Jauna debiutantė meno galerijoje pasirodė su dviem paslaptingais palydovais
Sos­ti­nės ga­le­ri­jo­je „The Roos­ter Gal­le­ry“, Gy­nė­jų gat­vė­je 14, šian­dien de­biu­tuo­ja jau­no­sios kar­tos me­ni­nin­kė Ra­min­ta Bla­že­vi­čiū­tė. Ne vie­na – su dviem pa­slap­tin­gais pa­ly­do­vais.

Spalvingus tapytojos kūrinius jau spėjo įsidėmėti šiuolaikinio meno mėgėjai. Pirmąją autorinę parodą R. Blaževičiūtė (g. 1993) pavadino „Kelione su dviem palydovais“. Menama keleivė menamame kelyje – ji pati arba jos darbus stebinti publika.

O palydovai – jos sumanyti personažai – žemiškasis Purvas ir dangiškasis Rojus. Vienas nepatikimas, kitas viliojantis. Vienas klaidina, klampina ir apsunkina, kitas – išlaisvina, pakylėja. Nuo vieno pas kitą ir driekiasi tapytojos kelias, aplankantis sapnais, ateities vizijomis ir praeities atsiminimais.

„Ši paroda yra apie kelionę po prieštaringą vidinį pasaulį ir jo santykį su išoriniu. Du personažai simbolizuoja pasaulio dualumą. Keliautojai ieško Rojaus, tačiau kol jį pasieks, turės visko patirti“, – įspėjo parodos autorė.

Anot pačios Ramintos, kūrybos procesas jai primena Alisos kelionę per Stebuklų šalį, klaidžiojimą po ankštas Jano Švankmajerio kamarėles ir galiausiai pabudimą iš borchesiško sapno.

Negalėjo netapyti

Studijas Vilniaus dailės akademijoje R. Blaževičiūtė baigė praėjusiais metais. Tas gyvenimo tarpsnis jai gerokai įsiminė – sutikusi įdomių dėstytojų, jie padėjo jai tobulėti. Kiek anksčiau, kol mokėsi Kauno dailės gimnazijoje, Raminta rimtai svarsčiusi apie tekstilės studijas.

Raminta Blaževičiūtė: „Kartais atrodo, kad ne aš pasirinkau tapybą, o ji – mane.“ / nuotrauka

„Maniau, tekstilė kiek praktiškesnė, o iš tapybos gyventi bus sunku. Tačiau padrąsino mokytoja, palaikė ir tėvai. Vis dėlto racionaliai savo pasirinkimo paaiškinti negaliu. Kartais atrodo, kad ne aš pasirinkau tapybą, o ji – mane“, – nusijuokė parodos autorė.

Studijų metais dėstytojai jai ir bendramoksliams nuolat kartojo – jei galit netapyti, tai ir netapykit. Raminta negalėjusi. Netapyti. „Aliejinių dažų, terpentino kvapas užburia, panardina į keistai magišką atmosferą. Man belieka tik papasakoti istoriją. Per tapybą bendrauju su pasauliu“, – kalbėjo R. Blaževičiūtė.

Nori įrodyti neįmanoma

Personažų paveikslams surandanti kasdienybėje. Ją įkvepia žmonės, prieštaringos, paradoksalios, net tragikomiškos gyvenimo situacijos. Daug ko pasisemianti iš kino, fotografijos, kitų tapytojų kūrybos.

Raminta Blaževičiūtė. "Nespalvotame krašte pasirodė raudonas automobilis" (2018) / Mariaus Žičiaus nuotrauka

Įkrauna ir knygos. Dailininkė prisipažįsta mėgstanti magiškojo realizmo autorius Gabrielį García Márquezą, Jorge‘ę Luis Borgesą. „Jie rašo taip, kad, atrodo, iš kiekvieno sakinio sukurtum po paveikslą“, – stebėjosi jaunoji tapytoja.

Dėl ilgakojų, ryškiaspalvių figūrų, piešinio paprastumo ir linksmos optimistinės nuotaikos kyla įspūdis, kad tapytoja pasaulį stebi vaiko akimis. Autorė tokiam manymui neprieštarauja – norinti įrodyti, kad kasdienybės pasakoje viskas įmanoma.

„Vaikiška estetika visada buvo artima. Mane įkvepia primityvusis menas, vaikų piešiniai. Tačiau motyvai ne visada optimistiniai. Paveiksluose yra ir grėsmių, ir baugulių, tai neišvengiama. Kontrastas padeda atskleisti pasaulio dvilypumą“, – pabrėžė menininkė.

Priešinasi rutinai

Nuo 2014 metų R. Blaževičiūtė aktyviai dalyvauja grupinėse parodose, pleneruose, konkursuose. 2017-aisiais ji tapo VI tarptautinio Algimanto Švėgždos piešinių konkurso finalininke.

„Tapytoja meta iššūkį kasdienybės monotonijai, pasitelkia alogizmą, žaidimo ir pasakos elementus. Semiasi įkvėpimo iš primityviojo meno, siurrealizmo, magiškojo realizmo“, – teigė galerijos „The Rooster“ vadovė menotyrininkė Jurgita Juospaitytė-Bitinienė.

Anot jos, autorė nepaiso perspektyvos, anatomijos dėsnių, imituoja vaikų kūrybos estetiką. Pasakiška, sapniška paveikslų atmosfera kuriama ryškiomis spalvomis. Paroda „Kelionė su dviem palydovais“ veiks iki vasario 24 dienos.