Lietuviškas filmas „Oskarui“
Lie­tu­va šie­met JAV Ki­no me­no ir moks­lo aka­de­mi­jos ap­do­va­no­ji­mams teiks Arū­no Ma­te­lio do­ku­men­ti­nį fil­mą apie dvi­ra­čių spor­tą „Nuos­ta­bie­ji lū­ze­riai. Ki­ta pla­ne­ta“. Taip nu­spren­dė Lie­tu­vos „Os­ka­ro“ at­ran­kos ko­mi­si­ja.

Tai antrasis A. Matelio filmas, pretenduojantis į „Oskarų“ nominaciją užsienio filmų kategorijoje. 2008 metais Lietuvos komisija buvo išrinkusi jo filmą „Prieš parskrendant į Žemę“.

Dėl teisės kandidatuoti į prestižinį apdovanojimą geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje šiemet varžėsi trys dokumentiniai ir du vaidybiniai filmai. Be A. Matelio kūrinio, tai buvo Jūratės ir Vilmos Samulionyčių režisuotas filmas „Močiute, Guten Tag!“, Audriaus Juzėno „Pelėdų kalnas“, Mindaugo Survilos „Sengirė“ ir Eglės Vertelytės „Stebuklas“.

Dokumentinė juosta „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pasakoja apie vienas sudėtingiausių bei populiariausių varžybų pasaulyje – „Giro d’Italia“. Jose vienas svarbiausių vaidmenų tenka dviratininkams, vadinamiems „gregory“, padedantiems komandos lyderiams siekti pergalės. Filme žiūrovai mato prestižinių lenktynių užkulisius, kurių jokiam kino režisieriui nebuvo leista filmuoti 40 metų.

Beveik aštuonerius metus režisieriaus A. Matelio kurtas filmas – didžiausias bendros gamybos Europoje kino projektas. Jį kuriant dalyvavo aštuonios šalys: Lietuva, Italija, Šveicarija, Airija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Ispanija ir Belgija. Filmo gamybą parėmė Lietuvos kino centras.

„Ne vienus metus Italijoje kurtas A. Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ pasakoja apie tuos, kurie visada lieka „už kadro“ – dviratininkus, padedančius kitiems siekti apdovanojimų ir rekordų. Tačiau jo ištarmė daug gilesnė. Tai filmas apie daug fizinių bei dvasinių pastangų reikalaujantį sportą, bet kartu ir filosofinis gyvenimo prasmės, pasiaukojimo, ištikimybės sau apmąstymas“, – teigia Lietuvos „Oskaro“ atrankos komisijos pirmininkė kino kritikė Živilė Pipinytė. Anot jos, filmas pasižymi puikiu operatorių darbu, tiksliu montažu, įsimenančiu garso takeliu. „Sulaukęs aukščiausių ne vieno tarptautinio kino festivalio apdovanojimų bei žiūrovų simpatijų, A. Matelio filmas tinkamai reprezentuos lietuvių kiną ir JAV kino akademijos apdovanojimuose“, – sakė Ž. Pipinytė.

JAV Kino meno ir mokslo akademijos „Oskaro“ premijų įteikimo 91-oji ceremonija vyks 2019 metų vasario 24 dieną.