Kandidatai prezidento rinkimams: jei ne Ingrida Šimonytė, tai Aušra Maldeikienė
Sei­mo na­rė Auš­ra Mal­dei­kie­nė la­bai no­rė­tų Lie­tu­vos pre­zi­den­to par­ei­go­se ma­ty­ti Ing­ri­dą Ši­mo­ny­tę. Ta­čiau jei ši nu­spręs ne­siek­ti to­kio pos­to, pa­ti kan­di­da­tuos pre­zi­den­to rin­ki­muo­se.

„Puiku, kad Lietuvoje įsibėgėja debatai dėl to, kas gali tapti Lietuvos prezidentu“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė politikė A. Maldeikienė. Ji pasakojo sulaukusi skambučio iš vieno naujienų portalo ir klausimo, Man jau skambino Delfi, ir klausė, ar mano pastaba, jog eisiu, jeigu neis Ingrida Šimonytė turi pagrindą.

A. Maldeikienė atsakė: „Taip, turi.“

Socialiniame tinkle parlamentarė paaiškino, kodėl taip teigia. „Man gėda už tautą, kur potencialių kandidatų neklausia, ką jie mąsto apie Lietuvos ateitį ir tos ateities perspektyvas tarptautiniame kontekste. Neklausia, kaip jie suvokia Europai ir pasauliui kylančius iššūkius? Kaip vertina tai, kas vyksta Katalonijoje? O Mianmare? Nesidomi, kaip anie kandidatai mato esmines Lietuvos bėdas ir KODĖL mato taip, kaip mato, – tvirtino ji. – Neklausia, ką jie skaito? Kokia tarptautinė spauda guli ant jų stalo ir kaip, tarkime, jie vertina paskutinio „Economisto“ numerio komentarus apie Macron veiklą? Ne. Lietuviai pasidomės paskutinės draugės suknele ir reitingais. Ir labai gudria ironiška nata užsuoks, ar tikrai eisite...“

A. Maldeikienė svarstė, kad kas kaltas, kad taip nusiritome. Seimo narė mano, kad visų pirma – mirusi, neambicinga žiniasklaida.

„Ir taip. Labai noriu Ingridos tame poste. Bet jeigu ji neis, tai kausiuosi iki galo, kad šitos šalies protai nepaskęstu kelių policininkų ir bankų ryšių su visuomenių berniukų ar Pakso kanclerio sukeltose protu ir tikra meile savo tautai nežėrinčiose kelių dulkėse, – teigė A. Maldeikienė. – Nebemeluokim sau. Nors kartą.“

Daugiausiai palaikymo sulauktų premjeras

Į LRT.lt rankas pateko apklausa, kurioje rinkėjų teiraujamasi, kas iš dabartinių Lietuvos visuomenės veikėjų galėtų pretenduoti į prezidento postą. Rinkėjams buvo užduodamas atviras klausimas. „Vilmorus“ apklausa atlikta rugsėjo 8–17 dienomis. Apklausa rodo, kad, jei prezidento rinkimai vyktų dabar, daugiausiai palaikymo sulauktų premjeras S. Skvernelis (15,6 proc.). Antras apklausoje – Kauno miesto vadovas V. Matijošaitis, turintis 9,3 proc. rinkėjų palaikymą. Nedaug nuo jo atitrūkęs SEB banko prezidento patarėjas G. Nausėda (8,5 proc.), toliau – Europos Parlamento (EP) narė V. Blinkevičiūtė (7,1 proc.). Kadenciją baigiantis Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas sulauktų 6,7 proc., o antrą kadenciją įpusėjusią prezidentę Dalią Grybauskaitę dar kartą prezidente matytų 5,2 proc. (tiesa, kandidatuoti į šalies vadovus trečią kartą ji negali). Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių ir buvusią finansų ministrę konservatorę Ingridą Šimonytę palaikytų 4,5 proc. rinkėjų, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį – 3,9 proc. (negali kandidatuoti prezidento rinkimuose dėl amžiaus). Po jo – buvęs Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius (3,5 proc.). Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį ir konservatorių Žygimantą Pavilionį kaip galimus šalies vadovus įvardijo 3,2 proc. rinkėjų.

***

Šiuo metu žinoma, kad į prezidento postą kandidatuos Seimo narys Naglis Puteikis, verslininkas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis, svarsto buvęs Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas.