Autoportretas debiutantei dailininkei atnešė sėkmę
Lyg pa­tvir­tin­da­ma tai­syk­lę, kad „nau­jo­kams se­ka­si“ Aus­tra­li­jos pres­ti­ži­nį kon­kur­są už ge­riau­sią por­tre­tą bei 150 tūkst. do­le­rių lai­mė­jo mel­bur­nie­tė Lynn Sa­ve­ry. 2018-ųjų „Doug Mo­ran Na­tio­nal Por­trait Pri­ze“ nu­ga­lė­to­ja iki tol nie­ka­da nė­ra pie­šu­si alie­ji­niais da­žais. Ne­ta­pė ir por­tre­tų.

Pati L. Savery save apibūdina kaip dailininkę – savamokslę. Į konkursą nusiuntė du savo paveikslus, iš kurių vienas – autoportretas, kuriame ji save pavaizdavo sėdinčią ant kėdės, šalia kojų – augintinis, buldogų veislės šuo. Būtent šis paveikslas pakerėjo komisiją ir L. Savery pateko tarp trisdešimties finalistų. Konkurse iš viso dalyvavo 1300 paveikslų, – tikrai buvo iš ko pasirinkti.

Konkurso finale Lynn turėjo nemažai konkurentų, tarp jų - ir praeitų metų nugalėtojas, ir pasaulyje pripažinti tapytojai. / nuotrauka

Konkurso finale Lynn turėjo nemažai konkurentų, tarp jų – ir praeitų metų nugalėtojas, ir pasaulyje pripažinti tapytojai.

2017-ųjų „Doug Moran National Portrait Prize“ nugalėtojas – australiečių tapytojas Timas Storrier, nutapęs kolegos McLeano Edwardso portretą „The Lunar Savant“.

Pažįstamas nusivylimų kartėlis

Įdomus faktas: iš pradžių L. Savery savo paveikslus nusiuntė į kitą, mažiau prestižinį konkursą „New South Wales’ Archibald Prize“ – ten jos darbus atsisakė priimti.

Piešimas Lynn – tiesiog pomėgis, kaip ir rašymas: ji yra išleidusi keturias knygas vaikams bei vieną romaną. Beje, šie kūriniai kitados buvo atmesti leidyklų. „Klausiate, ar aš nenusivyliau, kad mano darbų nepriėmė į konkursą. Taip, aš žinau neigiamų atsakymų skonį, – geriau nei derėtų“, – britų dienraščiui „The Guardian“ sakė moteris.

„Taip, aš žinau neigiamų atsakymų skonį, – geriau, nei derėtų.“

Aiškindami savo pasirinkimą komisijos nariai gyrė L. Savery emocionalios situacijos perteikimą, skrupulingą požiūrį detalėms, gebėjimą sukurti išbaigtą paveikslą, aiškiai atsekamu siužetu.

Vienas vertintojų, meno kuratorius Ronas Radfordas prisipažino, paveiksle kaskart įžiūrintis nuostabių dalykų, kurie verčia susimąstyti. Autorei esą pavykę visas detales sujungti į vienį, todėl paveikslas perduoda vizualią gyvenimo istoriją, emocijas.

Australiečių tapytojas Timas Storrier (nuotr. kairėje) kartu su kolega McLeanu Edwardsu pozuoja prie portreto „The Lunar Savant“, 2017-aisiais laimejusio „Doug Moran National Portrait Prize“ konkursą. / ABC nuotrauka

Penkiasdešimt aštuonerių L. Savery sakė, jog piešė didžiąją savo gyvenimo dalį, bet rimčiau tuo užsiima tik pastaruosius keletą metų. Iš depresijos gniaužtų besivaduojanti moteris pradėjo lankyti vakarinius dailės terapijos kursus.

Tekę būti viskuo

L. Savery niekada nebuvo linkusi dirbti pagal turimą profesiją Kaip ji pati sakė: tekę pabuvoti visur ir viskuo. Dirbo baldų dizainere, muzikos instrumentų, odinių diržų gamintoja... Politikos mokslų daktarė yra dirbusi universiteto dėstytoja, Jungtinių Tautų Organizacijoje – moterų teisių apsaugos institucijoje.

Lynn Savery autoportretas, atnešęs sėkmę. / The Australian nuotrauka

Į meną pasukusi L. Savery prisipažino, – piešimui neskyrė daug dėmesio, buvo užimta kitomis problemomis. Pastaruosius metus slaugė sergantį tėvą (jis mirė šį pavasarį), ir savo sutuoktinį, kuris serga vėžiu. Todėl, kai Lynn sužinojo, kad laimėjo konkursą, jai tai buvo didelė naujiena, – be galo apsidžiaugė. „Iš tikrųjų nežinau, ką nupiešiau – ar tą savo dalelę, kuri kenčia nuo depresijos ir nerimo, ar tą, kuri nusiteikusi optimistiškai ir stengiasi pasikliauti savo jėgomis? Kitų nuomone, atrodau pasitikinti savimi“, – svarstė debiutantė dailininkė.