Dėl Nobelio premijos politikai galvų nesuka
Par­la­men­to ir Vy­riau­sy­bės kan­ce­lia­ri­jos su­lau­kė kvie­ti­mo Sei­mo na­riams ir mi­nis­trams siū­ly­ti kan­di­da­tus į ki­tų me­tų No­be­lio tai­kos pre­mi­jos lau­rea­tus. Ta­čiau mū­sų po­li­ti­kai kol kas ne­sku­ba to da­ry­ti, nors aiš­ki­na ma­tan­tys šio pres­ti­ži­nio ap­do­va­no­ji­mo ver­tų as­me­nų.

Raštą dėl galimybės teikti 2018 metų Nobelio taikos premijos nominacijos kandidatus Seimo ir Vyriausybės kanceliarijoms lapkričio pabaigoje atsiuntė mūsų šalies ambasada Norvegijoje. Parlamento vadovybė nusprendė apie tai informuoti Seimo narius. Tačiau nemažai politikų tikina apie tai nieko negirdėję ir abejoja, ar ką nors siūlys į Nobelio taikos premijos laureatus.

Pirmas kartas

Seimo kanceliarijos Teisės departamento direktoriaus Andriaus Kabišaičio teigimu, Lietuvos ambasada Norvegijoje persiuntė Nobelio komiteto kvietimą nominuoti kandidatus kitų metų Nobelio taikos premijai gauti ir paprašė perduoti šią informaciją atsakingiems asmenims.

Parlamento kanceliarijos atstovai Nobelio taikos premijos interneto svetainėje išsiaiškino, kas gali teikti nominacijas. „Pasižiūrėjome į sąlygas. Kadangi ten nurodyta, kad nominuoti gali parlamento nariai, Seimo valdyba priėmė sprendimą per frakcijas informuoti Seimo narius, jog jie turi tokią teisę“, – aiškino A. Kabišaitis.

Pasak jo, anksčiau tokių kreipimųsi Seimo kanceliarija nebuvo sulaukusi. „Iš esmės čia pirmas kartas. Niekada jokiu formalizuotu aktu nebuvo siūlyti kandidatai, sakykime, kad tai būtų ar Vyriausybės, ar kokios nors kitos institucijos sprendimas. Nieko tokio nebuvo, todėl nuspręsta informuoti Seimo narius“, – pakartojo kanceliarijos atstovas.

Lietuvoje vertų nemato

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad šiuo metu neplanuojama imtis iniciatyvos siūlyti kandidatą į Nobelio taikos premijos laureatus. „Anksčiau yra buvę tokių pamąstymų. Šiemet jų bent kol kas nėra“, – aiškino jis. Vertų kandidatų, anot ministro, visuomet yra. Tačiau Lietuvoje žmonių ar organizacijų, kurios pasaulio mastu būtų vertos Nobelio taikos premijos, jis nematytų.

Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas taip pat sakė nesvarstęs galimybės siūlyti kandidatą į 2018 metų prestižinį apdovanojimą ir kol kas tokių idėjų neturintis. Pasaulyje esama žmonių ir organizacijų, kurios galėtų būti pasiūlytos gauti Nobelio taikos premiją. Tačiau Lietuvoje jis tokių neįžvelgia, nes tai esąs per daug didelio masto reikalas. „Gal ir norėtųsi būti rašytoju, bet kai perskaitai Antoną Čechovą, Marcelį Proustą ar Jamesą Joyce'ą, iš karto rankos nusvyra, suvoki, kad geriau neparašysi. Lietuvoje reikėtų labai ryškaus politinio veikėjo, ne Lietuvos masto, kad būtų galima pasiūlyti į kandidatus Nobelio taikos premijai. Galbūt tai galėtų būti rašytojai, bet kol kas realių kandidatų tikrai nematau“, – tikino parlamentaras.

G. Kirkilas sakė stebintis Nobelio premijų teikimus. Jam itin įdomu, kam atitenka apdovanojimai literatūros srityje. Seimo vicepirmininkas prisiminė per vieną vizitą į Norvegiją susitikęs su Nobelio komiteto vadovu. „Jo nuomone, Lietuvai realu iškovoti Nobelio premiją kokių nors mokslų srityje. Bent jau tuo metu jis gerai žinojo Lietuvos situaciją, minėjo ir biotechnologijas, ir lazerius“, – kalbėjo parlamentaras.

Prisiminė kovotojus

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis tikino, kad „valstiečiai“ šio klausimo dar nesvarstė. „Galbūt pasaulio mastu yra kokių nors asmenų, kurie galėtų būti vertinami kaip galintys pretenduoti. Iš pirmo žvilgsnio Lietuvoje nelabai būtų ką įvardyti“, – sakė jis.

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Audronius Ažubalis irgi teigė kol kas nieko negirdėjęs apie galimybę siūlyti kandidatus į Nobelio taikos premijos laureatus. Tačiau jis mūsų šalyje matytų asmenybių, kurios galėtų būti nominuotos šiam apdovanojimui. „Lietuva – viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kurioje dar gyvena tikri kovotojai su totalitarizmu, komunizmu. Manau, reikėtų rinktis iš jų. Tai būtų tikra ir adekvatu“, – svarstė parlamentaras.

Kandidatų eilė

Į Nobelio taikos premiją gali pretenduoti visi gyvi asmenys, veikiančios organizacijos ir institucijos. Pavyzdžiui, 2017 metais buvo pateikta 319 kandidatų gauti Nobelio taikos premiją – 216 asmenų ir 103 organizacijos. Daugiau kandidatų – 376 – pasiūlyta tik 2016 metais. Kaip skelbia Nobelio komitetas, nei nominuojantieji asmenys ar organizacijos, nei nominantai, išskyrus laimėtoją, neatskleidžiami 50 metų.

Šių metų Nobelio taikos premija buvo skirta Tarptautinei branduolinių ginklų uždraudimo kampanijai. Ši Ženevoje įsikūrusi nevyriausybinių organizacijų asociacija buvo pagerbta už savo darbą siekiant atkreipti dėmesį į branduolinių ginklų panaudojimo katastrofinius humanitarinius padarinius ir už savo novatoriškas pastangas pasiekti sutartimi pagrįstą tokių ginklų uždraudimą.

2016 metų Nobelio taikos premiją pelnė Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas už pastangas nutraukti pusę šimtmečio šalį krėtusį konfliktą su marksistų partizanų grupuote FARC ir kitais sukilėliais.