Artūro Skardžiaus galimi ryšiai Baltarusijoje – po VSD užraktu
Par­la­men­ta­ro Ar­tū­ro Skar­džiaus ap­kal­tos ko­mi­si­jos va­do­vė ne­atsk­lei­džia, ar apie ga­li­mus jo ir ap­lin­kos vers­lo ry­šius Bal­ta­ru­si­jo­je iš Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­to (VSD) pa­vy­ko gau­ti dau­giau nau­jos in­for­ma­ci­jos. VSD jos anks­čiau bu­vo pa­tei­ku­si An­ti­ko­rup­ci­jos ko­mi­si­jai, per­nai ty­ru­siai par­la­men­ta­ro veik­lą.

Pasak komisijos pirmininkės „valstietės“ Agnės Širinskienės, A. Skardžiaus ryšių su Baltarusija nagrinėjimas nebaigtas – tam bus skiriamas dar vienas posėdis.

Specialioji Seimo komisijos, tirianti, ar pradėti apkaltą Socialdemokratų darbo frakcijos nariui A. Skardžiui trečiadienį apklausė VSD direktorių Darių Jauniškį.

A. Širinskienė nesako, ar VSD vadovas pateikė naujos ir įdomios informacijos, kuri galėtų padėti tyrimui.

„Negaliu pasakyti, ką pateikė, posėdis buvo uždaras. Dalis informacijos yra slapta, jeigu tarnybos išslaptins, tai greičiausiai pamatysite, kai bus išvada“, – po komisijos posėdžio Seime žurnalistams teigė A. Širinskienė. Ji neatskleidė, ką liudyti kvies į kitą posėdį.

„Komisija dar neapsisprendė dėl tos priežasties, kad nespėjo susipažinti su visa VSD raštu pateikta medžiaga,“ – teigė A. Širinskienė.

Apkaltos komisijos taip pat apklaustas Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas liberalas Vitalijus Gailius prognozuoja, kad naujos informacijos anksčiau ar vėliau turi būti.

„Net neabejoju, kad jie gali tokios informacijos gauti, kadangi parlamentinio tyrimo metu buvo pradėti tiek Mokesčių inspekcijos, tiek teisėsauginiai tyrimai. Tai tuose tyrimuose, be jokios abejonės, kažkokie duomenys yra gauti“, – teigė V. Gailius.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis yra suabejojęs apkaltos komisijos dėl A. Skardžiaus perspektyva. Jo nuomone, jeigu neatsiras jokios naujos informacijos apkaltos perspektyva yra liūdnoka ir neteks kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl galimo priesaikos sulaužymo.

A. Širinskienės tvirtinimu, Baltarusijos epizodas „yra komisijos tyrimo objektas, nes yra įvardintas Seimo narių teiktame pasiūlyme dėl apkaltos“.

Komisija anksčiau yra nusprendusi kol kas narplioti tik A. Skardžiaus šeimos verslo Baltarusijoje peripetijas, nes Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamas ikiteisminis tyrimas neleidžia gilintis į kitas parlamentaro veiklas, dėl kurių jis kaltinamas interesų painiojimu ir galimu priesaikos sulaužymu.

Seimo Antikorupcijos komisija yra nustačiusi, kad Baltarusijos elektros iš atsinaujinančių išteklių gamybos įmonei „Investenergostroj“ paskolą yra suteikusi A. Skardžiaus žmona, valdanti 20 proc. šios įmonės akcijų. Kitas akcininkas – A. Skardžiaus draugas Romualdas Patalavičius.

Antikorupcijos komisijos žiniomis, S. Skardžiuvienei paskola galimai dar negrąžinta, ji yra atgavusi tik dalį.

Be to nustatyta, kad A. Skardžiaus šeimos iš dalies valdoma „Investenergostroj“ atsinaujinančių išteklių elektrinių projektą finansavo ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko „Belgazprombank“ paskola, o elektrą įmonė brangiai parduoda Baltarusijos valstybiniam koncernui „Belenergo“.