75 tūkstančių eurų vertės Andriaus Tapino klausimai SADM'ui
So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja (SADM) kreip­sis į Vie­šų­jų pir­ki­mų tar­ny­bą dėl mi­nis­te­ri­jos san­do­rių su bu­vu­sio pa­skir­to tei­sin­gu­mo mi­nis­tro Ju­liaus Pa­go­jaus įmo­ne. Taip pat bus at­lik­tas vi­di­nis ty­ri­mas. To­kį mi­nis­te­ri­jos žings­nį pa­ska­ti­no žur­na­lis­to And­riaus Ta­pi­no vie­šai iš­sa­ky­ti klau­si­mai dėl įtar­ti­nų kon­kur­sų, ku­riuos lai­mė­jo Ju­liaus Pa­go­jaus įmo­nė. 

„Mes nutarėme kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą ir pradėti vidinį tyrimą“, – BNS sakė socialinės apsaugos ir darbo ministro atstovė spaudai Eglė Samoškaitė.

Pasak jos, 2017–2018 metais su J. Pagojaus vadovaujama mažąja bendrija „Conversio“ buvo pasirašytos septynios sutartys. Už jas pirktos konsultacijos dėl naujų Europos Sąjungos asmens duomenų apsaugos taisyklių.

Atskirai pirkimų vertė siekė iki 10 tūkst. eurų. Tokie pirkimai yra laikomi mažos vertės. Pagal tokių įsigijimų taisykles prekes arba paslaugas galima nusipirkti neskelbiamų derybų būdu.

Andrius Tapinas vakar pateikė keletą nepatogių klausimų, susijusių su Juliaus Pagojau įmonės veikla: „Po paskutinio įrašo apie jaunųjų socdemų žygius pasidarė įdomu, kaip gyvena buvęs teisingumo viceministras, be penkių minučių teisingumo ministras, narystę LSDP sustabdęs, bet principus išlaikęs Julius Pagojus. Kaip jam sekasi? Galiu nudžiuginti – sekasi visai neblogai. Jis tapo registruotu lobistu ir pernai metų pabaigoje įkūrė mažąją bendriją „Conversio“, kurioje iki šių metų gegužės 24 dienos nebuvo nė vieno oficialaus darbuotojo, o po to atsirado vienas“.

Andrius Tapinas pažymėjo, kad darbuotojų neturinti bendrovė per kelis pastaruosius mėnesius laimėjo 7 viešuosius pirkimus už 75 tūkstančius eurų:

„1. Beveik visi pirkimai yra susiję su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija arba jai pavaldžiomis organizacijomis, pvz. Macikų bei Prūdiškių socialinės globos namais.

2. Penki iš šešių laimėtų pirkimų balansuoja ties 10 000 eurų riba, bet jos neperžengia, patekdami į mažos vertės pirkimus, kuriems pakanka neskelbiamos apklausos arba kitaip tariant galima kreiptis į vieną tiekėją – šiuo atveju buvusį viceministrą ir gerą ministerijų draugą Julių Pagojų. Kontraktas su Prūdiškių socialinės globos namais iš viso puikus: 9,999.94 eurai.

3. Kokias paslaugas ponias Pagojus suteikia Prūdiškių socialinės globos namams, kurie globoja psichinę ir fizinę negalią turinčius žmones, kaip ir visos panašios organizacijos skaičiuoja kiekvieną centą, kad sudurtų galus ir kur slaugytojų padėjėjai, dirbantys tikrai ne lengviausią darbą pasaulyje, gauna 489 eurus neatskaičiavus mokesčių?“

Andriaus Tapino žiniomis, Julius Pagojus iš Prūdiškių socialinės globos namų gaus beveik 10 tūkstančių eurų honorarą už patarimus, kaip dera taikyti Asmens duomenų apsaugos direktyvą.

Panašią sumą Juliaus Pagojaus įmonė gaus ir pagal sutartį su Macikų socialinės globos namais bei globos namais „Užuovėja“, kuriuos konsultuos tais pačiais klausimais.

Kaip pažymėjo Andrius Tapinas, visos 3 sutartys yra tiesiogiai susijusios su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jos Socialinių paslaugų priežiūros departamentu ir Neįgaliųjų reikalų departamentu.

„Ar jums šitie Socmino ir jai pavaldžių įstaigų viešieji pirkimai atrodo teisėti ir teisingi? Ar pirkimų sąlygos buvo sudėliotos taip, kad per trumpą langą šituos pinigus galėtų įsisavinti konkretus žmogus – buvęs viceministras Julius Pagojus? Ar buvo atsižvelgta į tai, kad MB Conversio yra įsteigta tik 2017 metų pabaigoje, veiklos iki tol nevykdė ir neturi jokios panašių darbų patirties. Kokiu pagrindu laimėtojas visur buvo pasirinkta Juliaus Pagojaus įmonė Conversio? Kaip galėjo nutikti, kad dvi sutartis ministerija ir departamentas pasirašė tada, kai bendrovėje Sodros duomenimis dar nebuvo nė vieno darbuotojo? Socialinių paslaugų departamento sutartyje nurodyta, kad paslaugos turi būti suteiktos per 21 kalendorinę dieną. Ar tai adekvatus terminas tokiems darbams ir kadangi sutartis jau baigėsi, kaip departamentas įvertintų suteiktų paslaugų kokybę? Sutartis ministerijoje ir departamentuose pasirašinėjo keturi skirtingi žmonės – kas buvo pagrindinis atsakingas asmuo, inicijavęs šituos faktiškai vienu metu vykdomus identiškus pirkimus? Ar tikrai Macikų ir Prūdiškių socialinės globos namai efektyviausiai išleidžia beveik 10 000 eurų neįgalių senukų gyvenimui pagerinti pirkdami patarimus apie EP reglamentą?“, – savo paskyroje „Facebook“ klausė garsus žurnalistas.

„Žinome, koks tai jaunuolis“

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis žurnalistams Vyriausybėje sakė, kad ministerijos darbuotojai, kurie rūpinasi duomenų apsauga, yra patenkinti J. Pagojaus įmonės darbu, bet paslaugų pirkimo istoriją ministras vertina kritiškai.

„Kol kas tikrai mano pirmosios reakcijos yra labai kritiškos, tikrai negali būti, kad viena įmonė laimi ne tik ministerijoje, bet ir pavaldžiose įstaigose, ir dėl to yra pilnas politinis pasiryžimas siekti, kad būtų išsiaiškinta ir priimti visi teisėti veiksmai, kad tai nepasikartotų“, – teigė L. Kukuraitis.

Jo teigimu, vidinio patikrinimo metu bus tiriama visų su pirkimu susijusių asmenų veikla.

„Tai visi susiję asmenys – nuo ministerijos administracijos, kanceliarijos iki įstaigų vadovų, kurie atsakingi už viešuosius pirkimus, ir taip pat asmenys, kurie tiesiogiai dalyvauja viešųjų pirkimų procedūrose – tai tarnautojai, darbuotojai, komisijų nariai ir taip toliau“, – sakė ministras.

Savo asmeninės atsakomybės ministras vertini neskuba.

„Pirmiausia reikia nustatyti pažeidimus ir tada darysime sprendimus“, – paklaustas, ar paaiškėjus pažeidimams pats priimtų atsakomybę, sakė L. Kukuraitis.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas savo ruožtu BNS teigė, kad bus įvertinti „Conversio“ paslaugas pirkusių „Regitros“ darbuotojų veiksmai.

„Šiandien ryte sužinojom tokią informaciją, tai iš karto kreipėmės į mūsų inspektorių ir Korupcijos prevencijos skyrių, kad susirinktų visą informaciją“, – sakė E. Misiūnas.

„Žinome, koks tai jaunuolis ir kokiai partijai priklausantis, galbūt suveikė seni ryšiai, pažintys, o gal jis labai geras verslininkas“, – apie galimas J. Pagojaus sėkmės viešuosiuose pirkimuose priežastis kalbėjo vidaus reikalų ministras.

J. Pagojus užpernai pradėjus dirbti „valstiečių“ ir socialdemokratų koalicijos Vyriausybei buvo siūlomas tapti teisingumo ministru. Jis tuo metu dirbo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) direktoriumi.

J. Pagojus savo kandidatūrą atsiėmė paaiškėjus, kad 2015 metais jis policijos pareigūnams įkliuvo vairavęs neblaivus – jam nustatyta 0,67 promilės girtumas.

J. Pagojus 2012–2014 metais dirbo J.Bernatonio patarėju, teisingumo viceministro pareigas ėjo nuo 2014 metų. 2016 metų vasarą jis laimėjo konkursą tapti VVTAT direktoriumi, tačiau netrukus atsistatydino iš šių pareigų.