„Kaspersky Lab“ po teismų JAV žada ginti savo teises ir Lietuvoje
Ru­si­jo­je įsi­kū­ru­sios kom­piu­te­ri­nio sau­gu­mo bend­ro­vės „Kas­pers­ky Lab“ at­sto­vai svars­to skųs­ti Lie­tu­vos val­džios spren­di­mą ri­bo­ti jos prog­ra­mi­nę įran­gą vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jo­se.

Įmonės Europos viešųjų reikalų vadovas Jevgenijus Grigorenka sako, kad iki šiol bendrovė nesulaukė jokios Vyriausybės reakcijos dėl galimo dialogo.

„Šiuo metu esminis mūsų siekis yra sukurti dialogą. Šiuo metu koncentruojamės į teisinį procesą Jungtinėse Valstijose. Bet galiausiai mes turėsime ginti savo rinkos pozicijas ir svarstome visas įmanomas galimybes. Tai reiškia, kad galiausiai, jei matysime, kad esame diskriminuojami specifinėje rinkoje, mes, deja, turėsime kreiptis į teismą, jei reikės“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė J. Grigorenka.

„Kaspersky Lab“ atstovai pranešė, kad ateityje Europoje bus siekiama teikti paslaugas per tarpininką: planuojama steigti centrą, kurį valdytų su „Kaspersky Lab“ nesusijusi įmonė.

Viceministras E. Kerza: esame pasirengę teismui su „Kaspersky Lab“

Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza pabrėžia, kad Vyriausybė pasirengusi bylinėtis su kompiuterinio saugumo bendrove „Kaspersky Lab“ dėl sprendimo riboti jos produkciją valstybinėse įstaigose.

Viceministras taip pat primena, kad rengiamos pataisos, kurios leistų sudaryti vadinamąjį nesaugios programinės įrangos ar gamintojų „juodajį sąrašą“.

Anot jo, Vyriausybė sprendimą drausti „Kaspersky Lab“ programinę įrangą ypatingos svarbos informaciniuose ištekliuose pernai gruodį priėmė surinkusi tvirtų įrodymų dėl jos grėsmės nacionaliniam saugumui ir tai atitinka šalies nacionalinio saugumo interesus.

„Mes nepriiminėjome skubiai sprendimų, kol nesurinkome išsamios informacijos, nes žinojome, kad gali tekti eiti į teismą ir esame tam pasiruošę“, –BNS sakė E. Kerza

„Tikrai nenusprendėme, ką žmogus Lietuvoje turi pirkti, ko nepirkti, ką diegti, ko ne. Pasakėme: turime labai konkrečius surinktus įrodymus apie tos programinės įrangos nesaugumą, skyles, kuriomis pasinaudojant galima užvaldyti kompiuterių tinklus, konkrečius kompiuterius ir serverius“, – teigė jis.

Viceministras tvirtina, jog Rusijoje veikia „bent dvi su Rusijos specialiosiomis tarnybomis siejamos nusikalstamos grupuotės“, kurios platina kenkėjiškas programas pasinaudojant kompiuterių saugos programinės įrangos spragomis, įskaitant „Kaspersky Lab“, spragomis – jos, anot E.Kerzos, leidžia įsilaužti į uždarus tinklus, kuriuose saugoma įslaptinta informacija.

„Taip, vienas iš jų yra „Kaspersky“, bet ne vienintelis. Sakėme, kad „Kaspersky“ yra tik pradžia. Dabar ruošiame teisinį paketą, kad galėtumėme turėti instrumentus „juodojo sąrašo“ sudarymui, į kurį galėtumėme įtraukti nepatikimas įmones arba produktus. Nes tokių yra ne vienas ir ne du, jie skaičiuojami dešimtimis', – sakė E. Kerza.

E. Kerza patvirtina, kad ministerija yra gavusi oficialų „Kaspersky Lab“ raštą ir pateikė į jį atsakymą.

„Tiek ir buvo tų kontaktų, nei kas nors bandė eiti, kalbėti, nei bandė nešti kažkokius papildomus įrodymus, informaciją“, – sakė viceministras.

Po Vyriausybės nurodymo visi rusišką „Kaspersky Lab“ programinę įrangą naudoję Lietuvos kritinių informacinių technologijų sistemų valdytojai jos atsisakė. Ministrų kabinetui gruodžio pabaigoje paskelbus, kad ši įranga kelia potencialią grėsmę Lietuvos saugumui, ji iš svarbiausių sistemų pašalinta per mėnesį.

Nerimas dėl šios įmonės produkcijos išaugo Jungtinėms Valstijoms pernai paskelbus, kad bendrovė gali bendradarbiauti su Rusijos žvalgyba. JAV vyriausybė pernai rugsėjį uždraudė civilinėms institucijoms naudoti „Kaspersky“ įrangą, o pati bendrovė šį sprendimą apskundė teismui.