Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras išvyko gastrolių į Ispaniją
Lie­tu­vos vals­ty­bi­nis sim­fo­ni­nis or­kes­tras (LVSO), di­ri­guo­ja­mas me­no va­do­vo ir vy­riau­sio­jo di­ri­gen­to Gin­ta­ro Rin­ke­vi­čiaus, kon­cer­tuos Is­pa­ni­jo­je. Į gas­tro­les iš­vy­kęs ko­lek­ty­vas per sep­ty­nias die­nas ap­lan­kys ke­tu­ris mies­tus, juo­se su­rengs kon­cer­tus kar­tu su pa­sau­li­nio gar­so vio­lon­če­li­nin­ku Mi­ša Mais­kiu.

Paklaustas, kaip LVSO gastrolių planuose atsidūrė Ispanija, orkestro vadovas Stasys Pancekauskas atsakė, kad bendradarbiavimas prasidėjo prieš keletą metų, kai, remiant Ispanijos ambasadai, į Lietuvą atvyko vienas garsiausių flamenko gitaristų Carlosas Pinana ir dirigentas Cezaras Alvarezas. „Jam labai patiko mūsų orkestras. Kadangi C. Alvarezas yra ir agentūros „Goldberg Ediciones S.L.“ meno vadovas, jis pasiūlė mums bendradarbiauti. Galiausiai pradėjome tartis dėl šios koncertinės kelionės“, – aiškino S. Pancekauskas.

Orkestro vadovas džiaugėsi, kad LVSO turės galimybę muzikuoti su pasaulinio garso violončelės žvaigžde M. Maiskiu, su kuriuo gegužės viduryje Vilniaus kongresų rūmuose baigė kolektyvo 29-ąjį koncertų sezoną. „Ispanijoje iš viso surengsime keturis koncertus, tris jų – su M. Maiskiu. Be Ottorino Respighi ir Piotro Čaikovskio kūrinių violončelei, atliksime Gustavo Mahlerio Pirmąją simfoniją, Antono Brucknerio Ketvirtąją simfoniją ir dvi P. Čaikovskio uvertiūras – „Francesca da Rimini“ bei „Romeo ir Džuljeta“, – orkestro gastrolių planais dalijosi S. Pancekauskas.

Jo teigimu, pastaraisiais metais LVSO rečiau keliauja, nes, be savo repertuarinių koncertų, kartu su „Vilnius City Opera“ statomų operų, labai dažnai yra kviečiamas griežti Lietuvoje. „Galbūt dažniau draugaujame su latviais ir estais – šiemet vyko Baltijos šalių orkestrų festivalis. Aplankysime juos ir ateinantį pusmetį“, – kalbėjo S. Pancekauskas.

Gastroliuojantis orkestras – retas reiškinys ir dėl ypač didelių finansinių išlaidų. „Pavyzdžiui, į gastroles Ispanijoje skrenda 89 žmonės su savo muzikos instrumentais. Tai labai brangu, agentūros tiesiog neįstengia mums sumokėti. Šią kelionę remia Kultūros ministerijos nacionalinė programa. Tikrai esame dėkingi ir džiaugiamės, kad naujajame Profesionaliojo scenos meno įstatyme atsirado galimybė kultūros įstaigoms gauti paramą. Be jos būtume negalėję išvykti – pagal nustatytas sąlygas turime patys susimokėti už skrydį, o visas kitas išlaidas dengia kviečiančioji agentūra“, – pasakojo S. Pancekauskas.

Kitos LVSO gastrolės numatomos 2019 metų kovą – tuomet orkestras lankysis Vokietijoje. Ar muzikantai patenkinti kelionių planais? „Iš tiesų muzikantai laukia gastrolių, bet, manau, labiausiai džiaugiasi tuomet, kai jų nėra daug“, – šypsodamasis sakė orkestro vadovas.

Grįžus iš gastrolių muzikantams neteks ilsėtis – jau birželio 1-ąją orkestras pradės devintąjį LVSO vasaros festivalį. Jo pradžios koncertui, didingajai Carlo Orffo sceninei kantatai „Carmina Burana“, šįsyk pasirinkta netradicinė vieta – Vidaus reikalų ministerijos kiemas (Šventaragio g. 2). Kitus LVSO vasaros festivalio koncertus – „Miuziklų vakarą“ ir „Roko balades“ – klausytojai kaip įprasta galės išgirsti Vilniaus paveikslų galerijos kiemelyje (Didžioji g. 4).