Šeduvos muziejų kuria garsūs pasaulio menininkai
Še­du­vo­je ge­gu­žės 4-ąją bus pra­dė­tos mo­der­naus lit­va­kų mies­te­lių is­to­ri­jos, kul­tū­ros bei at­mi­ni­mo mu­zie­jaus „Din­gęs Štet­las“ sta­ty­bos.

Iki 1941-ųjų vasaros Šeduva buvo štetlas, t. y. vietovė, kurioje didžiąją gyventojų dalį sudarė žydai. Lietuvą okupavę naciai tų metų vasarą sušaudė beveik 700 šio miestelio gyventojų žydų. Šeduvos žydų žudynių vietose Liaudiškių bei Pakutenių miškuose jau pastatyti paminklai, sutvarkytos pačioje Šeduvoje esančios senosios žydų kapinės, o šalia jų per metus turėtų iškilti muziejus „Dingęs štetlas“.

Sergejus Kanovičius: „Prie „Dingusio štetlo“ muziejaus projekto jau šešerius dirba kelių dešimčių žmonių komanda iš Lietuvos, JAV, Izraelio, Suomijos. Per tą laiką sukurtas architektūrinis muziejaus projektas, taip pat intensyviai dirbama rengiant muziejaus ekspozicijas.“

Muziejus, kurio bendras numatomas plotas – 2,7 tūkst. kv. m, atspindės Lietuvos miestelio žydų bendruomenės gyvenimą bei tragišką šios tautos likimą.

Po Valdovų rūmų – antras

Dabarties kartoms meniniais akcentais atskleisti ikikarinį žydų tautos gyvenimą Šeduvoje sumanyta prieš šešerius metus. Idėjos autorius – Sergejus Kanovičius – Vilniuje gimęs eseistas ir poetas, Šeduvos memorialinio fondo steigėjas, Šeduvos žydų memorialinio fondo vykdomo projekto vadovas.

S. Kanovičius, kalbėdamas su „Lietuvos žiniomis“, teigė, kad „Dingęs štetlas“ turėtų būti bene antras atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais visiškai naujai pastatytas muziejus. Kaip pažymėjo jis, per 28-erius laisvės metus Lietuvoje visiškai nuo pradžių pastatyti tik Valdovų rūmai. Anot pradedamo statyti muziejaus idėjos autoriaus ir projekto vykdytojo, Šeduvoje muziejus statomas viešintis nepageidaujančio mecenato lėšomis. Šis miestelis, kaip muziejaus vieta, parinktas todėl, kad būtent iš jo kilę mecenato protėviai. Statybų kaina – išskirtinai solidi, tačiau taip pat neįvardijama.

Prie „Dingusio štetlo“ muziejaus projekto jau šešerius dirba kelių dešimčių žmonių komanda iš Lietuvos, JAV, Izraelio, Suomijos. „Per tą laiką sukurtas architektūrinis muziejaus projektas, taip pat intensyviai dirbama rengiant muziejaus ekspozicijas“, – teigė muziejaus įkūrimo Šeduvoje idėjos autorius. Medžiagos ekspozicijoms ieškota JAV, Pietų Afrikos, Izraelio bei Europos šalių archyvuose. S. Kanovičius sakė norįs palikti intrigą, tad neatskleidė, kokios moderniosios technologijos muziejuje bus panaudotos, bet pabrėžė, kad jos bus tikrai išskirtinės. Pasak jo, Šeduvoje pradedamas statyti muziejus bus ypatingas ir dėl to, kad jis statomas autentiškoje vietoje, kur žydų tautybės žmonių išties gyventa, kur tebestovi jų namai, plyti kapinės ir iš kur šie žmonės buvo išvesti sušaudyti. „Atidaryti „Dingusio štetlo“ muziejų planuojama 2020-ųjų vasarą“, – pažymėjo S. Kanovičius.

Muziejininkystės ir architektūros žvaigždės

Didelį plotą užimsiančio žydų miestelio-muziejaus Šeduvos miesto ribose, prie sutvarkytų senųjų žydų kapinių, architektūrinį projektą parengė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, kurianti muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje. Projektui vadovaujančio architekto Rainerio Mahlamakio teigimu, „Dingusio Štetlo“ pastatų architektūrą įkvėpė Lietuvos senoji architektūra ir kaimynystėje esančios žydų kapinės, kurias supa kalvos ir laukai. Architektų partneris Lietuvoje – nuo 1994 metų veikianti „Studija 2A“ – suomių architektams talkina Augusto Audėjaičio vadovaujama komanda.

lostshtetl.com nuotrauka.

Statybos darbus prižiūrės Šveicarijos bendrovė „Ecas AG“, kurios darbą reguliuoja Karališkoji privilegijuotų ekspertų institucija „RICS“ – pirmaujanti pasaulyje nekilnojamojo turto ir statybų profesionalų organizacija, kaip teigiama, žinoma dėl ypač aukštų veiklos ir etikos standartų.

Paties muziejaus įrengimu rūpinsis apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą laimėtoja kompanija „Ralph Appelbaum Associates“. Jos specialistai visame pasaulyje yra apipavidalinę beveik 700 muziejų ir kitų kultūrinės paskirties objektų, tarp jų – Holokausto atminimo muziejų Vašingtone, Holokausto muziejų Hiustone, Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.

Į Šeduvą trauks turistai iš viso pasaulio

„Šeduva įtraukta į Europos memorialinių vietų sąrašą. tad muziejaus kūrėjams ir statytojams keliami ypač dideli reikalavimai“, – pabrėžė ir Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas Vytautas Simelis. Jis pasakojo, kad Radviliškio rajonas iki šiol sulaukė ne vieno pasiūlymo įprasminti žydų tautos atminimą. Tačiau daugelis jų taip ir liko pasiūlymai, o muziejaus „Dingęs štetlas“ idėja buvo pradėta įgyvendinti, kai tik jai pritarė Radviliškio rajono savivaldybės taryba.

Idėjos sumanytojas – Sergejus Kanovičius – Vilniuje gimęs eseistas ir poetas, Šeduvos memorialinio fondo steigėjas, Šeduvos žydų memorialinio fondo vykdomo projekto vadovas. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

V. Simelio teigimu, ir tai, kad Šeduvai dėmesį parodė mecenatas, kurio šaknų joje būta, šiai kryžkelėje tarp kelių, vedančių į Panevėžį, Šiaulius bei Kėdainius, esančiai vietovei suteikė ypatingos reikšmės. „VšĮ Šeduvos žydų memorialinio fondo iniciatyva Šeduvos centre jau pastatytas paminklas šio miestelio žydams atminti, sutvarkytos Šeduvos žydų sušaudymo vietos, jose pastatyti monumentai. Taip pat sutvarkytos ir senosios žydų kapinės“, – vardijo Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas. Pasak merijos valdininko, į šias vietas nukreipia 30 kelio ženklų. Minėto fondo iniciatyva sutvarkytas ir Šeduvos centre stovėjęs sukiužęs pastatas, šalia kurio pastatytas paminklas.

Radviliškio rajono savivaldybė įsipareigojo išasfaltuoti kelią, vedantį į pradedamo statyti muziejaus vietą. „O 2020-aisiais Šeduvoje jau turėtų būti ir pasaulinio lygio muziejus, kuriame žydų gyvenimas bus perteiktas itin moderniomis technologijomis. Šeduvos gyventojams ta žinia atrodo šiek tiek stebuklas“, – sakė V. Simelis, pridurdamas, kad tas stebuklas pildosi, ir Šeduvai lemta tapti pasaulio turistų traukos vieta.

Istoriniais duomenimis, Šeduvoje žydai ėmė kurtis XV amžiuje, jų bendruomenė ypač pradėjo gausėti XVIII amžiuje. 1880-aisiais Šeduvoje gyveno 2386 žydai, šios tautybės žmonės sudarė 63 proc. miestelio gyventojų. 1941-ųjų birželį į Šeduvą įžengę naciai iš pradžių žydų tautybės žmones suvarė į getą gretimame Pavartyčių kaime, o netrukus sušaudė Liaudiškių ir Pakutenių miškuose. Gyvybė buvo atimta beveik 700 žmonių.