Visų nuostabai „Oskaruose“ triumfavo „Žalioji knyga“
Per „Os­ka­rų“ tei­ki­mo ce­re­mo­ni­ją, vy­ku­sią sek­ma­die­nį, ko­miš­ka dra­ma „Ža­lio­ji kny­ga“ apie pi­lie­ti­nes tei­ses ne­ti­kė­tai įvei­kė fa­vo­ri­tu lai­ky­tą Al­fon­so Cua­ro­no biog­ra­fi­niais mo­ty­vais par­em­tą pa­sa­ko­ji­mą „Ro­ma“.

Peterio Farrelly režisuota drama, kurioje pagrindinius vaidmenis atliko Mahershala Ali ir Viggo Mortensenas, per apdovanojimų sezoną sukėlė nemažai diskusijų ir sulaukė gana prieštaringų vertinimų. Buvo abejojama filme pateikiamos tikros istorijos apie juodaodžio pianisto Dono Shirley ir jo baltaodžio vairuotojo Tony Lipo draugystę versija. Po apdovanojimų ceremonijos kai kurie komentatoriai jau spėjo pavadinti „Žaliąją knygą“ prasčiausia nuo 2004 metų „Avarijos“ juosta, pelniusia „Oskarą“ geriausio filmo kategorijoje.

M. Ali taip pat gavo apdovanojimą kaip geriausias antraplanis aktorius. Savo „Oskarą“ jis dedikavo D. Shirley, kurio šeima buvo itin nepatenkinta tuo, kai pianistas pavaizduotas filme. M. Ali 2017-aisiais laimėjo „Oskarą“ už vaidmenį „Mėnesienoje“, tad sekmadienį tapo pirmuoju daugiau kaip kartą šį apdovanojimą antro plano kategorijoje pelniusiu juodaodžiu. „Žalioji knyga“ taip pat įvertinta už geriausią originalų scenarijų.

Geriausi šių metų aktoriai: Rami Malekas, Olivia Colman, Regina King ir Mahershala Ali. / AP/Scanpix nuotrauka

A. Cuarono intymi šeimos drama „Roma“, kuriai daugelis prognozavo pergalę, sekmadienį neliko tuščiomis. Ji gavo geriausios režisūros, geriausios kinematografijos ir geriausio filmo užsienio kalba apdovanojimus. A. Cuarono vaikystės įkvėptoje nespalvotoje dramoje pasakojama apie čiabuvę Cleo, 8-ąjį dešimtmetį Meksiko Romos rajone gyvenančios vidurinės klasės šeimos tarnaitę, kurią įkūnijo didžiajame ekrane debiutavusi aktorė Yalitza Aparicio. „Mūsų, menininkų, užduotis žiūrėti ten, kur kiti nežiūri, – teigė A. Cuaronas. – Ši atsakomybė tampa dar didesnė tada, kai mums liepiama nusigręžti.“

Ispanų ir indėnų mištekų kalbomis filmuota juosta iš viso buvo nominuota 10 „Oskaro“ apdovanojimų. Ji laikoma A. Cuarono karjeros, kuri jau anksčiau atrodė gana įspūdingai, didžiausiu pasiekimu.

Apdovanojimas už geriausią adaptuotą scenarijų („BlacKkKlansman“) yra pirmas Spike

Sekmadienio pripažinimas taip pat yra svarbus laimėjimas savo įtaką didinančiai bendrovei „Netflix“, pirmajai televizijos transliavimo internetu platformai. Ji užsitikrino JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimą geriausio režisieriaus kategorijoje.

Kitas vakaro netikėtumas buvo tai, kad geriausios aktorės „Oskaras“ atiteko britei Oliviai Colman, įkūnijusiai karalienę Aną graikų režisieriaus Yorgoso Lanthimoso juodojo humoro komedijoje „Favoritė“. Nors O. Colman sulaukė daugybės liaupsių ir skynė vieną apdovanojimą po kito, daugelis prognozavo, jog šiemet „Oskarą“ pagaliau gaus Holivudo legenda Glenn Close už vaidmenį filme „Žmona“. Deja, dabar aktorei priklauso 7 nominacijų be laimėjimo rekordas.

Lady Gaga laimėjo "Oskarą" už dainą "Shallow", kuri skamba filme "Taip gimė žvaigždė". / AFP/Scanpix nuotrauka

Užlipusi ant scenos O. Colman dėkojo „Favoritėje“ taip pat vaidinusioms Rachel Weisz ir Emmai Stone. Nors „Favoritė“ buvo nominuota net 10 kategorijų, O. Colman vienintelė pelnė „Oskarą“.

Rami Malekas, „Bohemijos rapsodijoje“ įkūnijęs Freddie Mercury, pripažintas geriausiu šių metų aktoriumi. Jis yra pirmas arabų kilmės amerikietis, laimėjęs „Oskarą“ geriausio aktoriaus kategorijoje.

Reginai King atiteko geriausios antraplanės aktorės apdovanojimas už vaidmenį Barry Jenkinso dramoje „Jei Beale gatvė galėtų kalbėti“ (If Beale Street Could Talk). Atsiimdama statulėlę ji dėkojo tiek B. Jenkinsui, tiek rašytojui Jamesui Baldwinui, pagal kurio 1974 metų romaną buvo sukurtas filmas. Aktorė pavadino rašytoją „vienu didžiausių mūsų laikų menininkų“.

Režisieriaus Alfonso Cuarono vaikystės įkvėpta drama "Roma" pelnė 3 "Oskarus". / AFP/Scanpix nuotrauka

Ceremonija, kuri pirmą kartą per 30 metų neturėjo vedėjo, praėjo beveik be politikos. Tik pristatydamas apdovanojimą už geriausią filmą užsienio kalba aktorius Javieras Bardemas ispaniškai pareiškė: „Jokie barjerai ar sienos negali sulaikyti išradingumo ir talento.“ O atsiimdamas „Oskarą“ už geriausią adaptuotą scenarijų filmo „BlacKkKlansman“ režisierius Spike'as Lee priminė amerikiečiams, kad neilgai trukus vyks 2020 metų prezidento rinkimai. „Privalome mobilizuotis, privalome rinktis teisingą istorijos dalį“, – teigė jis.

Nors nebuvo nominuotas nė vienam "Oskarui", aktorius Billy Porteris sulaukė bene daugiausia dėmesio ant raudonojo kilimo, nes pasirodė apsivilkęs įspūdingą dizainerio Christiano Siriano sukurtą aprangą. / AFP/Scanpix nuotrauka

Nors juosta „Taip gimė žvaigždė“ buvo nominuota net 8 „Oskarams“, jai teko tenkintis vienu – už geriausią originalią dainą, kurią atlieka Lady Gaga ir aktorius bei filmo režisierius Bradley Cooperis.

Istorinius apdovanojimus pelnė Ruth Carter ir Hannah Beachler. R. Carter tapo pirmąja juodaode, laimėjusia „Oskarą“ už geriausią kostiumų dizainą, o H. Beachler – pirmąja juodaode, pelniusia apdovanojimą už geriausią kino produkcijos dizainą. Abi moteris dirbo kurdamos filmą „Juodoji pantera“. Ši „Marvel“ juosta taip pat įvertinta „Oskaru“ už geriausią muziką, kurią parašė kompozitorius Ludwigas Goranssonas.

2019 metų „Oskarų“ laimėtojai (pagrindinės kategorijos):

Geriausias metų filmas – „Žalioji knyga“.

Geriausias režisierius – Alfonso Cuaronas („Roma“).

Geriausias aktorius: Rami Melekas („Bohemijos rapsodija“).

Geriausia aktorė: Olivia Colman („Favoritė“).

Geriausias antraplanis aktorius: Mahershala Ali („Žalioji knyga“).

Geriausia antraplanė aktorė: Regina King („If Beale Street Could Talk“).

Geriausias originalus scenarijus: „Žalioji knyga“.

Geriausias adaptuotas scenarijus: „BlacKkKlansman“.

Geriausia muzika: „Juodoji pantera“ – kompozitorius Ludwigas Göranssonas.

Geriausia filmui sukurta daina: „Shallow“ iš filmo „Taip gimė žvaigždė“.

Geriausias filmas užsienio kalba: „Roma“ (Meksika).

Geriausias animacinis filmas: „Žmogus-voras: į naują visatą“.