Prezidentė spręs dėl Gintauto Trimako Nacionalinės premijos skyrimo
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė tei­gia, kad bus spren­džia­ma, ar ki­tą sa­vai­tę sek­sua­li­niu prie­ka­bia­vi­mu ap­kal­tin­tam fo­tog­ra­fui Gin­tau­tui Tri­ma­kui teik­ti Na­cio­na­li­nį kul­tū­ros ir me­no pre­mi­ją.

„Šis klausimas bus sprendžiamas kiek vėliau“, – pirmadienį Rukloje žurnalistams sakė valstybės vadovė.

„Po tokios patirties turėtų būti sugriežtinta kandidatų atranka, įvesti reputacijos reikalavimai, peržiūrima ir pačios komisijos sudarymo tvarka“, – teigiama Prezidentūros komentare.

Vėliau prezidentės spaudos tarnyba papildė, kad Nacionalines kultūros ir meno premijas skiria Vyriausybės sudaryta speciali komisija.

„Po tokios patirties turėtų būti sugriežtinta kandidatų atranka, įvesti reputacijos reikalavimai, peržiūrima ir pačios komisijos sudarymo tvarka“, – teigiama Prezidentūros komentare.

Pastaruoju metu trys nacionalinės premijos laureatai sulaukė kaltinimų dėl seksualinio priekabiavimo.

G. Trimakui ji turėtų būti įteikta vasario 15-ąją Vilniuje.

„Pirmiausia, tai turbūt pasaulinė tendencija, kada žmonės išdrįsta kalbėti apie tokius faktus ir reiškinius, jie yra tikrai be galo blogi ir juos tikrai būtina smerkti. Manau, kad viešumas yra vienas geriausių instrumentų kovojant su tokiais reiškiniais, nes tokie reiškiniai dažniausiai sunkiai įrodomi, trūksta liudininkų ir panašiai. Bet tai, kad žmonės išdrįsta kalbėti, tikrai sveikinu“, – pirmadienį sakė D. Grybauskaitė.

„Manau, kad viešumas – tas instrumentas, kuris gali su tuo susitvarkyti. Taikytis tikrai nereikia. Visiems linkiu išdrįsti, kalbėti ir neleisti tokiems dalykams vykti“, – pridūrė ji.

Pastarąją savaitę kaltinimų seksualiniu priekabiavimu ir kitokiu nederamu elgesiu sulaukė tapytojas Jonas Gasiūnas, fotografas Gintautas Trimakas, Vilniaus dailės akademijos docentas Arvydas Liepuonius, teatro režisierius Jonas Vaitkus. Anksčiau dvi menininkės tokiu elgesiu apkaltino kino režisierių Šarūną Bartą.