Skaitau Lietuvą – skaitau pasaulį
Šian­dien, va­sa­rio 22-ąją, ati­da­ro­ma ke­tu­rias die­nas vyk­sian­ti de­vy­nio­lik­to­ji Vil­niaus kny­gų mu­gė, skir­ta Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui. Mu­gės te­ma „Skai­tau Lie­tu­vą – skai­tau pa­sau­lį“ yra sim­bo­li­nė. Ji, ren­gė­jų tei­gi­mu, ska­ti­nan­ti per­mąs­ty­ti skai­ty­mo reiš­ki­nį, su­bu­rian­ti tuos, ku­rie su­vo­kia skai­ty­mo nau­dą ir ga­lią vie­nam as­me­niui ar vi­suo­me­nei.

Knygų mugė vyks iki vasario 25 dienos sostinės parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Visa galinti kultūra

Šiuo metu Signatarų namuose eksponuojamas vienas Nepriklausomybės Akto originalų. „Bet yra svarbesnių dalykų, ir tai – idėjos. Jos randasi, kai išsilavinęs žmogus pradeda mąstyti, kalbėtis ne tik su artimu, o ir su pasaulio kultūros palikimu, – pristatydamas mugę tikino vienas jos organizatorių, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis ir pridūrė: – Šiuo keliu galima eiti ir ko nors pasiekti. Akivaizdu – tik išsilavinę, šviesūs, patriotiškai nusiteikę žmonės galėjo pasinaudoti istorine galimybe ir atkurti Lietuvos valstybę.“

„Jei kas būtų parodęs tokią programą pirmosios knygų mugės organizatoriams, niekas nebūtų patikėjęs. Šiemet ji išsiskiria tarptautiškumu, atvykstančių profesionalų gausa.“

Šiemet valstybės atkūrimo šimtmečius mini ir mūsų kaimynai. Štai latviai atvyksta į mugę, nors Rygos knygų mugė vyksta tuo pat metu. „Šimtmetį – praėjusį ir tą, į kurį žengiame – bus galima patirti kiekvienoje salėje ir kiekviename stende, – žadėjo Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė. – Daug pokalbių, kūrinių, pristatymų, susijusių su šia data. Bet švęsti norime ne vieni. Kvietėme kartu pabūti artimiausius kaimynus, pasikalbėti, geriau juos pažinti. Tam skirtas pokalbių ciklas „Mūsų šimtmetis. Kalbasi rašytojai“. O kalbėsis jie ir apie šalies, ir asmeninius virsmus.“

Londono mugės repeticija

Šiemet padidėjo LRT diskusijų klubas, dabar ten tilps daugiau klausytojų. Duris lankytojams atvers atsinaujinusi Knygos kino salė. Pasižiūrėti literatūros klasikos ekranizacijų – „Vakarų fronte nieko naujo“, „Don Kichotas“, „Mažasis princas“ – kviečiami mokytojai ir moksleiviai. „Be literatūros kūrinių tie filmai būtų tarsi šešėlis be kūno“, – svarstė A. Žilinskienė.

Mugės rengėjai suskaičiavo, kad į sostinę atvyksta apie 80 užsienio svečių. Trumpiausiai, penkias valandas, viešės belgų rašytojas, Europos Parlamento narys Guy Verhofstadtas. Sugrįš ir lietuvių kalba rašantys, užsienyje gyvenantys autoriai.

„Jei kas būtų parodęs tokią programą pirmosios knygų mugės organizatoriams, niekas nebūtų patikėjęs. Šiemet ji išsiskiria tarptautiškumu, atvykstančių profesionalų – rašytojų, žurnalistų, režisierių – gausa, – pažymėjo leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė. – Didelę įtaką turėjo Londono knygų mugė, kurioje ateinantį balandį Baltijos šalys taps garbės viešniomis. Vilniaus knygų mugė – tarsi generalinė repeticija. Todėl sulauksime užsienio žiniasklaidos dėmesio ir žmonių, kurių be progos vargu ar būtume sulaukę. Visa tai sustiprino Vilniaus knygų mugės svarbą.“

Kuo daugiau skaitai, tuo mažiau perskaitei

Skaityti galima ne tik knygas, bet ir gaidas. Muzikos salės programa – lietuviška. Šioje salėje bus pastatytos trys scenos: koncertų, pokalbių, džiazo ir klasikos alėjos. Bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija bus įrengta skaitmeninė salė. Lietuvos gretutinių teisių asociacijos AGATA skaičiavimais, kasmet išleidžiama apie 200 naujų albumų. Taip sutapo, kad šiemet pasirodė ypač daug džiazo rinkinių.

Iš kairės: dailininkė Sigutė Chlebinskaitė, leidėja Lolita Varanavičienė, Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis./Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Gausu ir naujų vinilinių plokštelių. Pernai dešimtmetį paminėjęs klasikų „Trio Claviola“ pirmieji Lietuvoje įrašė ir išleido modernią kamerinės muzikos vinilinę plokštelę. Mugės metu bus pristatytas ir Vytauto Kernagio vinilas „Vytautas Kernagis – Tautos šauklys“. Į rinkinį sudėtos Atgimimo laikotarpiu ryškiausiai nuskambėjusios maestro dainos.

Dalininkė Sigutė Chlebinskaitė kviečia į Knygų šalį – ugdyti estetinį raštingumą. „Šiemet programa skirta žmonėms, gimusiems 1920–1930 metais. Tapytojos, knygų dailininkės Ievos Naginskaitės krikšto tėtis buvo Jonas Basanavičius. Birutė Žilytė kūrė kartu su vyru, taip pat grafiku Algirdu Steponavičiumi“, – vardijo S. Chlebinskaitė.

Į knygų mugę skaitytojus gena jausmas – ko dar neperskaitė? „Dar daug ko. Kuo daugiau skaitai, tuo daugiau, supranti, esi neperskaitęs“, – atsakė G. Vaškelis. Šiemet bus galima pavartyti keletą šimtų naujų knygų. Kai kurios jų atkeliavo tiesiai iš spaustuvių.

Ne tik 564 renginiai

Į mugę atvyks ir užsienio leidėjai. Programą specialistams rengianti Lietuvos leidėjų asociacijos vadovė Aida Dobkevičiūtė kasmet supažindina su leidyklų statistika. Jos teigimu, Lietuvoje tik 63 įmonės per metus išleidžia daugiau nei dešimt naujų knygų. „O vien Senasis žemynas šiandien siūlo versti 22 milijonus naujų ir klasikos kūrinių“, – palygino ji.

Pernai Lietuvoje išleista 3300 naujų knygų, kurių bendras tiražas siekė 4 mln. 600 tūkst. egzempliorių. „Tai – gana mažas tiražas. Suprantama, augo knygų kaštai, mažėjo gyventojų perkamoji galia, – pasakojo A. Dobkevičiūtė. – Didžiąją dalį praėjusiais metais išleistų knygų sudarė grožinė literatūra, taip pat – populiarioji, mokslinė mokomoji literatūra, knygų vaikams leidyba išlieka pati stabiliausia. Du trečdalius knygų rinkoje sudaro lietuvių autorių kūriniai. Pakito panorama ir skaitomiausių kūrinių pozicijose, kurias vis dažniau užima lietuviai.“

Mugės rengėjai skatino naudotis šių metų naujove – tarpmiestinio transporto nuolaida vykstantiems į mugę. „Mugė – susitikimas su knyga, jos rašytoju, bičiuliu. Tai – ne tik 564 renginiai, užsienio svečiai, bet ir pati Knygų mugės atmosfera“, – sakė „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

Vilniaus knygų mugė paprastai sulaukia per 60 tūkst. lankytojų./Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

. . .

Vilniaus knygų mugė 2018

Ketvirtadienis – bičiulių diena

Ilgasis penktadienis

Šeštadienis – šimtas pasimatymų

Sekmadienis – šeimos diena

Bilietų kainos mugėje: vienkartinis – 6 eur, moksleiviams, studentams, senjorams – 4 eurai. Dviejų dienų bilietas – 8 eur (su nuolaida – 5 eur). Keturių dienų bilietas – 15 eur (su nuolaida – 10 eur). Bibliotekų darbuotojai ketvirtadienį kviečiami lankytis nemokamai.

Autobusai nuo sostinės Katedros aikštės (stotelė „Arkikatedra“) lankytojus veš nemokamai, tarpmiestiniai autobusai „Toks“ ir „Eurolines“ bei „Lietuvos geležinkeliai“ kelionei taikys 30 proc. nuolaidą.

Šiemet mugėje – 370 dalyvių iš 9 pasaulio šalių, 45 nauji dalyviai, 564 kultūriniai renginiai. Pirmąkart mugė užpildo visas „Litexpo“ ekspozicijų sales, įskaitant ir tris naujas Pirmųjų rūmų konferencijų erdves. Kasmet mugę aplanko daugiau nei 60 tūkst. žmonių.

Išsamiau skaitykite: www.vilniausknygumuge.lt