Knygų mugėje teberašomi Lietuvos puslapiai
Pra­ėju­siais me­tais Vil­niaus kny­gų mu­gės ren­gė­jai ak­cen­ta­vo lie­tu­viš­kus ženk­lus: no­si­nes, var­ne­les, brūkš­ne­lius, taš­ke­lius, – kad mū­sų ė yra vie­nin­te­lė to­kia rai­dė pa­sau­ly­je. Šie­me­ti­nė 19-oji mu­gė de­di­kuo­ta mo­der­nios vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čiui, jos te­ma – „Skai­tau Lie­tu­vą – skai­tau pa­sau­lį“.

Skaityti Lietuvą – tai atrasti ir pažinti savo istoriją, kultūrą, mokslą. Šis tekstas atviras – nuolat kuriamas, perrašomas ir niekada nepabaigiamas skaityti. Knygų mugės organizatoriai domėjosi, kokią Lietuvą ir pasaulį atrandame praėjusio amžiaus literatūros šedevruose. Koks jis mums veriasi per šiuolaikinius tekstus ir užsienio rašytojų kūrinius?

Mugėje dalyvaus Rosie Goldsmith. Balandį, kai vyks Londono knygų mugė, ji kalbins lietuvių rašytojus./Andrew Lih nuotrauka

“Tema – galimybė apmąstyti, kaip pasikeitė Lietuva per šimtmetį, kuo gyvenome, kokie autoriai, asmenybės ir tekstai labiausiai paveikė“, – sakė poetas, vertėjas ir mugės organizacinio komiteto narys Marius Burokas.

Rašytojai kalbins rašytojus

Šiemet mugėje laukiama per 30 svečių iš daugiau nei 10 šalių.

Kai kurios jų taip pat neseniai minėjo arba dar minės savo šimtmetį. Iš viso suskaičiuojama pusketvirto šimto dalyvių.

Lietuvos kultūros institutas inicijavo pokalbių ciklą „Mūsų šimtmetis“. Jo metu lietuvių rašytojai kalbins kolegas iš užsienio. Svečiuosis čekų poetas Jonáš Hájekas, poetas iš Slovakijos Mariánas Milčákas, estų kino kūrėjas, scenaristas ir rašytojas Ilmaras Taskas, kurio knyga „Pobeda 1946“ neseniai pasirodė lietuvių kalba.

Britų rašytojos Evie Wyld romanas „Visi paukščiai gieda“ išleistas pernai. Taip pat dalyvaus britų žurnalistė Rosie Goldsmith. Balandį, kai vyks Londono knygų mugė (skirta Baltijos šalims), ji ten kalbins lietuvių rašytojus.

Pasikalbėti apie šimtmetį atvyks ir kaimynai: latvė Nora Ikstena (į lietuvių kalbą išverstas jos romanas „Gyvenimas yra gyvenimas“), lenkų publicistas, dėstytojas, literatūros kritikas ir leidėjas Jerzy Illgas.

Ne vien plunksnos specialistai

Kiekviena leidykla dalyvauti mugėje pakvietė tų autorių, kurių kūrybą išleido. „Homo Liber“ – Europos Sąjungos literatūros premijos laureatę Selja Ahava. Ji baigė Helsinkio teatro akademijos dramaturgijos studijas, dabar gyvena Porve, kur rašo, renovuoja seną medinį namą ir augina vaikus.

Šią premiją yra pelniusi ir švedė Sara Mannheimer. Rašytojai – ne vien plunksnos specialistai. Prieš trylika metų stiklo menininkė S. Mannheimer įkūrė savo stiklo studiją „Heta glas“. Pirmąjį romaną ji parašė prieš dešimtmetį, būdama 42-ejų. Sakė, savo kūrybos publikuoti anksčiau neketino, nes nemanė, kad rašymas skirtas viešumai.

„Vagos“ kvietimu atvyks lenkų režisierius Krzysztofas Zanussis. Jis Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre pastatė spektaklį „Hybris (Puikybė)“. Dabar režisierius stato vaidybinį filmą „Eteris“, kurį prodiusuoja lietuvių kompanija „Uljana Kim ir ko“. Tai bus Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos ir Vengrijos bendros gamybos juosta.

Lenkų režisierius Krzysztofas Zanussis./Monikos Szalek nuotrauka

„Tyto alba“ pakvietė buvusį Belgijos premjerą, dabar Europos Parlamento narį Guy Verhofstadtą, kuris pristatys savo knygą „Paskutinis Europos šansas“. Knygynuose ji pasirodys artimiausiu metu. Leidykla taip pat pasirūpino, kad atvyktų autorius iš Vokietijos Alexanderis von Schönburgas, parašęs šmaikščią „Pasaulio istoriją išsinešti“.

Šimtmečio mugė

Pernai sostinės „Litexpo“ parodų ir kongresų centre apsilankė 63 tūkst. žmonių. Dėl rekonstrukcijos buvo sumažėjęs knygų mugės plotas – atsisakyta kino salės, į pagrindinį pastatą buvo atkelti muzikai, susitikimai su rašytojais vyko ir už „Litexpo“ ribų. Šiemet mugė užims visas parodų sales – lankytojams atsivers daugiau nei 18 tūkst. kv. m. plotas.

Kaip įprasta, mugėje įsikurs dailininkės Sigutės Chlebinskaitės kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“, savo erdves turės muzikos ir kino menininkai, Rašytojų kampas, Literatų svetainė, bukinistų pasažas, veiks Diskusijų klubas bei meno parodos.

Padidėjusioje Muzikos salėje pasirodymus surengs ir savo naujus albumus pristatys Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Naujų idėjų kamerinis orkestras, akordeonininkas Martynas Levickis, aktorius Vladas Bagdonas, Tomas Sinickis ir daugelis kitų atlikėjų.

Jau dabar vyksta „Metų knygos“ rinkimai. Renkamos geriausios knygos vaikams, paaugliams, suaugusiems, peozijos rinktinės. Praėjusiais metais už knygas balsavo beveik 17 tūkst. skaitytojų. Kaip teigia leidyklų vadovai, lankytojai kasmet labiausiai domisi lietuviška literatūra. O knygų mugėje jie gali susipažinti su kūrėjais, pabendrauti, užduoti klausimų ir gauti autografų. Be to, įsigyti knygų pigiau, dalyvauti kultūros renginiuose ir aktualiose diskusijose.

Sara Mannheimer – rašytoja ir stiklo menininkė./Helene Karlsson nuotrauka

19-oji Vilniaus knygų mugė vyks vasario 22–25 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“.