmalaikių Seimo rinkimų lieka ir Liberalų sąjūdžio frakcija.

„Bastys yra viena problema, tačiau kai valdantieji, mūsų manymu, daro galimai nusikalstamą veiką ir dar tuo giriasi visais kanalais, tai tas nepanaikina galimybės peržiūrėti šio Seimo reputaciją“, – BNS sakė frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Jis žadėjo dėl „valstiečių“ veiksmų kreiptis į teisėsaugą.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcija taip pat pasisako už pirmalaikius rinkimus. „Tvarkiečių“ atstovas Rimas Andrikis BNS M. Basčio poelgį vertino kaip „reto džentelmeniškumo pavyzdį“, pabrėžęs, kad jis buvo pirmasis, pasitraukęs po nepavykusios apkaltos.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė sako, kad po rezonansą sukėlusio Seimo balsavimo M. Bastys „priėmė teisingą sprendimą ir pademonstravo politinę kultūrą, kurios dažnai ir trūksta“.

Tarėsi su „socdarbiečiais“?

Socialdemokratų vadovas Gintautas Paluckas M. Basčio sprendimą trauktis iš Seimo vadino teisingu ir siejo jį su Socialdemokratų darbo frakcijos bandymais išsaugoti reputaciją.

„Mano žiniomis, šį sprendimą jis priėmė pasitaręs su „socdarbiečiais“, siekdamas sumažinti visuomenės politinį spaudimą ir nepasitenkinimą. Ar tai gelbėja tos reputacijos, moralumo likučius, aš abejoju, bet pats pasitraukimas yra teisingas“, – BNS teigė G. Paluckas.

Jis taip pat tvirtino, jog M. Basčiui traukiantis nebus atsisakoma palaikyti opozicijos iniciatyvos dėl pirmalaikių rinkimų.

Anot socdemų lyderio, sprendimas susijęs su balsavimo dėl apkaltos, kuri, jo nuomone, nepavyko dėl „pokiliminių valdančiųjų susitarimų išsaugoti narį valdančiųjų daugumai“.

Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos atstovas Gediminas Kirkilas sako, kad M. Bastys pasielgė teisingai, nes „geriausias pasitikrinimas šitoje situacijoje pačiam politikui yra rinkėjai“.

Kartu jis įsitikinęs, kad opozicijos siekis inicijuoti pirmalaikius rinkimus, siejant tai su nepavykusia M. Basčio apkalta, būtų neįgyvendinamas.

„Tai yra visiškas populizmas. Aišku, opozicinės frakcijos to turi reikalauti, bet jos puikiai žino, kad to negalima padaryti. Nes reikia, kad Seimas save paleistų. Beveik esu tikras, kad net jei Seimas prieitų prie balsavimo, jie patys už tai nebalsuotų, kadangi daugelis nepatektų į Seimą“, – BNS sakė parlamentaras.

M. Bastys trečiadienį paskelbė atsistatydinantis parlamente iškilus iniciatyvai perbalsuoti dėl jo mandato panaikinimo. Jis kol kas neatsako, ar dalyvaus rinkimuose Zanavykų vienmandatėje apygardoje.

Antradienį už M. Basčio mandato panaikinimą balsavo 72 parlamentarai. Mandatui panaikinti reikia mažiausiai 85 balsų.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.