Aurelijus Veryga liko ir be patarėjo, ir be viceministrės
Par­ei­gas pa­lie­ka svei­ka­tos ap­sau­gos vi­ce­mi­nis­trė Auš­ra Mo­tie­jū­nie­nė-Bi­lo­tie­nė ir pa­ta­rė­jas Da­nas Bak­ša, BNS in­for­ma­vo Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja (SAM). Abu mi­nis­te­ri­jos at­sto­vai trau­kia­si „Lie­tu­vos ry­tui“ tre­čia­die­nį pa­skel­bus A.Mo­tie­jū­nie­nės-Bi­lo­tie­nės po­kal­bio su par­la­men­ta­ru An­ta­nu Ma­tu­lu iš­klo­ti­nę, ku­ria­me vi­ce­mi­nis­trė mi­ni pa­ty­ru­si ne­tie­sio­gi­nį mi­nis­tro spau­di­mą kon­kur­se į Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos (VLK) di­rek­to­riaus pos­tą.

„Darbą SAM vadovybėje palieka viceministrė Aušra Motiejūnienė Bilotienė ir patarėjas Danas Bakša. Ministras jiems nuoširdžiai dėkoja už jų indėlį bendruose darbuose ir linki sėkmės tolimesniuose darbuose“, – BNS atsiųstame komentare nurodė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Ministras A. Veryga jokių nurodymų, kaip turėtų būti vykdomi konkursai, nedavė. Tuo tarpu buitinių pokalbių detalių nekomentuojame, manome, kad tai galėtų padaryti jų autoriai

Pasak jos, šie pokyčiai nėra susiję su trečiadienį dienraščio „Lietuvos rytas“ paskelbta informacija ir suplanuoti senokai – politinė komanda, patarėjos teigimu, atnaujinama „naujiems darbams ir iššūkiams“.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius A. Matulas savo pokalbį su A. Motiejūniene-Bilotiene įrašė. Pagal „Lietuvos ryto“ skelbiamą pokalbio išklotinę, viceministrė parlamentarui sako nepaklususi ministro patarėjo Dano Bakšos spaudimui, kad konkursą į VLK vadovus laimėtų ministerijoje projektų ir procesų valdymo patarėju dirbantis Igoris Baikovskis. Rugsėjį vykusiame konkurse VLK vadove išrinkta iki tol įstaigos Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja dirbusi Jūratė Sabalienė. Viceministrė buvo konkurso komisijos pirmininkė.

„Dalis prioritetinių darbų jau nuveikta, padarytas didelis indėlis ruošiantis tam tikros sisteminėms pertvarkoms, pavyzdžiui, pertvarkomi priklausomybių ligų centrai, ruošiamasi sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai, įgyvendinami rimti pokyčiai farmacijos sektoriuje ir kitose srityse. Tad nauji darbai ir iššūkiai – nauji ir veidai. Iki šiol buvo reikalingi turintys vienokias stipriąsias profesines ir vadybines savybes, o nuo šiol – kitokias“, – permainas paaiškina L. Bušinskaitė-Šriubienė.

Pasak ministerijos atstovės, nėra duomenų, kad kokie nors konkursai galėjo būti organizuoti neskaidriai, tačiau „siekiant išsklaidyti abejones“ ministerija kreipėsi į Valstybės tarnybos departamentą (VAD), prašydama įvertinti konkursų skaidrumą ir žada kilus abejonių informaciją perduoti teisėsaugai.

„Ministras A. Veryga jokių nurodymų, kaip turėtų būti vykdomi konkursai, nedavė. Tuo tarpu buitinių pokalbių detalių nekomentuojame, manome, kad tai galėtų padaryti jų autoriai“, – teigiama atsakyme.

A. Matulas pokalbio įrašą perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Tarnyba BNS nurodė netirsianti prieš kelis mėnesius vykusio konkurso skaidrumo.

„Iš tiesų dėl A. Matulo kreipimosi situacija yra tokia, kad jis buvo įvertintas, taip pat įvertinta papildomai surinkta informacija, ir nebuvo priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą BPK tvarka, nes nebuvo nustatyta korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos požymių“, – BNS sakė STT atstovė spaudai Renata Endružytė.

A. Matulas BNS sakė manantis, kad situacija Sveikatos apsaugos ministerijoje nėra gera.

„Kas vyks toliau, aš negaliu pasakyti, bet faktas, kad įrašas ir kiti liudijimai rodo, jog (...) Sveikatos apsaugos ministeriją valdo patarėjai, o ne viceministrė ir ne ministras“, – apgailestavo politikas.

Jis teigė nemanantis, kad informacijos paviešinimimas galėtų pakenkti teisėsaugai aiškinantis situaciją.

„Aš specialiai neviešinau tos informacijos (...), žiniasklaida, paviešinusi tą įrašą, manau, pasielgė teisingai, žmonės, kurie nežinojo, kas vyksta, gal pradės mąstyti ir kontroliuos tą situaciją“, – dėstė A. Matulas. Parlamentaras BNS teigė negalintis nei patvirtinti, nei paneigti, kad savo pokalbio su viceministre įrašą žiniasklaidai perdavė būtent jis.