Kęstutis Vaiginis scenoje – lauk šventės
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nę fil­har­mo­ni­ją la­biau­sia sie­ja­me su kla­si­ki­nės mu­zi­kos pa­si­ro­dy­mais. O kai jos sce­no­je skam­ba džia­zas – ne­įp­ras­ta? Šv. Ka­lė­dos? Taip, sak­so­fo­ni­nin­kas Kęs­tu­tis Vai­gi­nis pri­ta­ria, džia­zas yra uni­ver­sa­li, vi­siems su­pran­ta­ma mu­zi­kos kal­ba. Ir kai ja pra­by­la vie­ni ge­riau­sių Eu­ro­pos mu­zi­kan­tų – lauk šven­tės: „Kęs­tu­tis Vai­gi­nis Quar­tet“ į sce­ną iš­eis penk­ta­die­nio, gruo­džio 21-osios, va­ka­rą.

Džiazo muzikos mėgėjams bus įteikta nepaprasta dovana – modernus tarptautinis kvartetas atliks originalias K. Vaiginio kompozicijas. Ansamblio nariai kartu muzikuoja jau daugiau kaip dešimt metų.

„Smagu, kai gerai pažįsti scenos partnerius. Ne dėl to, kad jaustumeisi geriau, tiesiog žinai nemažai gerų kombinacijų, ėjimų į priekį. Tai lyg krepšinis: jei esate susižaidę, būna geros rungtynės“, – „Lietuvos žinioms“ sakė saksofonininkas K. Vaiginis.

Neišskiriami

Klausytojai turės retą galimybę vienoje scenoje išgirsti pripažintus kelių šalių atlikėjus. Su būgnininku Feritu Odmanu iš Turkijos Kęstutis muzikuoja nuo 2008 metų. Juodu susitiko Stambulo džiazo festivalyje, į kurį lietuvis nusiuntė savo rašytos muzikos ir pats atvyko jos atlikti.

Modernus tarptautinis kvartetas, drauge muzikuojantis dešimtmetį, atliks originalias Kęstučio Vaiginio kompozicijas.

„Niekada nemaniau, kad turkai kuo nors žymūs džiaze. Tačiau Feritas buvo išskirtinis – mokslus baigė vienoje iškilioje Niujorko džiazo mokykloje, autorines plokšteles įrašė su labai didelėmis žvaigždėmis“, – pasakojo kvarteto lyderis.

Su pianistu iš Suomijos Joonu Haavisto jis susipažino per studijas Vilniuje. Daugiau kaip prieš dešimt metų Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) rengė džiazo pianistų konkursą – suomis pelnė pagrindinį apdovanojimą. Po metų J. Haavisto ir K. Vaiginiui pasiūlyta pasirodyti duetu Šv. Kotrynos bažnyčios scenoje. „Nuo to laiko tapome beveik neišskiriami“, – teigė Kęstutis.

Būgnininkas Feritas Odmanas iš Turkijos.Organizatorių nuotrauka

Susipažino Kinijoje

Kontraboso stygas per pasirodymą Nacionalinėje filharmonijoje virpins čekas Tomašas Barošas. Ir šiam bičiuliui K. Vaiginis negailėjo pagyrų. Jųdviejų pažintis užsimezgė prieš porą metų Kinijoje. Kinai pasikvietė po vieną muzikantą iš 16 Europos šalių, subūrė juos į laikiną bigbendą. Lietuvai atstovavo Kęstutis, Čekijai – Tomašas.

„Per penkias dienas parengėme programą, ją atlikome. Tada ir susipažinome, pabendravome. Ta kelionė išliko atmintyje dėl nepamirštamų susitikimų su įvairiais muzikais“, – teigė K. Vaiginis. Šiemet Kinijos džiazo federacijos prezidentas sumanė surengti pirmąją džiazo vasaros stovyklą. Iš ano bigbendo į ją pakvietė šešis narius. Kęstutis ir Tomašas susitiko vėl. „Labai susidraugavome. T. Barošas išties puikus muzikantas. Amerikiečių džiazo didžiūnai, atskridę koncertuoti į Europą, kviečia čeką akompanuoti jiems kontrabosu“, – kalbėjo pašnekovas. T. Barošas labai užimtas atlikėjas, todėl apie galimybę kartu koncertuoti Nacionalinėje filharmonijoje lietuvis su čeku tarėsi dar vasarą Kinijoje.

Tai, kas virė viduje

K. Vaiginis atlieka originalias kompozicijas, kurioms būdingi moderniojo džiazo ir akademinės muzikos deriniai. Kūriniuose juntama lotynų, bibopo, afrikiečių stilių ir tokių džiazo meistrų kaip Johnas Coltrane’as, Joe Hendersons, Wayne'as Shorteris, Branfordas Marsalis, Davidas Sanchezas įtaka.

Kurti džiazo kompozicijas K. Vaiginis pradėjo studijuodamas LMTA prof. Petro Vyšniausko klasėje. „Tai, kas virė viduje ir nedavė ramybės, norėjosi išskleisti baltame lape. Suprantama, studijuodamas įvairias muzikos disciplinas, įgyji daug žinių, kyla visokių idėjų. Stengiesi jas realizuoti“, – kūrybinio kelio pradžią prisiminė Kęstutis.

Pianistas iš Suomijos Joonas Haavisto.

Vėliau jis studijavo Amsterdamo aukštojoje menų mokykloje ir Hanzos taikomųjų menų universiteto konservatorijoje Olandijoje. Čia pasirodė pirmoji originalių kompozicijų kompaktinė plokštelė „Gypsy Nature“. Antrąją – „Unexpected Choices“ – vienas iškiliausių džiazo muzikantų Steve’as Wilsonas apibūdino taip: „K. Vaiginio vizija yra plati – subtili ir provokuojanti, kylanti iš pagarbos tradicijai, tačiau visada nukreipta pirmyn.“

Žino, ko ateina

Atlikėjas daugiausia muzikuoja tarptautinėse grupėse „Jazz Pictures“, „Guerilla Jazz.lt“, „Orkestretto“, „DPG group“, „Tree Stones Quartet“, subūrė grupę „SiBuLi“, Kęstučio Vaiginio kvartetą, kaip kitų grupių lyderis ir kviestinis narys pasirodė daugelyje prestižinių džiazo festivalių („Nord Sea Jazz“, Roterdamo, Londono, Otavos, Keiptauno, Honkongo, Stambulo ir kt.).

Kontraboso meistras čekas Tomašas Barošas.Organizatorių nuotrauka

2018-aisiais Kęstutis teigė buvęs apdovanotas daugeliu mielų dovanų, tad Naujaisiais metais nieko sau netrokštąs. „Tegul jie brandinasi kaip geras vynas, – nusijuokė saksofonininkas, paskui pridūrė: – Žinau, kad visi koncerto bilietai bus nupirkti. Ateinantieji puikiai žino mane, žino, ko ateina. Dėl to man labai smagu. Labai laukiu susitikimo su lietuvių publika, labai smagu čia groti – prestižinėje Nacionalinės filharmonijos salėje. Lyg „Carnegie Hall“ Niujorke. Gera energija sudrebinsime jos sienas.“

K. Vaiginis muzikavo su tokiomis džiazo žvaigždėmis kaip Barbara Dennerlein, Danielis Messina, Davidas Berkmanas, Alexas Sipiaginas, Edas Howardas, Adamas Cruzas, Randalis Corsenas, Bilalas Karamanas, Burakas Bedikyanas, Herbie Kopfas, J. Haavisto ir kt.

Atlikėjas yra apdovanotas Birštono džiazo festivalio Didžiuoju prizu, Europos kultūros fondo „Europamusicale“ premija.