Tarptautinis festivalis „Sugrįžimai“: trys progos švęsti
Su pa­va­sa­riu grįž­ta ir Lie­tu­vos mu­zi­kų rė­mi­mo fon­do (LMRF) ren­gia­mas tarp­tau­ti­nis mu­zi­kos fes­ti­va­lis „Sug­rį­ži­mai“. Šie­met – ju­bi­lie­ji­nis, dvi­de­šim­ta­sis. Gar­bė jį pra­dė­ti šian­dien, ko­vo 20-ąją, Tai­ko­mo­sios dai­lės ir di­zai­no mu­zie­ju­je su­teik­ta due­tui H2F ir dai­ni­nin­kams Dmi­tri­jui Kud­ri­nui bei Gin­ta­rei Ra­ma­nai (Ra­ma­naus­kai­tei).

Į duetą paslaptingu pavadinimu H2F susiėjo arfininkė Aistė Baliunytė ir fleitininkas Vytenis Gurstis. A. Baliunytė yra vienintelė Lietuvoje arfininkė, įrašiusi savo solinį albumą. Šiuo metu ji dirba Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) orkestre bei studijuoja Nacionalinės Paryžiaus muzikos konservatorijos magistrantūroje. Tarptautinių konkursų laureatas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) doktorantas V. Gurstis taip pat mokęsis Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje.

D. Kudrinas ir G. Ramana – doc. Liudo Norvaišo auklėtiniai. Abu šiuo metu studijuoja Graco universitete Austrijoje. D. Kudrinas lietuvių klausytojams neblogai pažįstamas, jis sukūrė ne vieną vaidmenį teatro „Vilnius City Opera“ pastatymuose. O G. Ramanos aukštą koloratūrinį sopraną ne mažiau aukštai yra įvertinęs kompozitorius Vaclovas Augustinas. Nė vienas šio koncerto dalyvis dar nėra muzikavęs „Sugrįžimų“ festivalyje.

Dėmesys litvakams

„Šiųmečius „Sugrįžimus“ dedikuojame trims įvykiams: festivalio dvidešimtmečiui, Lietuvos 100-mečiui ir Izraelio valstybės 70-ajai sukakčiai. Paminėti pastarąją datą mums atrodo svarbu, nes Izraelyje gyveno ir tebegyvena daug žydų muzikų, kilusių iš Lietuvos“, – „Lietuvos žinioms“ sakė „Sugrįžimų“ vadovė Aušra Duobienė.

Šiemet rengėjai į festivalį siekė pakviesti jame jau dalyvavusius muzikus, pasižyminčius branda, profesionalumu ir ryškiais pasiekimais. Pirmiausia šiuo požiūriu minėtinas smuikininkas litvakas Atis Hiacetonas Bankas, sugrįžtantis iš Kanados.

Organizuojami 25 koncertai, kuriuose dalyvaus 28 svetur studijuojantys ar dirbantys muzikai ir 12 jų kolegų užsieniečių, taip pat per 100 Lietuvoje kuriančių muzikų. Viešės svečių iš 17 valstybių. Tarp festivalio naujokių šiemet bus Brazilija ir Naujoji Zelandija. Koncertai vyks Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Pakruojyje ir Šalčininkuose.

Festivalio sukaktį paminės Vyriausybėje

Be smuikininkų ir violončelininkų, per „Sugrįžimus“ skambės arfininkų, fleitininkų, fagotininkų, vokalo solistų atliekami kūriniai. Koncertuos violončelininkas, konkursų laureatas Augustas Gocentas, studijuojantis Suomijoje, kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ narė, tarptautinių konkursų laureatė smuikininkė Lina Marija Domarkaitė.

Po kelerių metų pertraukos vėl pasirodys Čilėje gyvenantis fagotininkas, kompozitorius, dabar jau ir Santjago muzikos akademijos profesorius dr. Žilvinas Smalys. Nuo 2008 metų jis – „Orquesta Filarmonica de Santiago“ fagotų grupės koncertmeisteris.

Su kolege iš Rusijos Ana Koškina neįprastą dviejų violončelininkių pasirodymą žada surengti Žana Miniotaitė. Koncertuos gerai žinomas seserų Daunyčių ansamblis „Regnum Musicale“. Su nauju kolektyvu „Edson Ensemble“ atvyksta sceniniu vardu Remi J. Edson pasivadinęs fleitininkas iš Nyderlandų Remigijus Kažukauskas ir būrys jo bendramokslių.

Jaunų dainininkų ir pianistų pulką į „Sugrįžimus“ vėl atlydės Hamburgo aukštosios muzikos ir teatro mokyklos profesorė Raminta Lampsatytė.

Per festivalį susipažinsime su Latvijos nacionalinio operos teatro solistu, Latvijos nacionalinio dramos teatro aktoriumi, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. Algirdo Januto klasės magistrantu Juriu Jope.

Tradiciškai duoklė bus atiduota išeivijos muzikams. Muzikologas Vaclovas Juodpusis rengs JAV gyvenusio kompozitoriaus, vargonininko, dirigento, muzikologo prof. Juozo Žilevičiaus kūrybos vakarą.

„Sugrįžimų“ 20-mečio jubiliejinis koncertas balandžio 18 dieną vyks Vyriausybės rūmuose. Publika klausysis operos grando Kristiano Benedikto (Vaidas Vyšniauskas), tenoro Edgaro Davidovičiaus, trimitininko iš JAV Dovo Lietuvninko, Čiurlionio kvarteto, taip pat Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“.

Atvyksta garsių muzikų anūkė

Izraelio valstybės 70-mečiui „Sugrįžimuose“ skiriami septyni koncertai, speciali konferencija. Ciklą pradės 1993 metais įkurtas fortepijoninis trio „Musica Camerata Baltica“ („Lietuvos Jeruzalė“). Jame groja pianistas Leonidas Melnikas, smuikininkas Borisas Traubas ir violončelininkas Valentinas Kaplūnas. Koncerto svečias – kantorius Shmuelis Yatomas iš Izraelio.

Per „Sugrįžimus“ organizuojami 25 koncertai, kuriuose dalyvaus 28 svetur studijuojantys ar dirbantys muzikai ir 12 jų kolegų užsieniečių, taip pat daugiau kaip 100 Lietuvoje kuriančių muzikų.

Per konferenciją bus rodomas TV žurnalisto Sauliaus Sondeckio dokumentinis filmas „...mūsiškiai žydų muzikai“.

Po 15 metų iš Kanados į festivalį sugrįžta smuikininkas Atis Hiacetonas Bankas, Toronto karališkosios muzikos konservatorijos „Glenn Gould“ dėstytojas, tarptautinio vasaros muzikos festivalio „Music Niagara“ įkūrėjas ir meno vadovas. Su juo iš Kanados atvyksta pianistė Victoria Korchinskaya-Kogan, garsių Rusijos smuikininkų anūkė. Koncertuos LMRF gerai žinoma Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos tyrinėtoja pianistė iš Izraelio Irena Friedland ir festivalio garbės viešnia mecosopranas Judita Leitaitė.

Debiutantė Romeo

Festivalio pabaigos koncertas gegužės 3 dieną Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje į sceną pakvies Braunšveigo valstybinio teatro solistę, praėjusį rugsėjį LNOBT Romeo vaidmeniu Vincenzo Bellini operoje „Kapulečiai ir Montekiai“ debiutavusią Mildą Tubelytę, šveicarų operos solistę Anną Traub ir Norvegijos nacionalinės operos solistą tenorą Thorbjorną Gulbrandsoy.