Dauguma nužudymų susiję su alkoholio vartojimu
Di­džio­ji da­lis nu­žu­dy­mų Lie­tu­vo­je yra bui­ti­niai ir su­si­ję su al­ko­ho­lio var­to­ji­mu, o pa­sta­rą­ją sa­vai­tę įvyk­dy­ti nu­žu­dy­mai ver­čia su­si­mąs­ty­ti apie al­ko­ho­lio var­to­ji­mo įpro­čius ša­ly­je, sa­ko po­li­ci­jos ge­ne­ra­li­nis ko­mi­sa­ras Li­nas Per­na­vas.  

„Panevėžį aš gal laikyčiau tam tikra prasme išskirtiniu atveju, tačiau komentuoti apie šį įvykį nieko negaliu dėl tyrimo sumetimų. Kabant apie tris kitus įvykius, tai dviejuose iš jų jau yra įtariamieji sulaikyti (...). Kas sieja šiuos visus tris įvykius – asmenys yra neblaivūs ir turbūt čia reikėtų kalbėti, kad dažnai įvairių švenčių minėjimai siejami su alkoholio vartojimu, tai yra mes turime problemą su alkoholio vartojimo kultūra. Alkoholio vartojimas mumyse yra pakankamai paplitęs ir po tokių šventimų dažnai įvyksta įvairūs konfliktai, neretai pasibaigiantys vieno iš tų asmenų mirtimi“, – LRT radijui sakė L. Pernavas.

Toliau vartojamo alkoholio kiekis, mūsų elgesys ir lemia tuos konfliktus, kurių metu ir būna nužudomi asmenys.

Gruodžio 10-ąją Panevėžyje nužudytas moksleivis, gruodžio 11-ąją Kaune nužudytas 39-erių vyras, savaitgalį Vilniuje nužudytas 1973 metais gimęs vyras, o Trakuose – 1971 metais gimęs vyras.

„Mes tą stebime kiekvienais metais, ypač kai artėja šventiniai laikotarpiai. Jeigu dar jie sutampa su įvairiomis socialinėmis išmokomis, su šventėmis, su ilgesniais savaitgaliais, mes matome padaugėjimą tokių įvykių smurto artimoje aplinkoje. Be abejo, skiriame ir didesnes pajėgas tam laikotarpiui, nes tuo metu iš tikrųjų labai padaugėja tokių įvykių, ypač kai asmenys yra neblaivūs ir aiškinasi savo santykius“, – kalbėjo L. Pernavas.

„Nesiejame to su asocialumu, aš kalbu apskritai apie alkoholio vartojimo kultūrą, apie mūsų elgesį, įpročius, kaip mes švenčiame šventes. Pas mus labai dažnais atvejais švenčių šventimas yra siejamas su alkoholio vartojimu. Tai čia yra, matyt, pagrindinė problema, o toliau vartojamo alkoholio kiekis, mūsų elgesys ir lemia tuos konfliktus, kurių metu ir būna nužudomi asmenys“, – dėstė policijos vadovas.

Jis sakė, kad smurto artimoje aplinkoje nusikaltimų pastaraisiais metais registruojama daugiau, žmonės labiau linkę pranešti apie tokius nusikaltimus. Bendras nužudymų skaičius tuo metu mažėja.

„Jeigu kalbėtume apskritai apie nužudymų statistiką, tai 2015 metais per visus metus mes turėjome 164 nužudymus, praeitais metais – 153, tai yra 11 mažiau, šiais metais per 11 mėnesių mes turime 121 nužudymą, tai yra nužudymų skaičius mažėja. Jeigu lygintume šiuos skaičius su 20 metų skaičiais, tai jie vėlgi gerokai mažesni, nes mes turėdavome 400–500 nužudymų per metus, dabar turime kelis kartus mažiau. Kalbant apie ištyrimą, tai didžioji dalis tų nusikaltimų yra ištiriama. Ir vėlgi reikėtų pabrėžti, kad absoliučiai didžioji dalis jų yra buitiniai ir vėlgi susiję su alkoholio vartojimu“, – teigė L. Pernavas.

Jis taip pat sakė, kad šie metai išsiskiria dideliu visuomenės aktyvumu teikiant informaciją tyrimus vykdantiems pareigūnams.

„Aš jau šiais metais ne vieną kartą esu minėjęs, kad turbūt šiuos metus galima vadinti tam tikra prasme lūžio metais (...). Turbūt pirmi metais, kada mes gauname labai daug informacijos apie šiuos įvykius, apie ką nors mačiusius asmenis, susijusius su šiais įvykiais, gauname filmuotos medžiagos, įvairių patarimų, įvairios informacijos apie asmenis, kurie galėjo įvykdyti“, – pasakojo L. Pernavas.