Skaitymo atlaidais vadinama mugė – atidaryta
Pra­si­dė­jo 19-oji tarp­tau­ti­nė Vil­niaus kny­gų mu­gė. Ati­da­ry­da­ma my­gę pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė sa­kė, kad tai reiš­ki­nys, ku­riuo ga­li­me pa­si­di­džiuo­ti. 

„Mes šiandien esame europinės reikšmės lyderiai, rodydami ne tik savo sugebėjimą kurti knygas, bet ir jas iliustruoti, sukurti didžiulį mastą ir reiškinį kultūroje. Mūsų kūrėjai yra ne tik knygų rašytojai, bet ir iliustratoriai, vaikų knygas kuriantys žmonės, muzikai. Turime didžiulį kiekį svečių net iš 80 valstybių. Tai reiškinys, kuris kelia pasididžiavimą ir rodo, ką mes sugebame. Dėl to visi esame verti didžiuotis savimi“. – sakė prezidentė.

"Litexpo" nuotrauka

Kultūros ministrė Liana Ruokytė Jonsson pasveikino visus susirinkus į „Lietuvos skaitymo atlaidus“. Pasak jos, mugė yra skaitymo kultūros metų įvykis ir bendrai kultūros įvykis. Anot ministrės, kalba ir kultūra privalo išlikti ateinančio šimtmečio ir kelių šimtmečių į priekį, pamatu.

Na, o Vilniaus meras Remigijus Šimašius pareiškė, kad prieš 800 metų Lietuva nebuvo sukurta su knygą, bet su kalaviju, o štai Vilniaus miestas atsirado nuo žodžio.

Pasak mero ir valstybę atkūrėme padedami laikraščių, kalendorių, rašytinio žodžio. Jis taip pat pasidžiaugė, kad ši mugė jam svarbi asmeniškai, nes jo žmona parašė knygą, kurią pristatinės mugės metu. R. Šimašius priminė ambicingą tikslą, kad Vilnius 2022 metais taptų knygų pasaulio sostine.

Tradiciškai mugėje kasmet aplanko daugiau kaip 60 tūkst. žmonių, diskusijose ir pokalbiuose susitinka daugelis gyvenimo sričių: čia susipina kultūra, menas, mokslas, švietimas, istorija, verslas, politika, čia iškeliamos ir svarstomos socialinės, kultūros politikos aktualijos.

Šiemet išaugusi Vilniaus knygų mugė lankytojams pasiūlys plačią kultūrinę programą, atvers naujas erdves, pakvies skaitytojus pasimatyti su rašytojais, dalyvauti diskusijose, naujų knygų pristatymuose, meno parodose, pasiklausyti muzikos, eilių ir tiesiog gerai praleisti laiką su knygomis ir jas kuriančiais žmonėmis.

Ši Vilniaus knygų mugė pirmą kartą užpildo visas „Litexpo“ erdves, visas 5 ekspozicijų sales su jų galerijomis ir konferencijų salėmis, įskaitant ir tris naujas Pirmųjų rūmų konferencijų erdves.

Atvyksta 53 užsienio svečių delegacija iš 21 pasaulio šalies (Italija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Slovakija, Čekija, Ukraina, Kanada, JAV, Suomija, Estija, Ispanija, Prancūzija, Vokietija, Lenkija, Iranas, Švedija, Rusija, Omano sultonatas, Izraelis, Belgija, Gruzija).

Vaizdo įrašą š „Litexpo“ parodų ir kongreso centro galite žiūrėti čia:

Šiemet:

• 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių: Lietuva, Estija, Lenkija, Vokietija, Omano Sultonatas, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Ispanija;

• 38 dalyviai iš užsienio. 3 nacionaliniai stendai – Omano (pristato Omano Sultonato Informacijos ministerija), Baltarusijos (pristato Baltarusijos Informacijos ministerija), Vokietijos (pristato Frankfurto knygų mugė), Ukrainos (pristato Lvovo knygų mugė ir Ukrainos leidėjų forumas);

• 45 nauji dalyviai;

• 564 kultūriniai renginiai: 5 diskusijos Diskusijų klube, 5 Renginiai – renginių cikle „Mūsų šimtmetis. Kalbasi rašytojai“; 12 meno parodų, 11 renginių Oknyga/boOk erdvėje, 17 filmų Knygos kino salėje, 43 renginiai vaikams Vaikų scenoje, 32 renginiai Bibliotekų erdvėje, 60 renginių Kūrybinėje studijoje, 68 renginiai Muzikos salėje;

• 64 Muzikos salės dalyviai;

• 17 renginių erdvių;

• 18.500 m² – bendras mugės plotas su renginių zonomis;

Knygų bičiulių šiemet vėl laukia trys specialūs mugės autobusai, kurie nuo Katedros aikštės iki „Litexpo“ ir atgal lankytojus į mugę veš nemokamai. Vasario 22–25 dienomis su Vilniaus knygų mugės bilietu kelionei „Lietuvos geležinkelių“ traukiniais ir kai kuriems autobusams bus taikoma 30 proc. nuolaida.