Septynios nuodėmės pagal iliustruotoją Mariją Tiuriną
Ar ka­da nors yra te­kę ma­ty­ti mei­lų ar­bū­zą, šo­ki­ruo­tą ka­ram­bo­lą, aro­gan­tiš­ką gra­na­tą? Jei ne – tie­siog pri­va­lo­te su­si­pa­žin­ti su lie­tu­vių kil­mės ilius­truo­to­ja Ma­ri­ja Tiu­ri­na, jau ke­le­tą me­tų gy­ve­nan­čia ir ku­rian­čia Lon­do­ne, bei jos pieš­tais vai­sių ir dar­žo­vių por­tre­tais.

Šie mieli, vaikiškai naivūs akvarele tapyti piešiniai perkelia žiūrovą į praeitį – ten, kur nebuvo problemų ir rūpesčių. Juk vaikystė – pats nuostabiausias ir gražiausias laikas. Čia įprasti dalykai nušvisdavo kitomis spalvomis, virsdavo kuo nors magišku ir nerealiu.

Tačiau pati Marija, kalbėdama apie tai, kas ją įkvėpė sukurti žavius vaisių ir daržovių portretus, atskleidė kiek paprastesnę tiesą – piešinių turinį padiktavo ne prisiminimai iš vaikystės, o tiesiog gyvenamoji vieta. Menininkė įsikūrė netoli vieno didžiausių turgų Londone. Ir štai jau kelerius metus kiekvieną savaitgalį čia išsiruošia apsipirkti, pasigrožėti gausiu asortimentu: gražiomis, sveikomis daržovėmis ir vaisiais.

Dvidešimt ketverių konceptuali menininkė dirba vienoje Londono rinkodaros, viešųjų ryšių ir produkto strategiją plėtojančių agentūrų „MediaTonic“ kaip vaizdo žaidimų kūrėja. Įkeldama savo piešinius, kurie pasižymi provokuojančiais dizaino sprendimais, M. Tiurina sulaukė tūkstančių sekėjų „Instagram“ paskyroje. Jų skaičius kaskart auga. www.talenthouse.com teiravosi autorės apie kūrybinius impulsus ir idėjas.

Ieškojimai prasideda

– Ar iliustracijų menininkai iš anksto planuoja darbus, kūrybai skirtą laiką?

– Priklauso nuo to, ką žadu sukurti. Beveik visada nusipiešiu eskizus – svarbu gerai apgalvoti savo norą bei tikslą, atrasti, kaip visa tai geriausiai išreikšti forma, simboliais, spalvomis. Ieškojimai prasideda spalvų bandymais ir krūva eskizų.

– Tapote akvarele, piešiate pieštuku, rašalu. Kuriate piešinius skaitmeniniais prietaisais, kultivuojate vadinamąjį skaitmeninį meną (digital art). Kiekvienas piešinys kupinas simbolių, yra kaip maža visata. Personažai ryškūs, paslaptingi, kartais labai keisti...

– Man patinka piešti, galima sakyti, kad piešimas užima aštuoniasdešimt procentų mano gyvenimo laiko. Niekada nebėgu nuo idėjų, na, nebent mane ribotų kiti įsipareigojimai. Mėgstu dalytis savo piešiniais, kad ir kiti pamatytų tai, ką matau aš. Kitaip tariant, į viską pažvelgtų mano akimis.

– „Kompanioną“ (The Companion), vieną pastarųjų savo piešinių, kūrėte gerą pusmetį.

– Pieštas pieštuku, ant A1 formato vatmano lapo. Tai istorija apie du draugus: mažą mergaitę ir jos įsivaizduojamą augintinį.

Kompanionas – daug matęs, daug regėjęs, keliavęs po visą pasaulį. Mergaitė – vienišas vaikas. Abu išsiruošia į kelionę. Pakeliui sutinka nemažai naujų žmonių, gyvūnų, kitų būtybių. Visi jie prisideda ir keliauja drauge – kol prieina kažką panašaus į pasaulio kraštą.

Galima būtų pamanyti, kad nuotykiai eina į pabaigą, bet mergaitė savo bendrakeleiviams įrodo, jog yra kai kas daugiau, nei matoma akimis. Galima atrasti ir dar daugiau – mėgautis vienam kito draugija, svarbu, kad būtų noras tęsti savo kelionę. Keliaukite, matykite, jauskite... Atsipalaiduokite, žaiskite ir patirkite viską, ką gali pasiūlyti pasaulis. Niekada nežinai, kada kelionė baigsis.

Septynios nuodėmės

– Pristatėte originalią darbų seriją, kurioje, jūsų įsivaizdavimu, parodytos septynios mirtinos žmonijos nuodėmės... Piešiniuose – katės: garbėtroškos, savininkiškos, pavydžios, tingios, piktos...

– Mieli, pūkuoti padarai gavo nepavydėtiną vaidmenį – parodyti visai žmonijai, kaip atrodo šios nepageidaujamos savybės, su kuriomis kiekvienas mūsų kovoja savo viduje. Pasitelkusi humoristinį žanrą atvaizdavau septynias nuodėmingas kates. Tai leidžia mums tarsi pažvelgti į save iš šalies, pasijuokti iš savo silpnybių. Detaliai apžiūrėjus piešinį galima atsakyti į klausimą – kas gi privedė prie tokio gyvenimo, bei prieiti išvadą – nuodėmes nugalimos. Šiame žemiškame gyvenime nieko nėra neįveikiamo ir neišsprendžiamo.

Viską galima ištaisyti, net pačius nemaloniausius dalykus – svarbu pripažinti sau, kad pasielgei netinkamai, ir pasistengti tai pakeisti. Temą apie žmonijos nuodėmes galima plėtoti iki begalybės. Kiekvieno mūsų prigimtyje užkoduotos visos šios nuodėmės. Kiek jos išplito ir kaip mes su jomis susidorojame ar kovojame – čia jau kitas klausimas. Mokėti savyje užgniaužti blogį, o gerąsias dvasines savybes auginti – viso gyvenimo uždavinys.

„Mokėti savyje užgniaužti blogį, o gerąsias dvasines savybes auginti – viso gyvenimo uždavinys.“

. . .

Marija Tiurina kilusi iš Visagino, ežerų, miškų ir branduolinę praeitį turinčio miesto. Jame praleista aštuoniolika metų – čia lankė meno ir muzikos mokyklą. Marija aktyviai mokėsi skambinti fortepijonu, retkarčiais dainavo vaikų chore.

Baigusi mokyklą, kaip ir daugelis jos bendraamžių, išvyko studijuoti į užsienį. Pasirinko Londono Brunelio universitetą – multimedijos technlogijas ir dizainą. Dar mokydamasi pradėjo dirbti vienoje vaizdo žaidimus kuriančioje bendrovėje kaip skaitmeninio meno kūrėja. Entuziastingai įsitraukė į veiklą. Atlikdama įvairias užduotis, kurdama iliustracijas, prekės ženklus, interneto svetainių dizainą išplėtė savo darbų portfelį. Šiuo metu yra rytų Londone įsikūrusios personalizuotų vaikų knygų leidyklos „Wonderbly“ iliustruotoja. Prie naujo „savo vaiko“, knygos „Kingdom of You“, Marija darbavosi ištisus metus. Personalizuota knyga, galima sakyti, yra išmanioji knyga – skaitytojui leidžiama pakeisti jos struktūrą, ne tik įkelti nuotraukas į knygą ar dedikuoti ją kitam asmeniui, bet ir suteikti vardus pasakos veikėjams, keisti iliustracijų detales. Turėdama šiek tiek laisvo laiko Marija plečia savo tradicinius meno įgūdžius – praktikuoja tapybą akvarele, piešimą, siuvinėjimą, skulptūrą ir modeliavimą. Kuria mažus komiksus ir skaitmeninio meno kūrinius. Kalbinama „Lietuvos žinių“ žurnalistės M. Tiurina pasidžiaugė, kad šiandien ji gali nuomotis savo meno dirbtuves. Čia ji ir eksperimentuoja – tyrinėja mišrias medžiagas. Vis labiau populiarėja vadinamoji mixed media, arba vizualiojo meno kūrimas. Paveikslai kuriami ant drobės, naudojant įvairius faktūrinius dažus, sendinamąsias priemones, atspaudus, spalvotą rašalą, trafaretus, iškirstas skrebinimo detales, nebereikalingus, sulūžusius smulkius daiktus. Išgaunamas vienetinis paveikslas, sukuriantis trimatį realių daiktų vaizdą ir erdvės įspūdį. Vizualusis menas – nauja M. Tiurinos aistra.

Paklausta, ar neketina grįžti į Lietuvą, M. Tiurina buvo atvira: dar daug nepadaryta, dar tik pradėjo savo kelią kaip menininkė iliustruotoja. Taigi grįžimo į gimtinę dar nėra numatytų tikslų sąraše. Tačiau ji džiaugiasi galinti sugrįžti į namus kiekvieną vasarą. Įkvėpti švariausio Lietuvos oro ir apsikabinti savo mamą, kuri vis dar gyvena Visagine. M. Tiurina įsitikinusi, kad pomėgį piešti ir muzikuoti paveldėjo būtent iš mamos.

Menininkė savo vizitų į Lietuvą metu norėtų nuveikti ką nors prasminga – su kolegomis sukurti freską, pristatyti kokybišką gatvės meną (Vilniuje). Gal yra norinčiųjų prisidėti?