JAV suimta Neringa Venckienė
Ge­ne­ra­li­nė pro­ku­ra­tū­ra in­for­muo­ja, kad pa­gal Lie­tu­vos pro­ku­ra­tū­ros pa­teik­tą pra­šy­mą Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se pra­dė­tas įta­ria­mo­sios Ne­rin­gos Venc­kie­nės eks­tra­di­ci­jos į Lie­tu­vos Res­pub­li­ką teis­mi­nis pro­ce­sas.

Kaip rašoma pranešime spaudai, minėtam asmeniui šiuo metu taikoma kardomoji priemonė – suėmimas. Pastebėtina, kad nurodomas ekstradicijos procesas vyksta užsienio valstybėje. Dėl šios priežasties Generalinė prokuratūra nėra įgaliota komentuoti užsienio valstybėje vykstančio teisinio proceso turinio.

Atmetė prašymą paleisti už užstatą

Užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė BNS sakė, kad trečiadienį JAV įvyko teismo posėdis, jame N. Venckienė buvo pateikusi prašymą dėl paleidimo už užstatą, tačiau teismas jį atmetė.

N. Venckienės teta Audronė Skučienė BNS sakė apie dukterėčios sulaikymą sužinojusi tik iš žiniasklaidos. Ji tikina nežinanti, kur pastaruoju metu gyveno N. Venckienė.

„Ne, neturime jokių žinių. Jums svarbiausia, kad ją parvežtų – tai, ko gero, parveš arba ne, matysime. Aš tikrai nežinau – man teisėsauga Amerikos nepraneša, kur ji yra“, – BNS teigė A. Skučienė.

Gali užtrukti metus

Prokuroras Tomas Krušna žurnalistams sakė, kad teismo procesas vyksta Čikagoje. Praktika rodo, kad jo tikėtina trukmė „gali būti skaičiuojama metais“.

„Mes turime informaciją apie procesą Čikagoje, ir galime apsiriboti informavimu apie faktinę proceso eigą, o ne apie patį turinį ar rezultatus“, – žurnalistams sakė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras T. Krušna.

Vieta žinoma

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris teigė, kad JAV ir Lietuvos teisėsaugai seniai buvo žinoma N. Venckienės gyvenamoji vieta.

„Tas adresas buvo žinomas pakankamai seniai, tai vėlgi teisinės procedūros, kodėl amerikiečiai šiuo momentu priėmė tokį sprendimą, vėlgi reikėtų jų pačių klausti“, – žurnalistams Seime sakė E. Šileris.

Paprašytas patikslinti, kam tas adresas buvo žinomas, pariegūnas sakė, kad „visoms pusėms“.

Čikagoje gyvena gausi lietuvių bendruomenė.

Teigė neturintys duomenų

LŽ primena, jog penai metų spalio pabaigoje per spaudos konferenciją Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis teigė nieko nežinantis apie tai, ar po to, kai Lietuva išsiuntė JAV prašymą dėl Neringos Venckienės ekstradicijos, ten dėl to atliekami kokie nors veiksmai. Ši buvusi teisėja ir buvusi Seimo narė Lietuvoje kaltinama įvairiais nusikaltimais.

E. Pašilis per spaudos konferenciją teigė, kad dar 2015-ųjų pabaigoje gautas patvirtinimą, kad JAV Teisingumo departamentas priėmė Lietuvos prašymą dėl N. Venckienės ekstradicijos. „Tai parodo, kad Lietuva padarė savo darbą. Tikiuosi, kad Amerikos teisėsauga irgi daro savo darbą ir ieško“, – sakė jis.

E. Pašilis teigė, kad negali nei JAV, nei kitų šalių teisėsaugos skubinti, spartinti ar užduoti kokius nors kitokius klausimus.

„Reikia suprasti, kad mes turime atskiras jurisdikcijas. Esame labai dėkingi Amerikos teisėsaugai, matome, kad ji dirba, susižinojimas vyksta – turiu omenyje tarptautinį bendradarbiavimą“, – kalbėjo generalinis prokuroras.

Jokių žinių apie tai, kokioje stadijoje šiuo metu N. Venckienės išdavimo Lietuvai procedūra, E. Pašilis teigė neturintis.

Generalinės prokuratūros vadovo žodžiais, pernai metais, ar nustatyta N. Venckienės buvo vieta JAV, tai pat žinių nėra.

2013 metų rugpjūtį žiniasklaidą pasiekė nuotrauka ir informacija, kad N. Venckienė nuo teisėsaugos slapstosi Čikagoje.

„Dirbame pagal tam tikras procedūras. Prokuroro darbas sėkmingas, jei jis kreipiasi į kitą valstybę, ir pranešama, kad visi dokumentai pateikti tvarkingai, pareiškimas priimtas, – teigė E. Pašilis. – Dabar esame laukimo stadijoje.“

E. Pašilis tuomet sakė, kad jei turėtų kokių nors duomenų, apie tai praneštų. „Prokuratūra savo darbą atlieka. Teisminiai tyrimai pradėti“, – teigė jis. Generalinės prokuratūros vadovas patikino, kad pastebėtų nieko neveikimo, iškart reaguotų.

Spaudos konferencijoje 2017 metų rudenį dalyvavusi JAV ambasadorė Anne Hall sakė apie N. Venckienę girdėjusi, bet nieko konkretaus nežinanti.

Kaip rašė BNS, Teisėsauga atlieka net kelis tyrimus, kuriuose figūruoja N. Venckienė, jai norima pateikti kaltinimus dėl nevykdyto teismo sprendimo, kuriuo ji buvo įpareigota skubiai perduoti brolio Drąsiaus Kedžio dukra mergaitės motinai Laimutei Stankunaitei, trukdymo antstolei, pasipriešinimo policijai. Kito ikiteisminio tyrimo objektas – neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas, mirusiojo atminimo paniekinimas, šmeižimas, grasinimas nužudyti.

2014 metų birželį Seimas per apkaltą panaikino N.Venckienės mandatą. Prieš tai buvusi teisėja dingo iš Lietuvos, buvo paskelbta jos paieška.

Teisėsauga yra nustačiusi, kad N. Venckienė su savo teta Audrone Skučiene subūrė grupę, organizavo buvusio Kauno apygardos teismo teisėjo Alberto Milinio šmeižimą, organizavo duomenų apie privatų gyvenimą rinkimą. Teisėjo sūnus Vaidas Milinis buvo viešai apkaltintas pedofilija.

Taip pat nustatyta, kad 2012 metų birželį L.Stankūnaitė buvo stebima kavinėje Kauno rajone, Ringauduose. Valstybės saugomą moterį su dukra Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai iš kavinės nedelsiant išvežė. Šioje byloje nusikaltimais kaltinamas A. Skučienės sūnus Tomas Skučas – teigiama, jog jis veikė mamos ir buvusios teisėjos N. Venckienės suburtoje asmenų grupėje.