Herojai lipa iš knygų puslapių
Po­pie­ri­nis me­nas rei­ka­lau­ja daug kruopš­taus dar­bo, lai­ko ir jė­gų. Ta­čiau ši są­ly­ga nė kiek ne­iš­gąs­di­no bri­tų me­ni­nin­kės Su Black­well, ku­ri jau ne vie­ne­rius me­tus už­sii­ma rel­je­fi­nių ob­jek­tų kū­ry­ba ir erd­vi­niais eks­pe­ri­men­tais. Ap­do­ro­da­ma spau­di­nių po­pie­rių au­to­rė ku­ria in­te­rak­ty­vias ins­ta­lia­ci­jas. Idė­jų po­pie­ri­nėms skulp­tū­roms se­mia­si iš pers­kai­ty­tų is­to­ri­jų.

Karpydama, glamžydama senų knygų puslapius ji išgauna netikėtus efektus. Taip gimsta nebylios, bet daug pasakančios scenos. O vaidmenis čia kuria popieriniai veikėjai, nužengę iš knygų puslapių: S. Blackwell senas knygas paverčia pačiomis tikriausiomis karalystėmis. Knygas savo neįprastai kūrybai įsigyja specializuotose bukinistų krautuvėlese, – menininkei jos tapo tikru lobynu.

Apdorodama spaudinių popierių menininkė Su Blackwell kuria interaktyvias instaliacijas.spring-fling.co nuotrauka

Įgudusios rankos iš pageltusių, senų knygų lapų žirklėmis sukuria pasakiškas būtybes, elfus, nykštukus, meduolinius namukus, senovines pilis, stebuklingus sodus, žmonių figūras, gyvūnus, medžius, gėles ir daug kitų įdomių dalykų, kurie stebina žiūrovus, sekančius jos kūrybos plėtojimosi eigą. Gerbėjų išties netrūksta, – keturiasdešimtmetį perkopusi S. Blackwell turi didžiulį sekėjų ratą socialiniuose tinkluose.

Jos darbai eksponuojami įvairiose pasaulio galerijose: Londone, Niujorke, Japonijoje. Menininkės kūriniai įtraukti į „Graves Art Gallery“ meno galerijos Šefilde (Anglija) nuolatinę kolekciją. S. Blackwell yra iliustravusi ne vieną knygą.

Popierinis menas, pasak Su Blackwell, jautri bei prieinama terpė perduoti žinią apie negrįžtamus procesus – padeda susimąstyti apie gyvenimo laikinumą, trapumą, svajones ir ambicijas.

Britų tinklaraštis „Do what you love for life“ teiravosi menininkės, kaip jai pavyko atrasti save, ar veikla atneša moralinį pasitenkinimą.

Įgijo patirties

– Darote tai, kas jums patinka?

– Taip, – dėl to esu stipri, užsispyrusi, aistringa ir... šiek tiek apsėsta. Tiesa, vos baigus vidurinę teko save išbandyti ir kitose srityse, įgavau skirtingos ir naudingos patirties. Su tekstile susidūriau įstojusi studijuoti į Londono Karališkąjį menų koledžą (Royal College of Art). Kol studijavau, dalyvaudavau mugėse, – sulaukiau nemenko susidomėjimo, žmonės norėjo įsigyti mano kurtų rankdarbių. Nusprendžiau studijas pratęsti, įgijau magistro laipsnį.

Bevelyčiau, kad visa vyktų savaime: gyvenimas neštų, kaip neša lapus rudeninis vėjas.

– Papasakokite apie savo vaikystę. Kuo norėjote būti užaugusi?

– Susigalvodavau įvairių pramogų. Laimingiausia būdavau žaisdama miške, – užaugau Šefilde (Anglijoje). Statydavau namelius medžiuose ir įsivaizduodavau esanti visai kituose pasauliuose.

Svajojau studijuoti menus, tačiau mano tikslų sąraše nebuvo įrašyta, jog noriu iš to pragyventi.

Dar besimokydama mokykloje konsultavausi su karjeros patarėju, sakiau, kad noriu veikti ką nors kūrybiško – jis pasiūlė tapti mokytoja.

Būdama vaikas neturėjau jokio meninio išsilavinimo, nestudijavau dailės istorijos, nebuvau jokio garsaus menininko mokinė, kaip daugelis kitų. Tiesiog piešiau, pati iš savęs, žiūrėdama į man patikusius paveikslus.

– Kada pradėjote kurti pirmąsias savo skulptūras iš popieriaus?

– Pirmąją savo skulptūrą sukūriau panaudodama anglų rašytojo Grahamo Greeno „Tykusis amerikietis“ knygą. Ją nusipirkau 2003-iaisiais, kelionės į Tailandą metu. Viršelis – su ryškiu tailandietišku užrašu, tai privertė mane pamąstyti apie pačią knygos istoriją. Supratau, kad knygą galiu paversti labiau apčiuopiama, norėjosi jai suteikti aukštesnį matmenį.

Man užteko drąsos ir įsitikinimo, kad galiu knygą paversti į kažką stebuklingo. Tai buvo tarsi dvasinis ritualas, – tuo metu išgyvenau tėvo netektį. Tokia pradžia.

Patinka pasakos

„Skaitymas buvo neatskiriama mano vaikystės, brendimo dalis, – galėčiau save tapatinti su perskaitytų knygų personažais, jie man atvėrė naujas galimybes.“

– Kokios yra jūsų mėgstamos knygos, ar jos įkvepia kurti?

– Skaitymas buvo neatskiriama mano vaikystės, brendimo dalis, – galėčiau save tapatinti su perskaitytų knygų personažais, jie man atvėrė naujas galimybes. Juolab kad mokykloje nepritapau, buvau tylenė.

Ypač man patinka pasakos, – tai universalus žanras, kuriame atsispindi tautos išmintis. Esu sukūrusi skulptūrų kone visų europietiškų pasakų motyvais. Neišsemiamas įkvėpimo šaltinis – Hanso Christiano Anderseno ir Brolių Grimų pasakos.

– Kaip gimsta kūriniai?

– Pradėjusi skaityti kokią nors knygą, galvoju apie būsimą savo skulptūrą, ką norėčiau ja pasakyti. Užgimusias idėjas eskizuoju, jas nugludinu iki smulkmenų. Tik tada imuosi šablonų pjaustymo ir karpymo. Tai sunkus darbas, atimantis daug laiko. Visas procesas, nuo pradžios iki galo, užima šešis mėnesius, kitą kartą ir visus metus.

– Ką darote, kad atsipalaiduotumėte?

– Geriausiai pailsiu dirbdama. Kai nieko nesukuriu, imu jausti nerimą. Tačiau nemažiau svarbu ir pabūti su savo trejų metukų dukryte. Kai pasiimu išeiginę dieną – ji būna ypač linksma. Kartu vaikštome po parkus, o vasarą vykstame į žygius ar muzikinius festivalius.

– Kokia Jūsų didžiausia svajonė?

– Niekada tokios neturėjau. Bevelyčiau, kad visa vyktų savaime: gyvenimas neštų, kaip neša lapus rudeninis vėjas. Kai esi atsivėręs naujoms galimybėms, – pasaulis tiek daug gali mums duoti...