Lietuvoje koncertuos legendinis prancūzas ir Dievo pasirinktas trimitininkas
Jau šeš­tą­jį se­zo­ną skai­čiuo­jan­tis fes­ti­va­lis po lie­pą vy­ku­sio kon­cer­tų cik­lo Pa­lan­go­je lap­kri­čio 7–30 die­no­mis per­si­ke­lia į Vil­nių. Klau­sy­to­jų lau­kia aš­tuo­ni aukš­čiau­sio meis­triš­ku­mo kon­cer­tais LDK Val­do­vų rū­muo­se, Vai­di­los tea­tre ir Lie­tu­vos mu­zi­kos ir tea­tro aka­de­mi­jo­je (LMTA).

Vilniaus festivalį kaip ir Palangoje atidarys jaunieji atlikėjai: Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos orkestras, diriguojamas Martyno Staškaus, violončelininkė Rugilė Juknevičiūtė, smuikininkė Paulina Jankovskytė ir pianistas Paulius Anderssonas. Skambės specialiai festivaliui parašytas Kristupo Bubnelio kamerinis koncertas fortepijonui, skirtas M. K. Čiurlioniui ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui.

Dvi pasaulinės žvaigždės

Fortepijoninės muzikos gerbėjams skambins dvi pasaulinės žvaigždės: pirmą kartą Lietuvoje išgirsime prancūzų muzikos legendą Pascalį Devoyoną ir prieš trejus metus publiką ir kritikus pakerėjusį pianizmo grandą iš JAV Keviną Kennerį.

P. Devoyonas yra pelnęs aukščiausius apdovanojimus „Viotti“, „Busoni“, „Leeds“ konkursuose, o 1978 metais pelnytas sidabro medalis prestižiniame Piotro Čaikovskio pianistų konkurse atnešė jam pasaulinę šlovę.

Savo ruožtu „Chicago Tribune“ apie K. Kennerį rašė, kad tai vienas puikiausių visų laikų Amerikos pianistų. Prestižinių pasaulio konkursų laureatas yra pelnęs tarptautinį Terrence'o Juddo apdovanojimą Londone. Fortepijono žvaigždė nuolat koncertuoja su pasaulinio garso orkestrais. Vilniaus publiką jis sužavėjo Franzo Schuberto ir Fryderyko Chopino interpretacijomis. Šįkart koncerto klausytojams amerikietis pateiks aukščiausio meistriškumo romantinę programą.

Įtakingiausiasis

Trimito muzikos gerbėjams skiriamas trimito genijaus Sergejaus Nakariakovo (Izraelis) koncertas su jo nuolatine partnere Marija Meerovitch (Belgija). Apie trimitininką spauda rašė: „Dievas ieškojo trimitininko ir pasirinko Sergejų Nakariakovą!“. Šiuo metu S. Nakariakovas laikomas vienu iš penkių įtakingiausių pasaulio trimitininkų. Jis koncertavo Los Andželo „Hollywood Bowl“, Niujorko Lincolno centre, Londono „Royal Albert Hall“, Paryžiaus Eliziejaus laukų ir kitose prestižinėse salėse su garsiausiais pasaulio simfoniniais orkestrais.

Teatralizuoti pasirodymai

Vokalinės muzikos mylėtojus pradžiugins Mindaugo Rojaus ir Vilijos Kuprevičienės teatralizuotas koncertas „Operos pasaulyje“. Po lietuvių soprano gastrolių Vokietijoje kritikai rašė: „Nauja žvaigždė iš Lietuvos V. Kuprevičienė savo unikaliu balsu sukėlė audrą Leipcigo „Gewandhauze“ salėje.“

Išskirtinis M. K. Čiurlioniui skirtas festivalio projektas – teatralizuota misterija pagal Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų kompozitorių muziką „Mistinis Čiurlionis“. Tai projekto „Kosminis Čiurlionis“ tęsinys. Keturių dalių minispektaklyje Petras Vyšniauskas, Juozas Milašius ir Aleksandra Žvirblytė, talkinami režisierės Agnės Sunklodaitės ir menininko Kornelijaus Jaroševičiaus, improvizuos M. K. Čiurlionio ir jo aplankytų kraštų kompozitorių kūrybos temomis.

Festivalis dovanoja du koncertus vilniečiams ir miesto svečiams. LMTA Didžiojoje salėje prof. Jurgis Karnavičius atliks neatpažintus M. K. Čiurlionio muzikinius ciklus. Per koncertą „Čiurlionis kitaip“ skambės Rimanto Janeliausko savitai sugrupuotų M. K. Čiurlionio kūrinių ciklai. O atlikėjai iš Lenkijos Liudmila Witek-Worobiec ir Arturas Jaronas pasirodys Valdovų rūmuose.

Festivalio programa:

Lapkričio 7 dieną festivalį iškilmingai atidarys Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos orkestras, diriguojamas M. Staškaus, ir jaunieji solistai iš Lietuvos ir užsienio. Skambės programa „Čiurlionis jaunųjų akimis“.

Lapkričio 10 dieną Valdovų rūmuose koncertuos Sergejus Nakariakovas ir Marija Meerovitch.

Lapkričio 13 dieną LMTA Didžiojoje salėje neatpažintus M. K. Čiurlionio muzikos ciklus skambins pianistas prof. Jurgis Karnavičius.

Lapkričio 16 dieną Valdovų rūmuose fortepijono rečitalį „Šviesa ir šešėlis“ atliks pirmą kartą Lietuvoje viešintis prancūzų pianistas Pascalis Devoyonas.

Lapkričio 18 dieną Vaidilos teatro salėje teatralizuotame koncerte „Operos pasaulyje“ pasirodys pasaulines scenas užkariauti jau spėję vokalistai Mindaugas Rojus (baritonas) ir charizmatiškoji Vilija Kuprevičienė (sopranas). Dainininkams akompanuos pianistė prof. Aleksandra Žvirblytė.

Lapkričio 21 dieną Vaidilos teatro salėje – teatralizuota misterija su vaizdo projekcijomis „Mistinis Čiurlionis“. Atlikėjai: Petras Vyšniauskas (saksofonas), Juozas Milašius (gitara) ir Aleksandra Žvirblytė (fortepijonas). Režisierė Agnė Sunklodaitė, vaizdo projekcijų autorius Kornelijus Jaroševičius.

Lapkričio 24 dieną Valdovų rūmuose įvyks baigiamasis festivalio koncertas. Pasirodys pianistas Kevinas Kenneris (JAV).

Lapkričio 30 dieną – festivalio postliudas „Poezija muzikoje“. Nacionalinis muziejus Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su partneriais Lenkijoje ir Lietuvoje pristatys tarptautinę parodą, skirtą Adomo Mickevičiaus poemai „Ponas Tadas“. Renginio kulminacija taps atlikėjų iš Lenkijos – smuikininkės Liudmilos Witek-Worobiec ir pianisto Arturo Jarono koncertas, skirtas Lenkijos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti.