Energetikos ministras: Artūras Skardžius nedarė spaudimo
Ener­ge­ti­kos mi­nis­tras ti­ki­na, kad par­la­men­ta­ras Ar­tū­ras Skar­džius ne­da­rė spau­di­mo mi­nis­te­ri­jai, ty­ru­siai jo anks­čiau teik­tas įsta­ty­mų pa­tai­sas, su­si­ju­sias su at­si­nau­ji­nan­čia ener­ge­ti­ka. A. Skar­džius ti­ki­na, kad pa­tai­sas siū­lė, siek­da­mas su­ma­žin­ti elek­tros kai­nas var­to­to­jams.

Seimo Antikorupcijos komisijoje, kuri ji analizuoja parlamentaro šeimos interesus energetikoje, Žygimantas Vaičiūnas aiškino, kad ministerija tikslino pirminę išvadą, nes pataisų vertinimą norėta išplėsti ir plačiau įvertinti jų atsiradimo kontekstą.

„Pateikdama (pirminę – BNS) nuomonę ministerija vertino tik aplinkybes, kurios susijusios su išskirtinių sąlygų sudarymu vėjo energetikos vartojams, o patikslinta dėl to, kad buvo išplėsta apimtis – įvertintos ir kitos nuostatos, pateiktos STT pažymoje“, – komisijoje sakė ministras.

Jis taip pat nurodė, kad išvados tikslintos jo sprendimu.

„Tokį sprendimą priėmiau, tiek įvertindamas interpretacijas žiniasklaidoje po išvados pasirodymo, tiek, be abejo, gavus Seimo nario raštą (A. Skardžiaus kreipimasis į ministeriją su priekaištais dėl išvadų – BNS) supratome, kad kontekstas yra ne pilnai įvertintas“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Komisijos vadovas Vitalijus Gailius teigė, kad svarbu išsiaiškinti, ar nebuvo daromas „koks išorinis poveikis pakeisti“ ministerijos poziciją ir paneigti STT poziciją.

„Ministras labai aiškiai pasakė, kad jam nebuvo daromas joks poveikis keisti – švelninti nuomonę“, – po komisijos posėdžio teigė V. Gailius.

Pirmoji Energetikos ministerijos išvada buvo pateikta spalio 24 dieną, o patikslinta – spalio 30 dieną.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Antikorupcijos komisijai yra pareiškusi, kad A. Skardžiaus teiktos pataisos galėjo sudaryti išimtines sąlygas mažųjų saulės bei vėjo elektrinių savininkams, nes šiuose versluose jo šeima ar kai kurie giminės turi interesų.

STT yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl A. Skardžiaus veiklos.

„Apie tyrimo pabaigą dar duomenų neturime“, – teigė V.Gailius.

Komisija taip pat yra išsiaiškinusi, kad A. Skardžiaus šeimos iš dalies valdoma Baltarusijos įmonė „Investenergostroj“ vėjo elektrinių projektą finansavo akcininkų, kurių dauguma A. Skardžiaus pažįstami ir draugai lietuviai, ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko „Belgazprombank“ paskola, o elektrą ji brangiai parduoda Baltarusijos valstybiniam koncernui „Belenergo“.

Išvadas komisija turi pateikti iki lapkričio 10-osios.