Pirmasis pianistų festivalis – skambia gaida
Nuo 2014-ųjų už­sie­ny­je stu­di­ja­vęs pia­nis­tas Ro­ber­tas Lo­zins­kis sve­čio­se ša­ly­se dir­ba, kon­cer­tuo­ja su an­samb­liu „Trio Ago­ra“. Šią lie­pą gim­ta­ja­me Kau­ne mu­zi­kas or­ga­ni­zuo­ja pir­mą­jį pia­nis­tų fes­ti­va­lį „Kau­nas Pia­no Fest“.

Keletas festivalio koncertų skambės Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje ir Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje. Ją 2010 metais baigė ir R. Lozinskis. Paskui pianistas studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Berlyno menų universitete ir Karališkojoje Škotijos konservatorijoje. Kasmet vasarą muzikas grįžta pailsėti į Lietuvą, o šiemet – ir rengti festivalio.

„Augdami įsivaizdavome: jei gerai grosime, koncertų atsiras savaime. Bet pažįstu puikių, talentingų pianistų, kurie retai pasirodo scenoje.“

Kaip fortepijono meistras sugalvojo imtis organizacinių darbų? „XXI amžiuje pianistai tik groja, groja ir daugiau nieko nedaro. Tai – gana naujas reiškinys. Prieš šimtą metų dauguma atlikėjų buvo plataus profilio muzikai – ir kompozitoriai, dirigentai, mokytojai, – pasakojo R. Lozinskis. – Mintis apie festivalį kilo 2015 metais, kai pats sudalyvavau panašaus pobūdžio renginyje Prancūzijoje. Pamačiau nišą, – kad vasarą Kaune nieko tokio nevyksta. Stovi tuščios mokyklų salės, palikti instrumentai. Būtų nuodėmė jais nepasinaudoti.“

Socialinių tinklų pamokos

Kauną galima pavadinti muzikų miestu, daug jų čia mokosi. „Mes – „naujaliukai“ ir „gruodžiukai“ – gerai sutariame. Nenorime atsiskirti – norime bendrauti, bendradarbiauti, – kalbėjo R. Lozinskis. – Mūsų siekis, – kad ateityje festivalis dalyviams būtų nemokamas. Nėra lengva tai padaryti. Šiemet tokią stipendiją gavo viena J. Naujalio muzikos gimnazijos abiturientė. Paprastai galimybė mokytis meistriškumo kursuose kainuoja nemažai pinigų.“

Nuo liepos 9 iki liepos 12 dienos minėtoje gimnazijoje vyks atviros meistriškumo pamokos. Jas ves profesorius Petras Geniušas ir R. Lozinskio mokytojas profesorius Fali Pavri. Abu jie dėsto Karališkojoje Škotijos konservatorijoje.

„Kaunas Piano Fest“ kursai išsiskiria tuo, kad juose vyks ne vien fortepijono pamokos. Violončelininkė Anna Mikulska-Argenty ir pianistas Philippe'as Argenty papasakos, kaip jiems pavyksta surengti šimtą koncertų per metus.

Liepos 11 dieną – rumunės Genovevos Brigitos Pavel koncertas.Organizatorių nuotraukos

Fizioterapeutas Juozas Kupčiūnas kalbės apie muzikantų traumų riziką ir prevenciją. Istorikas Mindaugas Tamošiūnas festivalio dalyvius supažindins su Lietuvos istorija. Pianistas ir klinikinės hipnoterapijos specialistas Wayne'as Neo jiems padės kovoti su scenos baime.

„Aukštosiose mokyklose retai mokoma, pavyzdžiui, kaip susirasti koncertų, užsiimti muzikine vadyba ar elgtis socialiniuose tinkluose. Visa tai – ne mažiau svarbu nei profesinis meistriškumas. Augdami įsivaizdavome: jei gerai grosime, koncertų atsiras savaime. Bet pažįstu puikių, talentingų pianistų, kurie retai pasirodo scenoje“, – užsiminė pašnekovas.

Istorinių dvarų salėse

Festivalio atidarymo koncerte pasirodys bulgarų pianistė Kristina Yorgova. Ji mokosi Karališkojoje Škotijos konservatorijoje, P. Geniušo klasėje. K. Yorgova ne kartą koncertavo Lietuvoje, sėkmingai dalyvavo Tarptautiniame Stasio Vainiūno pianistų ir kamerinių ansamblių konkurse, su Lietuva užmezgė nenutrūkstamų profesinių ryšių.

Pirmąkart viešės ispanų pianistas Blai Maneris Ferre. Jiedu su Robertu susipažino Barselonoje, kai šis dalyvavo Marios Canals konkurse. „Mano kolegė Monika Mašanauskaitė, kuri taip pat organizuoja šį festivalį, metus studijavo Barselonos konservatorijoje. Ji pažįsta iš Katalonijos atvykstančią Elisabet Barroso. Muzikantų pasaulis glaudus, dauguma vieni kitus pažįstame“, – tikino R. Lozinskis.

Liepos 10 dieną Kauno menininkų namuose susitiks Paula Bagotyriūtė ir latvė Lasma Melderė. Liepos 11 dieną – E. Barroso ir rumunė Genoveva Brigita Pavel. Festivalio rengėjams dalyvės atsiuntė pasiūlymus, ką norėtų groti per koncertus. Pagal jų trukmę ir pobūdį sudėliota visa festivalio programa.

Vėliau renginys iš Kauno išsikels. Štutgarte besimokanti estė Alexandra Mazurkevich kartu su ispane Alba Llorach Roca skambins Trakų Vokės dvaro sodyboje. Nuo seno ten stovėjo fortepijonas, kuriuo skambinti mokėsi ir grafai Tiškevičiai.

Japonė Yukika Nishida ir Amelija Būrytė vyks į Birštono kurhauzą. „Norėjome nuvažiuoti ir į kitus miestus, aplankyti įdomių dvarų, jų Lietuvoje netrūksta. Didžiausia pergalė – koncertas Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje. Ten tokio pobūdžio koncertai nėra rengiami. Atsivešime savo fortepijoną, o renginys bus atviras kauniečiams“, – pasakojo Robertas.

Motyvuotam niekas nebaisu

Robertui ir Monikai taip pat talkina fagotininkas Darius Stoskeliūnas bei menų studijos „Artoteka“ įkūrėja Margarita Lozinskaja. Jauni ir muzikai, ir jų rengiamas festivalis. „Mokytis tikrai buvo ką. Susidariau sąrašą, ką kitais metais norėčiau patobulinti – jau užsirašiau 15 punktų. Šiemet nespėsiu, nes festivalio traukinys jau juda“, – neslėpė R. Lozinskis.

Profesorius Petras Geniušas anksčiau dėstė „Yamaha“ meistriškumo kursuose Japonijoje, Karališkojoje muzikos akademijoje Londone, dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Karališkojoje Škotijos konservatorijoje.

Daugiausia buvo organizacinių iššūkių. „Esu ypač dėkingas J. Naujalio muzikos gimnazijos administracijai už pagalbą ir norą bendradarbiauti.

Jau pusę metų nesilankiau Lietuvoje – nelengva telefonu ieškoti salių, rėmėjų, derinti... Bet matau festivalio prasmę ir pridėtinę vertę savo miestui. Kai turi motyvacijos, niekas nebaisu“, – svarstė jis.

Keletą metų Robertas gyveno Škotijoje. „Trio Agora“ – R. Lozinskis, violončelininkė Natania Hoffman ir klarnetininkas Žilvinas Brazauskas – koncertuodami keliauja po Europą. Anksčiau jie visi gyveno skirtingose šalyse, o pastaruoju metu ansamblio namai – Vokietijoje.

Ten trio įrašė savo pirmąjį kompaktinę plokštelę. „Šiuo metu kalbu iš Berlyno. Čia koncertavome su trio. Paskui skrisiu į konkursą Katalonijoje. Škotijoje baigiau mokslus, gyvenu nebe Glazge. Net sunku pasakyti, kur – gyvenu „ant lagaminų“, – juokėsi Robertas.

Laureatą išrinks publika

Liepos 15-osios gala koncerte Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje žiūrovai išklausys visus dalyvius ir išrinks savo favoritą.

Festivalyje – ne kaip kokiame konkurse – pagrindinį prizą teiks publika. „Sporte – viskas konkretu: kas greičiau nubėgo, toliau numetė ar tiksliau pataikė. Muzikoje – kiek kitaip. Dažnai išsiskiria komisijos ir klausytojų nuomonės.

O juk mes grojame žmonėms, tai jie ateina klausyti mūsų koncertų, – palygino pianistas ir pridūrė: – Būna, prestižiniuose festivaliuose susimoki krūvą pinigų, nuvažiuoji, gyveni viešbutyje, nueini į kelias pamokas ir su niekuo nepabendrauji.

Petro Geniušo mokinė pianistė Kristina Yorgova dažnai lankosi Lietuvoje.

Tačiau esu buvęs ir kitokiuose kursuose, kur su dėstytojais kartu valgėme, kalbėjome apie gyvenimą, artimai susidraugavome. Kadangi užaugau ne muzikų šeimoje, man įdomu pamatyti jų gyvenimą iš arti. Taigi ir Kaune kartu pietausime, vakarieniausime, eisime į koncertus, neformaliai bendrausime. Ateityje iš to gali atsirasti gražių projektų.“