Dalia Grybauskaitė paragino Donaldą Trumpą „neatsiskirti nuo Europos“
Pa­sau­lio eko­no­mi­kos fo­ru­me Da­vo­se da­ly­vau­jan­ti pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė par­agi­no Jung­ti­nių Vals­ti­jų pre­zi­den­tą Do­nal­dą Trum­pą ne­at­sis­kir­ti nuo už­sie­nio par­tne­rių Eu­ro­po­je.

„Sveiki atvykę į Europą, visada sveikiname mūsų mūsų transatlantinį draugą ir nebūkite atsiskyrę“, – JAV televizijai CNBC sakė D. Grybauskaitė, paklausta, kokia būtų jos žinutė D. Trumpui.

Ketvirtadienį paskelbtame interviu šalies vadovė teigė, jog santykiai tarp Europos ir JAV yra geresni, skirtingai nei galėtų atrodyti iš JAV prezidento retorikos.

„Manau, matome prieštaringus signalus, – kalbėjo ji. – Jeigu rimtai vertintume vienerių metų prezidentavimo rezultatus, matome, kad administracija yra labiau susisaisčiusi su Europa. Taip, į mūsų gynybą labiau investuojama, per metus sulaukėme keturių vizitų į Europą, daugiau (JAV) gynybos pajėgumų Europoje, tačiau, žinoma, retorika kartais yra labai kontraversiška“.

Pasak prezidentės , D. Trumpo žodžiai ne visada būna pagrįsti veiksmais.

„Jeigu tik skaitytumėme žinutes tviteryje, matytumėme vieną paveikslą, bet jeigu žiūrėtume į administracijos veiklą ir realius rezultatus, matytume kitą paveikslą“, – teigė D. Grybauskaitė.

Šveicarijos slidinėjimo kurorte susirinkęs politikos ir verslo elitas nekantriai laukia D. Trumpo kalbos, augant nerimui dėl jo polinkio į protekcionizmą.

Amerikiečių prezidentas pernai nusprendė, kad JAV paliks Ramiojo vandenyno partnerystės sutartį ir privalės persiderėti Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartį, jog ši geriau atitiktų šalies interesus.

D. Trumpas taip pat iš esmės įšaldė nuo 2013 metų derinamą JAV ir Europos Sąjungos (ES) laisvosios prekybos sutartį. Vietoje to Vašingtonas koncentruojasi į dvišalių prekybos sutarčių kūrimą.