„Tvarkiečiai“ siūlo partijoms mažinti kartelę į Seimą, steigėjų skaičių
„Tvar­kos ir tei­sin­gu­mo“ frak­ci­jos na­riai re­gis­tra­vo pa­tai­sas, ku­rios par­ti­joms ma­žin­tų kar­te­lę į Sei­mą bei dėl vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mo, rei­ka­lau­ja­mą stei­gė­jų skai­čių.

Pataisomis siūloma nustatyti, kad partijai patekti į Seimą daugiamandatėje apygardoje pakaktų 4 proc. rinkėjų balsų, o koalicijai – 6 proc., kai šiuo metu barjeras į Seimą yra atitinkamai 5 proc. ir 7 proc. rinkėjų balsų.

Taip pat siūloma grįžt prie anksčiau galiojusios tvarkos, kai partijai steigti pakako tūkstančio steigėjų – šiuo metu partiją steigti turi ne mažiau kaip du tūkstančiai žmonių.

Dar siūloma, kad valstybės biudžeto dotacija būtų padalinama įstatymo reikalavimus atitinkančioms partijoms, kurios per praėjusius trejus rinkimus yra gavusios ne mažiau kaip vieną procentą rinkėjų balsų.

Šiuo metu į biudžeto asignavimus pretenduoja partijos, per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų, Europos Parlamento rinkimus surinkusios ne mažiau kaip 3 proc. rinkėjų balsų.

Pataisas iniciatoriai aiškina mažėjančiu gyventojų skaičiumi. „Naujoms politinėms partijoms kaip demokratinės visuomenės garantui yra sunku surinkti reikiamą skaičių steigėjų ir rinkimuose peržengti įstatymuose nustatytą 5 procentų barjerą“, – teigiama pataisų aiškinamajame rašte.

LŽ primena apie gegužės viduryje skelbtus apklausos rezultatus. Jei rinkimai į Seimą vyktų artimiausią sekmadienį, juose daugiausiai balsų gautų Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 17,3 proc., Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga 15,2 proc., „Tvarka ir teisingumas“, balandį palaikė 7,7 proc. Liberalų sąjūdį balandį būtų balsavę 7 proc., Gintauto Palucko vadovaujami socialdemokratai balandį turėjo 5,2 proc Gedimino Kirkilo vadovaujami „socdarbiečiai“, už juos balandį būtų balsavę 4,6 proc., Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą balandį būtų balsavę 4,5 proc. respondentų, už Lietuvos centro partiją – 3 proc. apklaustųjų . Kad patektų į Seimą, partija turi įveikti 5 proc. rinkimų barjerą.

Anot apklausos, 17,5 proc. respondentų balandį būtų nebalsavę, dar 10,7 proc. nežinojo, už ką balsuoti. Tyrėjai balandžio 17–26 dienomis visoje Lietuvoje apklausė 1015 respondentų nuo 18 iki 75 metų. Tyrimo rezultatų paklaida sudaro 3,1 procento.