Į Lietuvą atvyksta Dalai Lama XIV
Šio­mis die­no­mis ta­po ži­no­ma, kad bir­že­lio 13–14 d. Vil­niu­je lan­ky­sis Ti­be­to dva­si­nis ly­de­ris, vie­nas ryš­kiau­sių pa­sau­lio au­to­ri­te­tų Jo Šven­te­ny­bė Da­lai La­ma XIV.

Tai bus jau ketvirtasis ilgamečio Tibeto politinio vadovo, nenuilstančio taikos ir atjautos puoselėtojo vizitas mūsų šalyje, rašoma pranešime spaudai.

Vizito metu planuojama keletas renginių bei vieša paskaita. Dalai Lamos XIV vizitą organizuoja VšĮ Tibeto namai.

Paskutinį kartą Tibeto politinis ir tikėjimo lyderis Lietuvoje lankėsi 2013 metais. Vizito metu aplankė Seimą Seime, ten susitiko su politikais, kanceliarijos darbuotojais ir kviestiniais svečiais, tarp kurių buvo Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė, europarlamentarai Vytautas Landsbergis, Laima Andrikienė, Seimo Tarpparlamentinių ryšių Tibeto rėmimo grupės vadovė liberalė Dalia Kuodytė. Dalai Lama taip pat lankėsi Užupio respublikoje, dalyvavo priėmime Vilniaus rotušėje, ten susitiko su kadenciją baigusiu prezidentu Valdu Adamkumi, sostinės politikais, Lietuvos kultūros, meno, įvairių religinių konfesijų bei visuomeninių Tibeto rėmimo organizacijų atstovais, vizito rėmėjais. Dalai Lama kalbėjo ir apie susitikimą su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite. Jis jam padaręs įspūdį. Bet drauge jis pabrėžė nesureikšminantis politikų priėmimų. Rotušėje paklaustas apie kai kurių aukštų politikų atsisakymą susitikti su juo, Nobelio taikos premijos laureatas pasakė, kad „tai nesvarbu“. „Susitikimai su tokiais žmonėmis kaip jūs – tai svarbiau“, – kalbėjo Dalai Lama.

2013 metais Tibeto skverelyje Dalai Lama atidengė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rimanto Sakalausko mozaikinę kompoziciją „Mandala“. „Broliai ir seserys, kad ir kur nuvažiuoju, žmonės mane pasitinka šypsodamiesi, tad ir aš šypsausi. Nemėgstu formalumų. Visi esame žmonės, tarp mūsų nėra skirtumų. Jeigu manyčiau, kad esu koks nors ypatingas, tai paverstų mane kaliniu. Laikau save vienu iš jūsų, taigi mes galime kalbėtis, paspausti vieni kietiems rankas. Tai, kad esame vietoje, kuri vadinasi Tibeto skveru, esu už tai labai dėkingas. Visada pabrėžiu, kad jeigu esate mano draugas, turite turėti daugiau atjautos“, – tada kalbėjo Dalai Lama.

1990 metų kovo 11 dieną Lietuvai paskelbus nepriklausomybę jau balandžio 3 dieną buvo gauta Dalai Lamos XIV sveikinimo telegrama, o netrukus jis atvyko į Lietuvą. „Tuomet, kai Lietuvai buvo toks svarbus tarptautinės bendruomenės palaikymas, Dalai Lama buvo su mumis ir skleidė viltį, kad siekiantieji tiesos negali pralaimėti. Tai pasakytina ir apie Tibeto žmones, kuriems dabar kaip niekada reikalinga pasaulio parama ir reali pagalba. Apie tai nenuilsdamas ir keliaudamas po pasaulį kalba Dalai Lama“, – priminė Seimo Tarpparlamentinių ryšių Tibeto rėmimo grupės pirmininkė D.Kuodytė.

78 metų Dalai Lama Lietuvoje vieši trečią kartą – prieš tai jis mūsų šalyje lankėsi 1991 ir 2001 metais.