Iš virvių išaugę medžiai
Bra­zi­lų me­ni­nin­kė Ja­nai­na Mel­lo Lan­di­ni ku­ria skulp­tū­ri­nius iš­si­ša­ko­ju­sių me­džių si­lue­tus, nau­do­da­ma pin­tas spal­vo­tas sin­te­ti­nes vir­ves. Jos ran­ko­se vin­giais iš­si­raiz­giu­sios vir­vi­nės li­ni­jos kaip­mat virs­ta ša­ko­mis, ša­ky­nais.

Medžiai – viena svarbiausių menininkės kūrybos dalių. Iš iširusių virvių galų autorė išraizgo milžiniškus medžių vainikus. Janainos kurtos instaliacijos primena dirbtinių neuronų ar kraujagyslių tinklą.

„Nuo seniausių laikų medis yra augimo, jėgos, stabilumo ir amžino gyvenimo simbolis.“

Nuo seniausių laikų medis yra augimo, jėgos, stabilumo ir amžino gyvenimo, nemirtingumo simbolis. Medžio kultas, neabejotinai yra tapęs tarpkultūriniu žmonijos simboliu. Tai ir mitlologinis, ir religinis, neretai – ir meno objektas.

Virviniai J. Mello Landini medžiai simbolizuoja pasaulio harmoniją, tvarką, mirtį nugalinčią gyvybę, nemirtingumą. Pasak menininkės, žemę surakinusios šaknys simbolizuoja tarpžemyninį ryšį su kosmosu ir požemine erdve.

Realizuodama savo vizijas, J. Mello Landini pasitelkia architektūros, matematikos žinias, remiasi savitu supratimu. Garsiausia jos darbų serija, kuriai sukurti prireikė net šešerių metų – „Ciclotramas“ (lot. trama – „išilginis siūlas“, „audžiant“, „audinys“, „voratinklis“), pelnė autorei pasaulinį žinomumą.

Esminė kūrinių idėja – sukurti įtampos jausmą, įsivaizduojamą tinklo iliustraciją. Viskas yra tarpusavyje susiję,o galiausiai susijungia. Kūrėja tarsi bando suskaičiuoti – kiek savo gyvenime turime pasirinkimų. „Yra labai aiški tvarka – tarp atskirų subjektų ir jų tarpusavio ryšių“, – Vokietijos internetiniam žurnalui „iGNANT“ sakė keturiasdešimt ketverių J. Mello Landini.

1999-aisiais Brazilijos valstybiniame universitete Janaina baigė architektūros ir urbanistikos studijas. Šiandien menininkė gyvena ir dirba San Paule, dalyvauja įvairiuose architektūriniuose projektuose, prisideda kuriant teatro dekoracijas ir kostiumus, yra meno muziejaus „Inhotim“ ekspozicijų ir projektų koordinatorė. Menininkė yra surengusi daugybę asmeninių parodų įvairiose šalyse, jos kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcininkai.