Pakeliui – didžiausias lietuviškas filmas
Spa­lio 12 die­ną įvyks fil­mo „Tarp pil­kų de­be­sų“ prem­je­ra. Kū­rė­jai jį va­di­na vi­sų lai­kų di­džiau­siu lie­tu­viš­ku fil­mu. Juo­sta su­kur­ta pa­gal to pa­ties pa­va­di­ni­mo Rū­tos Še­pe­tys ro­ma­ną – pus­šim­ty­je ša­lių iš­leis­tą „The New York Ti­mes“ best­se­le­rį „Bet­ween Sha­des of Gray“.

Filme sugrįžtama į 1941-ųjų Kauną. Pagrindinės veikėjos Linos Vilkas svajones studijuoti dailę nutraukia birželio 14-osios įvykiai. Jauna mergina su šeima bei dešimtimis tūkstančių kitų lietuvių ištremiama į atšiaurų Sibirą. Savo patirtį ji dokumentuoja piešiniuose, kuriuos slapčia siunčia tėčiui, norėdama pranešti, kad vis dar yra gyva.

Sibiras Lietuvoje

Režisierius Marius Markevičius juostą filmavo Vilniuje, Kaune ir Nidoje 2016 metais. Tuo metu Lietuvoje lankėsi aktoriai Bel Powley, Jonahas Haueris-Kingas, Lisa Loven Kongsli, Martinas Wallstromas ir kiti. Viso filmavimas truko 45 dienas.

„Įsimintiniausia man buvo tai, kad aktoriai, suvaidinę pagrindinius vaidmenis, atvyko iš įvairių šalių: Norvegijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos. Visi jie buvo atsidavę projektui apie Lietuvą ir Baltijos šalis. Bel Lietuvoje stengėsi išmokti visko, ko galėjo. Keletas kitų aktorių turėjo išmokti rusų kalbos“, – paskui pasakojo M. Markevičius.

Nors filmas – apie Lietuvą, jis sukurtas anglų kalba, panašiai kaip Romano Polanskio „Pianistas“ vaizduoja Lenkiją Antrojo pasaulinio karo metais. Lietuvos himnas sugiedotas lietuvių kalba. Sibiro scenos suvaidintos ant užšalusių Kuršių marių.

„Vienas pagrindinių mano tikslų buvo šviesti Vakarų auditoriją. Apie trėmimus, genocidą JAV žino nedaug žmonių. Istorijos knygose menkai aprašytas ilgametis Josifo Stalino režimas, sovietinė propaganda, tuo metu nuslėpti įvykiai, – viename interviu kalbėjo režisierius. – Tikiuosi, filmas pakeis šį supratimą. Tai ypač svarbu dabar, įtampos su Rusija laikais, kad suvoktume praeitį ir nekartotume istorijos.“

Garsina nutylėtą istoriją

Režisieriaus manymu, „Tarp pilkų debesų“ bus pirmas didelis ilgametražis filmas anglų kalba apie Lietuvą, rodomas užsienyje. Prodiuseris Žilvinas Naujokas rūpinasi juostos sklaida Baltijos šalių kino teatruose. Taip pat ji platinama Šiaurės Amerikoje. Siekiama, kad filmą pamatytų kuo daugiau žiūrovų visame pasaulyje.

„Tarp pilkų debesų“ – nepriklausomo kino kūrinys. Pasak knygos autorės, teisę kurti filmą davusios būtent M. Markevičiui ir Ž. Naujokui, ji norėjo, kad filmas būtų autentiškas, o ne nufilmuotas Kolorade ir suvaidintas amerikiečių aktorių, kaip planavo didžiosios Holivudo studijos.

„Tai nėra tipiškas filmas apie Antrąjį pasaulinį, kupinas karo scenų. Jis yra ir asmeniška meilės istorija, prasidėjusi Sibiro darbo stovykloje. Taip pat negalėjome nuslėpti visų ten įvykusių žiaurumų“, – pastebėjo M. Markevičius.

Balandį JAV viešėjusi Dalia Grybauskaitė dalyvavo filmo pristatyme, susitiko su jo kūrėjais. Prezidentės teigimu, istorija apie į Sibirą ištremtą paauglę padės pasauliui suprasti Baltijos šalių istoriją ir kodėl iki šiol taip vertiname savo laisvę.

Susipažino su tremtiniais

Filme vaizduojama masinių Lietuvos gyventojų trėmimų į Sibirą pradžia 1941 metų birželio 14-ąją.

M. Markevičius gimė ir užaugo Los Andžele, ten lankė šeštadieninę lituanistinę mokyklą, šeima namuose kalbėjo lietuviškai. „Lietuva man atrodė kaip tolima magiška šalis, – prisiminė jis. – Sovietmečiu jos aplankyti negalėjome, pirmąkart atvykau 1992 metais. Pradžioje mane, Los Andželo vaiką, ištiko lengvas kultūrinis šokas. Bet Lietuva greitai vystėsi, dabar ji man – kaip namai toli nuo namų.“

R. Šepetys romaną „Tarp pilkų debesų“ išleido 2011 metais, tais pačiais metais jis pasirodė Lietuvoje. Pasakojimą rašytoja rėmė Irenos Saulutės Valaitytės-Špakauskienės istorija, kuri trylikos (1941 metais) buvo ištremta į Sibirą. Dabar tremtinė, muziejininkė veda užsiėmimus „Tremtinių buitis prie Laptevų jūros“ jurtoje Lietuvos liaudies buities muziejuje.

Filme vaizduojama masinių Lietuvos gyventojų trėmimų į Sibirą pradžia 1941 metų birželio 14-ąją.

Kaip yra sakiusi R. Šepetys, iškart jos knyga netapo bestseleriu. Leidėjai knygos teises pardavė kolegoms 22 šalyse. Galiausiai buvo parduota milijonas jos egzempliorių, „Tarp pilkų debesų“ išversta į 36 kalbas ir įtraukta į privalomos literatūros sąrašą JAV vidurinėse mokyklose.

Norvegė Lisa Loven Kongsli ir britė Bel Powley.

Autentiškumo siekusi rašytoja (taip pat – viena filmo prodiuserių) filmavimo aikštelėje susipažino su Sibiro tremtiniais, jų vaikais ir anūkais. Filme jie suvaidino epizodinius vaidmenis. „Nesitikėjome, kad mus ištrems ir niekur nesislėpėme. Mama visąlaik sakydavo: „Mes juk nieko blogo nepadarėme“, – pasakojo vienas tremtinys. „Stiprybė visa tai iškęsti buvo humoro jausmas, sugebėjimas ir sunkiausią akimirką rasti džiugesio. To mus visus močiutė ir išmokė“, – pridūrė kita tremtinės anūkė.

Juosta nufilmuota Nidoje, Kaune ir Vilniuje.

.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su filmo kūrėjais – režisieriumi Mariumi Markevičiumi ir rašytoja Rūta Šepetys.Roberto Dačkaus (LRP kanceliarijos) nuotrauka

.