Izraelio premjeras dėkoja Lietuvai už istorinį kvietimą į ES
Iz­rae­lio prem­je­ras Ben­ja­mi­nas Ne­ta­nya­hu pir­ma­die­nį pa­dė­ko­jo Lie­tu­vai už ini­cia­ty­vą pa­kvies­ti jį į su­si­ti­ki­mą su Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­trais.

Izraelio vyriausybės vadovas į ES būstinę Briuselyje atvyko po daugiau kaip 20 metų pertraukos.

Diplomatų teigimu, iš pradžių Izraelio premjerą atvykti į neformalius pusryčius, rengiamus prieš oficialų susitikimą, pakvietė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Reaguodama į iniciatyvą, netrukus Izraelio premjerą oficialiai ES vardu pakvietė bendrijos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini, pirmininkaujanti ES ministrų posėdžiams. Tačiau ji kartu panašų kvietimą išsiuntė ir palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui.

„Dėkoju už šį kvietimą, jums Federica ir Lietuvos vyriausybei“, – pradėdamas spaudos konferenciją sakė B. Netanyahu.

L. Linkevičius sakė, kad susitikimas prie pusryčių stalo truko daugiau kaip dvi valandas – ilgiau nei planuota.

„Ši mūsų iniciatyva pasiteisino, ir, drąsiai galima sakyti, buvo naudinga. Jeigu tos iniciatyvos nebūtų, tai nebūtų įvykęs ir šis susitikimas“, – BNS telefonu iš Briuselio sakė L. Linkevičius.

Jis tikino, kad dėl iniciatyvos negirdėjo jokio nepasitenkinimo iš F. Mogherini.

Lietuva pastarąjį dešimtmetį tapo viena didžiausių Izraelio diplomatinių rėmėjų ES. Daugelis kitų Europos šalių Izraelio atžvilgiu nusistačiusios griežčiau dėl nausėdijų plėtros okupuotame Vakarų krante.

Stebėtojų teigimu, proizraelietišką Lietuvos politiką iš dalies gali lemti diplomatinių pozicijų derinimas su Jungtinėmis Valstijomis ir Lietuvos žydų istorija. Pastaruoju metu Lietuva ir Izraelis taip pat suintensyvino dvišalius ryšius karinėje ir ekonominėje srityse.