Metai prabėgo be miego: Šarkos ir Treigio čėsnis feisbuke
Apie 2017–18-uo­sius sa­kys: tais me­tais Klai­pė­do­je at­si­ra­do nau­jas fo­tog­ra­fi­jos reiš­ki­nys: tea­tro me­ni­nin­kas ak­to­rius, tea­tro ša­ma­nas Be­nas Šar­ka ir fo­to­me­ni­nin­kas Re­mi­gi­jus Trei­gys pra­dė­jo sa­vi­tą me­ni­nį mai­ną, pa­šne­ke­sį feis­bu­ke: štai įke­liu nuo­trau­ką, o tu į ją at­sa­kyk sa­vą­ja. 

Įsibėgėjo. Ir štai dabar Baroti galerijoje abu atidarė internete publikuotų vaizdų parodą „Vidurnakt ir giliau“.

B. Šarka truputėlį pavėlavo į jos atidarymą. Iškart atsiprašė susirinkusiųjų, teigė užtrukęs todėl, kad turėjo pasirengti akcijai. Juk to iš jo nuolat tikimasi. Ir tuojau pat akcijos ėmėsi.

„Pakeliui sutikau fėjas, kurios paprašė jums visiems įrodyti, kad fotografijos nėra. Sakė, kai visi susirinks, jūs išnykit“, – tardamas tuos žodžius, popieriumi apvyniojo parodos partnerio galvą.

Tą akimirką daugeliui, kurie žino apie B. Šarkos saitus su piromanija, pasivaideno, kad menininkas griebsis degtuko ir padegs popierinę R. Treigio kaukę (na, suprantama, ir po ja paslėptą nelaimėlį).

Baroti galerijos šeimininkė Andželika Baroti net atšliojo nuo menininkų ir apsimesdama, kad eina patvarkyti gėlių, nusitvėrė vazono su vandeniu. Dėl viso pikto... Nieko pikto neįvyko. B. Šarka taip pat apsimūturiavo popieriumi.

Vaizdais užrašyta kasdienybė

Galbūt iš mokyklos laikų įsiminė Kristijono Donelaičio pasakėčia „Lapės ir gandro čėsnis“, kur lapė ir gandras mėgina pavaišinti vienas kitą savu maistu. Tokiomis vaišėmis – čėsniu – fotografijos mėgėjus vilioja Beno ir Remigijaus žaidimas.

Praėjusią liepą B. Šarkos asmeninėje feisbuko paskyroje R. Treigys išvydo bičiulio nuotrauką ir neatsispyrė pagundai interpretuoti ją savo vaizdeliu. Taip prasidėjo jųdviejų pašnekesys.

Kasdien apie vidurnaktį arba vidurdienį B. Šarka publikuoja išmaniuoju telefonu darytą ir specialia programėle apdorotą nuotrauką. Po kurio laiko R. Treigys patalpina savąją. „Servo“ teisė išimtinai priklauso B. Šarkai. Po vaizdeliu menininkai būtinai įrašo tikslų jo publikavimo laiką.

Benas Šarka. 15:40.

Pasak B. Šarkos, toks pašnekesys radosi iš kasdienės poezijos ilgesio. Netiesiogiai jį paskatino ir nepriklausomo amerikiečių režisieriaus Jimo Jarmucho filmas „Patersonas“. „Filmo herojus autobuso vairuotojas rašo poeziją, o mes su Remigijumi ją rašome vaizdais“, – sakė jis.

Benas Šarka. Antradienio vidurdienis.

Nerimas ir jį lydintys asmenys

R. Treigys gyvena laukimo režimu, net jaučia nerimą – kada gi feisbuke pasirodys nauja bičiulio nuotrauka? Kokia ji bus? Kartais jos pamatyti atsikelia ir gilią naktį.

Benas Šarka. 16:50.

Tada ieško, kokia nuotrauka atsakyti į B. Šarkos mintį, užtrunka ir iki trečios valandos. „Įsivaizduokit – metai be miego!“ – mėgino pasiguosti parodos „Vidurnakt ir giliau“ lankytojams R. Treigys.

Virtualioji iniciatyva sulaukė Lietuvos kultūros tarybos paramos. Atsirado proga internetines nuotraukas paversti popieriniais atspaudais.

Bičiuliai buvo pasišovę rengti subtilius trumpus susitikimus su žiūrovais. Netikėtai pasirodyti ir vėl išnykti kasdienybėje.

„Vidurnakt ir giliau“ jiedu net nevadina paroda, o greičiau peržiūra, fotografijos degustacija. Tokia prieš porą savaičių per Klaipėdos architektų dienas įvyko Laivitės teritorijoje. Truko vos valandą. Deja, dabartinį jų pasirodymą tenka vadinti tradicinio formato paroda. Poezijos kiek mažiau.