Būsimam baleto artistui sėkmės valanda išmušė Niujorke
Niu­jor­ke vy­ku­sia­me „Youth Ame­ri­ca Grand Prix“ (YAGP) pa­sau­li­nia­me jau­nų­jų ba­le­to šo­kė­jų nuo 9 iki 19 me­tų kon­kur­se Na­cio­na­li­nės Mi­ka­lo­jaus Kons­tan­ti­no Čiur­lio­nio me­nų mo­kyk­los vie­nuo­lik­to­kas Ed­vi­nas Ja­ko­nis iš­ko­vo­jo pres­ti­ži­nį ap­do­va­no­ji­mą – Lie­tu­vos at­sto­vas pel­nė tre­čią­ją vie­tą vy­res­nių­jų šo­kė­jų kon­kur­se.

Pasak Edvino mokytojo Petro Skirmanto, baleto šokėjams YAGP konkursas – lyg olimpiada sportininkams, tad jo auklėtinio iškovotas apdovanojimas šokio pasaulyje itin vertinamas. „Pirmą kartą nebuvau su Edvinu Niujorke, tačiau nuolat bendravome virtualiai – teko ir konsultuoti, ir guosti, kai pabirdavo ašaros, drąsinti, kad tikėtų savo jėgomis – „Lietuvos žinioms“ pasakojo P. Skirmantas. – Šis konkursas jauniesiems baleto šokėjams, kurie dar nėra profesionalai, tik bebaigią mokyklą, yra, ko gero, pats svarbiausias įvykis. Atrankos į jį vyksta Europoje, Azijoje, visose Amerikos valstijose. Septyniolikmetis Edvinas kovo mėnesį dalyvavo tarptautiniame baleto šokėjų konkurse Taline ir ten atrinktas į YAGP finalą. Buvo likusios vos dvi savaitės iki renginio, tad ruoštis jam teko itin intensyviai.“

„Baleto pasaulyje šis konkursas yra pats prestižiškiausias, tad Edvino Jakonio iškovota trečioji vieta Lietuvai yra neįtikimas pasiekimas.“

Didžiulė konkurencija

YAGP konkurso finale įvairiose kategorijose dalyvavo 1800 jaunųjų šokėjų, tad konkurencija Edvinui buvo didžiulė. Vien vyresnių vaikinų grupėje, kurioje rungėsi M. K. Čiurlionio menų mokyklos vienuoliktokas, savo meistriškumą bandė įrodyti 72 geriausi pasaulio jaunieji šokėjai. Pasak P. Skirmanto, rungtis su garsiausių pasaulio baleto mokyklų auklėtiniais – tikras iššūkis, juolab kad Rytų ir Pietų šalių – Japonijos, Pietų Korėjos, Lotynų Amerikos – vaikinai yra ankstyvos brandos, stipresni fiziškai.

Edvino Jakonio iškovotu YAGP apdovanojimu didžiuojasi ir jo mokytojas Petras Skirmantas. / Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

„Pirmą kartą dalyvavau tokiame konkurse, kur turėjau tiek daug pajėgių varžovų, tad kovos dvasia tikrai buvo justi, – prisipažino E. Jakonis. – Nelengva buvo susitelkti į šokį, daug visokių įspūdžių. Per dvi minutes scenoje turėjau parodyti viską, ką paruošėme su mokytoju, sušokti maksimaliai gerai. Šokau klasikinę variaciją iš baleto „Drugelis“ („Le Papillon“, choreografija – Marie Taglioni, muzika – Jacques'o Offenbacho) ir mano mokytojo P. Skirmanto choreografijos šiuolaikinį šokį „Spirit Rising“.“ Kaip teigė Edvinas, prieš pasirodymą scenoje jis stengėsi išmesti iš galvos visas pašalines mintis ir tiesiog mėgautis šokiu, pajausti akimirkos magiją.

Iš čiuožimo – į baletą

Jaunasis šokėjas prisiminė, jog į M. K. Čiurlionio menų mokyklą atėjo palyginti vėlai – būdamas dešimties metų čia pradėjo lankyti ketvirtą klasę. „Prieš tai lankiau dailųjį čiuožimą, tačiau mano kūnas buvo pernelyg „minkštas“ šiam užsiėmimui. Čiuožimas – sportas, o ne menas. Mums, čiuožėjams, reikėjo lankyti choreografijos pamokas, kad tobulintume savo plastiškumą, lankstumą. Pastebėjusi gerus šokėjo duomenis, choreografijos mokytoja pasiūlė man stoti į baleto klasę M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Taip ir padariau, šokti man patinka labiau nei čiuožti“, – prisipažino jaunasis baleto talentas.

Į baletą Edvinas atėjo iš dailiojo čiuožimo.

Edvino mokytojas P. Skirmantas pabrėžė, kad vaikino gabumai pasireiškė labai greitai – būdamas vos dvylikos jis nugalėjo Rygoje vykusiame jaunųjų baleto šokėjų konkurse. Per pastaruosius ketverius metus, kai Edvino mokytojas yra P. Skirmantas, jaunasis šokėjas skynė laurus Švedijoje, Prancūzijoje, Taline vykusiuose konkursuose.

Niujorke Edvinas Jakonis šoko vilkėdamas savo mokytojo kostiumą. / Asmeninio albumo nuotrauka

„Visi tie konkursai buvo tramplinas į tik ką vykusį YAGP konkursą. Baleto pasaulyje šis konkursas yra pats prestižiškiausias, tad Edvino iškovota trečioji vieta Lietuvai yra neįtikimas pasiekimas“, – džiaugėsi P. Skirmantas.

Svajonių vaidmenys

Edvinas pasidžiaugė, jog didžiulio palaikymo sulaukia ne tik iš savo mokytojo, bet ir iš šeimos: jaunesnė, keturiolikmetė, jo sesuo taip pat mokosi M. K. Čiurlionio menų mokyklos baleto klasėje. Jaunuolis teigė, kad jam labiau prie širdies klasikinis baletas, tačiau ir šiuolaikiniai šokiai sekasi neblogai. Šypsodamasis prisipažino pasvajojantis apie didžiąsias pasaulio baleto scenas, tačiau suprantantis, kad kelias iki jų bus ilgas ir nelengvas. P. Skirmantas pridūrė, esą Edvinas jau turi keletą solidžių pasiūlymų toliau studijuoti baletą, vaikinas planuoja derinti mokslą Lietuvoje ir užsienyje. „Esame maža šalis, tad įsiveržti į pasaulio scenas mūsų šokėjams nėra taip lengva. Pats stebėjau YAGP konkursą internetu: Japonija, Pietų Korėja, Kanada, JAV ir staiga – Lietuva. Per apdovanojimų ceremoniją Edvinas į sceną ėjo vienas, kai kitų šalių atstovų buvo daugybė. Todėl ir sakau, kad Lietuvai šis laimėjimas yra fantastinis“, – patikino jaunojo talento mokytojas P. Skirmantas.

Tas pats kostiumas, tik vilkėtas baleto primarijaus Petro Skirmanto.

Edvinas ateityje svajoja sušokti Bazilio partiją balete „Don Kichotas“, „Spragtuką“, neseniai pradėjo repetuoti variaciją iš baleto „Esmeralda“, kuri jam taip pat labai patinka. Pasirodęs YAGP konkurso prestižinėje Niujorko Linkolno centro salėje, jaunasis baleto artistas sakė jau išpildęs vieną didžiausių svajonių, tačiau dar norėtų pasirodyti Paryžiaus „Grand Operos“ scenoje. Birželio pabaigoje E. Jakonio laukia dar vienas tarptautinis baleto šokėjų konkursas Rygoje, vaikino mokytojas įsitikinęs, jog Edvinas ir ten pasirodys puikiai.