Krinta „Vilniaus lapai“: knygos, fizika ir šokoladas
Šį sa­vait­ga­lį, lap­kri­čio 8–11 die­no­mis, Vil­niu­je vyks tarp­tau­ti­nis li­te­ra­tū­ros fes­ti­va­lis „Vil­niaus la­pai“. Per­nai šio­je ru­de­ni­nė­je kny­gų mu­gė­je da­ly­va­vo sve­čiai iš už­sie­nio, ku­rių kū­ry­bą pa­mė­go lie­tu­viai. Jie rin­ko­si į su­si­ti­ki­mus su ra­šy­to­jais – pa­klau­sy­ti in­te­lek­tua­lių po­kal­bių, jei pa­si­seks – au­tog­ra­fų. Fes­ti­va­lio šū­kis „Au­tog­ra­fai“ sim­bo­li­zuo­ja čia už­si­mez­gan­tį ar­ti­mą ry­šį tarp au­to­riaus ir skai­ty­to­jo.

Šiemet į sostinę atvyks rašytojai Alanas Lightmanas, Joanne Harris, Helen Oyeyemi ir poetas Ghayath Almadhounas. Literatūros profesorius Jonas Cookas Vilniaus universitete skaitys paskaitą „Šiuolaikinė britų literatūra“. Ne mažiau svarbūs bus ir mūsiškiai. Sigitas Parulskis šiais metais išleido šeštąją eseistikos knygą „Amžinybė manęs nejaudina“, jį kalbins Mindaugas Nastaravičius. Poetą Antaną A. Jonyną – kolega Rolandas Rastauskas. A. A. Jonynas išvertė neseniai perleistą Johanno Wolfgango von Goethes „Faustą“.

Skaitant Joanne Harris „Šokoladą“ reikėtų valgyti šokoladą. wikipedia.org nuotrauka

Aktorės Aldonos Vilutytės sumanytame „Literariume“ dalyvaus poetų ir jaunųjų aktorių poros. Dvi parodos – bukinisto Jono Valonio „Išlįsk iš lapų“ ir Dainiaus Dirgėlos, Vytauto Suslavičiaus fotografijų paroda „Festivalio akimirkos“ – bus rodomos Menų spaustuvėje. Ten ir vyks ryškiausi „Vilniaus lapų“ susitikimai.

Kūrybos mokslas

Lietuvoje viešėsiantis amerikiečių rašytojas A. Lightmanas – fizikas, dėstęs Harvardo universitete ir Masačiusetso technologijos institute. Bestselerio „Enšteino sapnai“ (1992) autorius išleido beveik tris dešimtis knygų. Šiemet Lietuvoje pasirodė jo esė rinktinė „Atsitiktinė visata: pasaulis, kurį maneisi pažįstąs“. Joje A. Lightmanas kviečia naujai pažvelgti į visuotinai pripažintas tiesas, įtraukia į paradoksalius Visatos slėpinių apmąstymus. Ankstesnė istorija apie reliatyvumo teoriją kuriantį Albertą Einsteiną daug kartų statyta teatruose.

A. Lightmanas buvo pirmasis profesorius Masačiusetso technologijos institute, studentams ėmęs dėstyti ne vien savo dalyką – tiksliuosius mokslus – bet ir kūrybinį rašymą, kuriuo pats susidomėjo būdamas 33-ejų, jau baigęs studijas. Pirmąsias esė Alanas publikavo mokslo bei populiariuose žurnaluose.

Būsimas rašytojas gimė Memfyje. Jo prosenelis Josephas Lightmanas į JAV emigravo iš Vengrijos. Senelis sukūrė kino teatrų tinklą, juos pradėjo supirkinėti dar tada, kai buvo rodomi nebylūs filmai. Vėliau verslą plėtojo sūnus. Su žmona, sportinių šokių šokėja, jiedu susilaukė A. Lightmano. Šis taip pat vedė menininkę – tapytoją, ir užaugino dvi dukras. Plačiau savo šeimos istoriją autorius aprašė memuaruose.

„Ne įsimintini knygos personažai, bet idėja man svarbiausia. Kiekvieną knygą pradedu nuo minties, ką norėčiau ja pasakyti. Šias idėjas brandinu po keletą metų, – yra pasakojęs A. Lightmanas. – Be to, man rūpi kalba, jos poetiškumas, jautrumas žodžiui – originalumas. O kadangi esu eseistas ir rašau fikciją, daug skaitau. Įtaką man darė magiškojo realizmo atstovai – rašytojai, kurie iškreipia tikrovę tam, kad aiškiau ją suvoktume.“

Istorija su šokoladu

Britę J. Harris išgarsino trečiasis romanas „Šokoladas“ (1999). Rašydama knygą autorė rėmėsi savo gyvenimu: jaunosios veikėjos Anouk prototipas – jos dukra Anouchka. Kitos moterys paveldėjo ryžtingos ir užsispyrusios J. Harris senelės būdo savybes.

Vilniaus lapai“ – nuo 2016 metų sostinėje vykstantis literatūros festivalis, kuriuo siekiama suprantamai ir patraukliai pristatyti šiuolaikinę literatūrą.

Netrukus pagal „Šokoladą“ buvo sukurtas „Oskarui“ nominuotas filmas, kuriame vaidino Juliette Binoche ir Johnny Deppas. J. Harris tęsė seriją – „Ledinukų bateliai“ ir „Persikai ponui klebonui“ išleista Lietuvoje. Be to, ji parengė tris receptų knygas. Vaikystėje Joanne seneliai iš tiesų turėjo saldumynų parduotuvę – visi šeimoje mėgo kulinariją, sodininkystę ar pasakoti istorijas.

Kilo nemenkas sujudimas, kai mažoji J. Harris prabilo prancūziškai. Mat mergaitė gimė anglo ir prancūzės literatūros mokytojų šeimoje. Giminaičiai iš Prancūzijos taip pat nebuvo patenkinti negalėdami susikalbėti su angliškai pramokusia Joanne. Vėliau universitete ji pasirinko studijuoti modernias ir viduramžių kalbas. Penkiolika metų jų mokė mokyklose. Išėjusi iš darbo pradėjo rašyti.

Festivalio svečio fiziko Alano Lightmano istorija apie reliatyvumo teoriją kuriantį Albertą Einsteiną daug kartų statyta teatruose. ted.com nuotrauka

Dabar rašytoja dirba nedidelėje pašiūrėje, stovinčioje namų kieme. Socialiniame tinkle „Twitter“ atsako į sekėjų klausimus. Anksčiau Joanne manė, kad jai nepatiks naudotis „Twitter“, bet kolega Ianas Rankinas pamokė: „Galvok apie jį kaip apie vandens aušintuvą“, ir tai J. Harris paskatino pakeisti nuomonę.

„Man patinka literatūra, kuri turi poveikį – juokiesi, verki, skaitydamas siaubo knygą įsijungti šviesą. Todėl man kelia nepaprastai daug malonumo, kai žmonės sako: „Dievaž, skaitydamas „Šokoladą“ visą laiką valgiau šokoladą“, – viename interviu užsiminė dainuojanti, fleita ir bosine gitara grojanti J. Harris.

Paneigia stereotipus

Ghayath Almadhounas skaito poezijos rinkinį „Į Damaską“. tzum.info nuotrauka

Į kategoriją „Nauji vardai“ papuolė H. Oyeyemi, nors ši Nigerijoje gimusi rašytoja jau išleido šešias knygas. Tiesa, nė viena jų dar neišversta į lietuvių kalbą.

H. Oyeyemi su šeima į Londoną persikėlė būdama ketverių. Septyniolikos pasirašė sutartį su leidykla leisti debiutinį romaną „The Icarus Girl“. Antrąją knygą „The Opposite House“ H. Oyeyemi parašė studijuodama socialinius ir politikos mokslus Kembridže. Vėlesnė „White is for Witching“ jai pelnė Somerseto Maughamo apdovanojimą, o „Mr Fox“ apie amerikiečių rašytoją, žudantį savo knygų herojus – geriausios jaunosios rašytojos titulą Didžiojoje Britanijoje.

Kiekviename kūrinyje H. Oyeyemi užsimena apie migraciją. Tačiau autorė nesiekia, kad globalios problemos taptų jos kūrybos dėmesio centru. „Pavyzdžiui, „White is for Witching“ buvo apleisto namo ir vampyrų istorija. Norėjau išplėsti šio žanro ribas. Bet žmonės pamato juodaodį ir iškart nusprendžia: „Vadinasi, bus rasės tema“, – apie pasitaikančius stereotipus kalbėjo H. Oyeyemi.

Dar vienas festivalio svečias iš užsienio – poetas G. Almadhounas. Jis gimė Sirijos mieste Damaske, jau dešimtmetį gyvena Stokholme. G. Almadhoun išleido keturis poezijos rinkinius, vieną jų – rinkinį „Į Damaską“ – kartu su švedų poete Marie Silkeberg. Poezijos knygą kritikai įtraukė į geriausių naujų leidinių sąrašą, o ja remiantis Švedijos nacionaliniame radijuje buvo sukurtas radijo spektaklis. Be to, su M. Silkeberg jiedu kuria poezijos filmus. Pokalbį „Arti ir toli“ su poetu ves žurnalistas Donatas Puslys.

Helen Oyeyemi buvo išrinkta geriausia jaunąja rašytoja Didžiojoje Britanijoje. Saneesh Sukumaran nuotrauka

„Vilniaus lapai“ – nuo 2016 metų sostinėje vykstantis literatūros festivalis. Jį organizuoja Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija ir Lietuvos rašytojų sąjunga, siekdamos suprantamai ir patraukliai pristatyti šiuolaikinę literatūrą plačiajai visuomenei.