6 Įdomiausios Dalai Lamos mintys
Vil­niu­je vie­šin­tis Ti­be­to dva­si­nis ly­de­ris Da­lai La­ma tre­čia­die­nį pa­svei­ki­no Lie­tu­vos žmo­nes su vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiu, ir par­agi­no mė­gau­tis lais­ve. Pa­tei­kia­me įdo­miau­sias min­tis.

1. Jūs kovojote ištisus šimtmečius ir dabar pasiekėte pagrindinę žmogaus teisę, laisvę, mėgaukitės tuo. Noriu pasveikinti Lietuvos žmones. Nuostabu. Kiekviena maža tauta gali atlikti reikšmingą indėlį, (...) skatindama atjautą ir žmoniškumą. Šis šimtmetis turėtų būti atjautos, o ne ginklų šimtmetis, ne per didelio varžymosi arba jėgos demonstravimo šimtmetis. Manau, visa tai yra atgyvenę.

2. Be laisvės žmogaus intelektas negali būti pilnai išnaudojamas, todėl laisvė yra labai svarbi.

3. Bet kokios pastangos užtikrinti taiką ir galiausiai atsisakyti branduolinių ginklų yra įsipareigojimas“, – žurnalistams sakė Dalai Lama.

4. Manau, jūs, Baltijos šalys, patyrėte: tiesos galia yra daug stipresnė, nei ginklų. Tibete taip pat, aš visuomet sakau (...), mes turime tiesos galią, Kinų kariuomenė – ginklo galią. Taip, laikinai ginklų galia yra kur kas stipresnė, bet ilgesniu laikotarpiu stipresnė yra tiesos galia.

5. Manau, jūs turėtumėte reikšmingai prisidėti kuriant taikų pasaulį, taikos amžių, dialogo amžių. Kartais jaučiu, kad mažesnės tautos gali labiau prisidėti, nei didžiosios.

6. Kai kurios šalys, įskaitant Ameriką, pardavinėja ginklus. Bet esminis kulkos tikslas yra žudyti. Mes juk nevalgysime kulkos. Norėdami XXI amžiuje sukurti taikos amžių, pirmiausia turime rimtai galvoti, kaip sumažinti ginklų.

Nesureikšmina šalies vadovų dėmesio

Dalai Lama tvirtino nesureikšminantis to, kad šio vizito metu su juo nesusitiks Lietuvos vadovai.

2013 metais su Tibeto dvasiniu lyderiu Vilniuje susitiko Dalia Grybauskaitė, o tai sukėlė didelį Kinijos pasipiktinimą.

Artėjant šių metų vizitui Pekinas perspėjo, kad Dalai Lamos apsilankymas gali pakenkti Lietuvos ir Kinijos santykiams, daugiausiai susijusiems su ekonomika.

„Man nėra didelio skirtumo. Prezidentė taip pat yra tiesiog žmogus, o pasaulyje gyvena septyni milijardai žmonių“, – tvirtino Dalai Lama.

„Jeigu turėčiau politinę darbotvarkę, tada man būtų aktualu susitikti su šalių lyderiais, bet aš neturiu politinės darbotvarkės. 2001 metais aš atsisakiau politinių atsakomybių, o 2011 aš galutinai atsistatydinau“, – kalbėjo jis.

„Nuo tada aš esu visiškai įsipareigojęs žmonių vertybių skatinimui. Švietimas yra mano įsipareigojimas numeris vienas“, – sakė Tibeto dvasinis lyderis.

Vizito metu jis ketvirtadienį susitiks su tibetiečius remiančiais Lietuvos politikais, verslininkais ir visuomenininkais.

Dalai Lama Lietuvoje lankosi ketvirtą kartą.

Jis trečiadienį Užupyje pasodins simbolinį medelį Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga.

Lietuva valstybę atkūrė 1918 metų vasario 16 dieną, kai Vilniuje Lietuvos Taryba paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.

Tuo tarpu autonomijos nuo Kinijos Tibetas neteko 1951 metais, kai Pekinas įvedė kariuomenę į šią nepriklausomybę paskelbusią teritoriją.

Kinija teigia tuomet išvadavusi Tibetą, tačiau kai kurie vietos gyventojai kaltina centrinę valdžią religine ir kultūrine priespauda.