Biržiečio tapytojo darbai atsidūrė Taivane
Ta­py­to­jas Vy­tau­tas Lai­so­nas per­nai sa­vo ger­bė­jus nu­ste­bi­no ne­pap­ras­tu lai­mė­ji­mu: ta­po Tai­va­ne vyks­tan­čios tarp­tau­ti­nės me­no mu­gės „Art Re­vo­lu­tion Tai­pei“ (A.R.T.) fi­na­li­nin­ku. Jo ta­py­bos dar­bas pa­te­ko tarp 20 ge­riau­sių­jų – me­ni­nin­kas iš­ko­vo­jo tei­sę šį­met A.R.T. su­reng­ti as­me­ni­nę dar­bų par­odą.

Tarptautinė meno mugė A.R.T., kurią organizuoja Taivano tarptautinė šiuolaikinio meno asociacija, – vienas įdomiausių ir didžiausių meno renginių Azijoje. Pasaulinio lygio meno įvykis, turintis novatorišką viziją, pasiekė naują rekordą – sulaukta įspūdingo norinčiųjų dalyvauti skaičiaus. Vis dėlto kasmet rengiamas konkursas garsėja itin griežta atranka. Pernai iš daugiau kaip keturių tūkstančių pateiktų kūrinių išrinkti geriausi darbai ir šiomis dienomis rodyti A.R.T. Tarp jų atsidūrė ir biržiečio dailininko V. Laisono paveikslai.

V. Laisonas būsimai parodai ruošėsi bene aštuonis mėnesius. Pristatė keturiolika paveikslų, kuriuose pavaizduoti miestai-salos, planetos su skirtingais pasauliais. Žmogaus atsiskyrėlio ir likusio pasaulio egzistencija.

Kaip sakė dailininkas, tapantis gamtos peizažus, urbanistikos motyvus, žmones ir abstrakcijas, dauguma siužetų atsiranda intuityviai. Kartais tapant vieną paveikslą atsiveria dar keli siužetai. Tada čiumpa pieštuką ir eskizų popierių. Užfiksuoja ir toliau tapo pradėtą paveikslą. Taip susikaupia įvairių siužetų kratinys. „Atėjus laikui juos peržiūriu, atrenku, kas „užkabina“. Papildau. Vėl padedu. Per tam tikrą laiką kristalizuojasi siužetas. Kartais tapyti pradedu nuo abstrakcijos. Ryškiomis spalvomis. Ir tik tapydamas pamatau, kas gali išeiti“, – kūrybos ypatumus atskleidė V. Laisonas.

Nuo kortų – prie tapybos

Šiaurės Lietuvos pakraštyje, Biržų rajono Skrebiškio kaime, gimusio menininko kelias į dailę, galima sakyti, nestandartinis. Būdamas vaikas labai mėgo žaisti kortomis. Vis kviesdavo tėvą į draugiją, o šiam tai ne visada patikdavo, – kaime daug darbų ir rūpesčių, pramogoms laiko mažai belieka. „O čia dar aš įkyriai, ne vietoje ir ne laiku. Tuomet tėvas sakydavo: „Na, atstok tu su tomis kortomis. Eik skaityk, paišyk, rašyk.“ Ir aš tuo pasiūlymu pasinaudojau. Pats pirmasis piešti paskatino tėvas“, – juokavo Vytautas.

Iš pradžių jis perpiešinėjo įvairius paveikslėlius. Vis dažniau užsukdavo į biblioteką – domino dailės knygos, albumai. „Tuo laiku man patiko Stasio Krasausko grafika. Žavėjo, kaip jis naudoja liniją“, – prisiminė pašnekovas.

Baigęs vidurinę mokyklą tarnavo kariuomenėje. Ką tik grįžęs sukūrė šeimą. Deja, dailės mokslams laiko neliko.

Šiandien dailėtyrininkai vertindami V. Laisono kūrinius sako, esą vienuose paveiksluose pasaulis vaizduojamas realiai, kaip fotografijoje. Kituose – matomas toks, kokio niekada nebuvo, it vaikiška pasaka, kurios niekada neužmirši… Pats kūrėjas įsitikinęs, kad visų svarbiausia – paveikslą pamatyti siela. Jis pacitavo amerikiečių rašytoją Richardą Bachą: „Netikėk tuo, ką mato akys. Jos tegali parodyti ribas.“ „Kiekvienas mūsų turime dvasinių labirintų. Ir kartais net pats žmogus nežino, kas gali jį sujaudinti“, – sakė Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys.

Rutina – pagalbininkas ar priešas? Menininkas pripažįsta, kad kasdienybės rūpesčiai blaško. „Bet tai yra gyvenimas. Kai tapau, matau tik drobę. Nuo buities atsiriboju“, – tikino magiškojo realizmo atstovas ir pridūrė, kad įkvėpimo ir idėjų pasisemia iš gamtos, tobulos savaime.

Biržuose gyvenantis menininkas nuomojasi studiją gražioje vietoje, šalia Agluonos upės. Nuvykęs iš karto nepuola tapyti. Pasivaikšto, paspokso į upę, į jos vandenį. Pasiklauso paukščių čiulbėjimo. „Žiemomis užkuriu židinuką. Šalia yra apleistas pastatas, kuriame įsikūrė lapė, veda ten jauniklius. Vežu jiems maisto. Dar yra juodas katinas klajūnas. Kelis kartus jis man pasitarnavo kaip modelis paveikslų siužetams“, – šypsojosi tapytojas.

Mėgsta klausytis muzikos. Kartais labai garsiai. Studijoje skamba rokas, bliuzas, folkas, klasika, elektroninė šokių muzika.

Kiekviena detalė – svarbi

Pasak V. Laisono, praregėjimai gali būti ne tik skaudūs, bet ir teikiantys džiugiausių momentų. Spalva, forma, faktūra – kiekviena detalė, regis, ir nereikšminga, yra svarbi. „Jei praregi, toliau viskas sekasi. Aiškiai supranti, kaip turi būti. Jei ne – drobę dedi į šalį. Būna, jog nebaigtos drobės stovi po kelis mėnesius ar net metus“, – aiškino jis.

Tačiau padėtį gali ištaisyti naujai įsigyti dažai ir teptukai. „Tada nekantriai laukiu rytdienos, kad juos išbandyčiau“, – prisipažino kūrėjas.

Penkiasdešimt trejų autorius yra surengęs 7 asmenines parodas bei dalyvavęs 46 grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jo darbų yra įsigiję privatūs kolekcininkai iš Japonijos, JAV, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Vengrijos, Suomijos, Norvegijos, Rusijos, Latvijos.

Dailininko Adomo Varno premijos ir konkurso „Gražiausias Lietuvos peizažas“ laureatas didžiausia sėkme vadina saviraišką. Nebijo keistis – nenori tapti nuobodus nei sau, nei žiūrovui.

Pašnekovas tikino dar nenutapęs tokio paveikslo, kuriuo būtų visiškai patenkintas. Vis dėlto, jo manymu, galingiausias kūrėjo variklis – tobulumo siekis.

Tačiau kad ir kaip mėgtų tapybą, didžiausia vertybė jam yra šeima. Dėkingas savo sutuoktinei Alinai už visokeriopą palaikymą, kad toleruoja jo profesiją. Juk su finansinėmis duobėmis, į kurias neretai tenka įkristi menininkams, susitaikytų ne kiekviena moteris. Tačiau Alina puikiai laviruoja iš visų situacijų. Kartu nugyventi jau trisdešimt dveji metai – kaip sakoma, ir džiaugsme, ir varge.

Alina pirmoji tapytojo darbų kritikė, tačiau supratusi, jog perlenkė lazdą, susilaiko nuo kandžios savo nuomonės išsakymo.

Pašnekovas tikino dar nenutapęs tokio paveikslo, kuriuo būtų visiškai patenkintas.

Abi V. Laisono dukros – Aistė ir Greta – irgi pasirinko kūrybines profesijas. Aistė dirba reklaminių tekstų ir idėjų kūrėja, o Greta Vilniaus dailės akademijoje šiemet baigia grafinį dizainą. „Tikiu, kad joms, kaip ir man, kūryba yra vidinis poreikis“, – vylėsi dailininkas, tikintis likimu.

Vyresnėlės dukters Aistės atžalai Ūlai – šešeri. Senelis pasidžiaugė gavęs dovanų ne vieną jos pieštą paveikslą. „Menai traukia ir Ūlą, matyt, persiduoda. Neįsivaizduoju, kad ji užaugusi rinktųsi „sausą“ mokslą, nors… Jei pagal tėčio liniją žvelgsi – dirba banke programuotoju, o laisvalaikiu dalyvauja festivaliuose, užsiima menine fotografija. Visko gali būti“, – svarstė jaunas senelis.

V. Laisonas tikino, kad tolesni jo planai susiję taip pat su tapyba. Aktyvus plenerų dalyvis turi mažai laisvalaikio, tačiau daug jam ir nereikia – tik tiek, kad prasiblaškytų.

Kūryba užsiima daugiau nei trisdešimt metų. Laikotarpius matuoja tarpais, kurie brangūs. „Kiekvienas savaip, bet stipriai. Negalėčiau išskirti nė vienos krypties: ar tapyčiau peizažą, ar simboliką, tai – malonumas, darbas, prasmė. Aš, kaip ir kiekvienas kūrėjas, prieš žiūrovą apnuoginu savo dvasinį pasaulį, bet kartu ir juo dalijuosi. Branginu akimirką ir kitus mokau tai daryti“, – sakė V. Laisonas.