Gimtadienis su trenksmu: 10 renginių Vasario 16-ąją
Ly­giai po mė­ne­sio Lie­tu­vai su­kaks šim­tas me­tų. Va­sa­rio 16 die­ną vi­si ša­lies gy­ven­to­jai ra­gi­na­mi ne mi­nė­ti, bet švęs­ti sa­vo tė­vy­nės gim­ta­die­nį, da­ly­vau­ti gau­sy­bė­je ren­gi­nių, ruo­šti iš­kil­min­gus pie­tus ir pri­si­min­ti, kad mums tai – pir­mas ir vie­nin­te­lis tė­vy­nės šimt­me­tis. 

Vasario 16 dieną visoje šalyje gaus varpai, plazdės vėliavos, žygiuos jaunimas ir skambės šimtai sveikinimo kalbų. Visgi svarbiausia kalba, kurią turėtume pasakyti yra padėka vienas kitam: pasveikinimas, padėka ir vėliavos iškėlimas, yra patys svarbiausi dalykai, kuriuos turime atlikti švęsdami šimtmetį, sako Valstybės atkūrimo šimtmečio programos koordinatorė Neringa Vaisbrodė.

Švenčiant šimtąjį valstybės jubiliejų bus išlaikyta daug gražių tradicijų – viena jų, pirmojo faktinio Lietuvos vadovo profesoriaus Vytauto Landsbergio kalba iš Signatarų namų balkonėlio sostinės Pilies gatvėje.

Pasak V. Landsbergio, idėja sakyti kalbą būtent iš Signatarų namų balkono atsirado palaipsniui ir tai nėra svarbiausias vasario 16-osios elementas. „Jis galbūt savaip patrauklus, įdomus, žmonėms patinka, susirenka daug, kartais atrodo, kad vis daugiau“, – sakė profesorius.

Jis atskleidė išleisiantis knygą, kuri vadinsis „Iš Signatarų balkono“, kur bus sudėtos geriausios jo kalbos. „Nors kalbos ten bus nebūtinai iš balkono, bus ir iš teatro, gatvės. Vasario 16-oji ir Pilies gatvė buvo simbolis ir signalas, kad neužleisim, nepasitrauksim. Nuo 1999 metų jau radau pažymėta, kad V. Landsbergis kalba iš balkono, o prieš tai kalbėta ir prie namo, nebūtinai Landsbergis, kalbėjo ir kiti arba niekas nekalbėjo. Landsbergis ir gatvėje stovėdamas tarp žmonių ką nors pasakydavo. Tie tekstai, kurie išliko – įdomūs. Jie atspindi mūsų istoriją, eigą iki šių dienų“, – prisiminė prof. V. Landsbergis.

Pasak jo, kalbėdamas iš Signatarų namų balkono jis mėgsta naudoti metaforas apie pilį ir Pilėnus. „Dar naudodavau Pilies gatvės ir Pilėnų įvaizdį, kaip mes ginsime savo pilį, nes kol tu gini pilį tu ten esi“, – sakė profesorius.

Svarbūs ir tradiciniai šimtmečio minėjimo akcentai taip pat bus tautinė vėliava, kuri, pasak istorikų, yra pagrindinis šį šimtmetį išskiriantis simbolis ir varpai, kurie visoje Lietuvoje skambės būtent tuo metu, kai 1918 metais vasario 16 dieną buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės aktas – pusę pirmos popiet.

Pasak Valstybės atkūrimo šimtmečio programos koordinatorių, švęsdama savo gimtadienį Lietuva ir jos žmonės sulauks ir daug svečių, išgirs daug gražios ir prasmingos muzikos, atkartos gražias jaunimo eitynių tradicijas, ragaus patiekalų, kuriuos specialiai šiai progai restoranai ir kavinės gamins švenčiantiems tautiečiams.

Dešimt progų pasidžiaugti Lietuvos šimtmečiu vasario 16 dieną:

Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka.

8.30 val. Rasų kapinėse Vilniuje bus pagerbti Vasario 16 d. signatarai.

10 val. jaunimo eisena „Lietuvos valstybės keliu“, pradžia Katedros aikštėje. Panaši eisena, pasak prof. V. Landsbergio, buvo einama ir 1990 metų vasario 16 dieną.

12 val. prie Prezidentūros bus pakeltos Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavos, sveikinimo kalbą sakys šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vėliavų pakėlimo ceremonijoje dalyvaus svečiai iš kaimyninių šalių: Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Gruzijos, Ukrainos, Islandijos prezidentai bei Švedijos ir Danijos karališkųjų šeimų nariai, Europos Komisijos ir Europos Tarybos vadovai.

12 val. 30 min. visoje Lietuvoje suskambės varpai, kviesdami ir telkdami švęsti valstybės gimtadienį. Būtent tuo metu prieš šimtą metų buvo pasirašytas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas.

13 val. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyks iškilmingos Šv. Mišios.

14.30 val. vyks minėjimas „Signatarų balkonas“ prie Signatarų namų. Tradicinę kalbą iš balkono sakys ir Atkuriamojo Seimo pirmininkas V. Landsbergis.

15 val. 30 min. bus pagerbiami laisvės kovų dalyviai.

17 val. Sostinės Gedimino prospekte bus uždegta 100 laužų.

18 val. Nacionaliniame Operos ir baleto teatre prasidės šventinis koncertas „Gloria Lietuvai“. Koncerte skambės šešių kompozitorių kūriniai, kuriuos sies varpų motyvai.

19 val. Koncertas Katedros aikštėje, kurioje skambės geriausios projekto „Dainuoju Lietuvai“ dainos. Sostinės centre bus bent keli dideli ekranai, kuriuose bus galima stebėti koncertus, kalbas ir kitus svarbius renginius.

Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka.

Visą vasario 16 dieną didžiausiuose šalies miestuose bus galima dalyvauti „Šimtmečio valstybingumo maršrutuose“, susipažinti su šalies istorija, žmonėmis, įvykiais.

Iškilmingi renginiai vyks visoje šalyje, o prasideda jie jau sausio 17 dieną, kuomet Lietuvą pasieks Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalas, kuris prezidentūroje bus perduotas Lietuvai. Mūsų šalyje jis bus saugomas penkerius metus. Nuo sausio 21 d. Signatarų namuose šį aktą galės pamatyti visi norintys.