Anglijoje gyvenanti juvelyrė – gintaro ambasadorė
Sos­ti­nės „Ar­gen­tum“ ga­le­ri­jo­je (La­ta­ko g. 2) ati­da­ry­ta au­to­ri­nė ju­ve­ly­rės Do­vi­lės Kond­ra­šo­vai­tės par­oda „Tėk­mė“. Bir­min­ga­mo mies­te (Jung­ti­nė Ka­ra­lys­tė), taip va­di­na­mo­je ju­ve­ly­rų sos­ti­nė­je gy­ve­nan­ti ir ku­rian­ti tris­de­šimt­me­tė me­ni­nin­kė pri­sta­to gin­ta­rą, kaip įdo­mią, iš­skir­ti­nę me­džia­gą, ėmė­si tar­si am­ba­sa­do­riau­ti gim­to­jo kraš­to bran­gak­me­niui.

Savo kūryba menininkė siekia organiško ir šiuolaikinio natūralių medžiagų panaudojimo. Pagrindinė šioje parodoje vyraujanti medžiaga – juodasis ąžuolas, natūraliai pelkėje glūdėjęs šimtmečius, pakeitęs savo spalvą bei struktūrą. Pasak D. Kondrašovaitės, ši medžiaga Jungtinėje Karalystėje yra gerai žinoma, buvo itin madinga juvelyrikoje Viktorijos laikais. Juodąjį ąžuolą menininkė derina su gintaru, taip suteikdama gintarui naują, artimesnį jo natūraliai prigimčiai įvaizdį, dinamiškas, skulptūriškas formas.

Tėkmė per laiką

Parodos pavadinimu „Tėkmė“ autorė bando apibūdinti savo pristatomų kūrinių, dinamiką bei amžių. „Tėkmė asocijuojasi su laiku ar vandens srove. Stengiuosi šias dvi sąvokas savo kūryboje sugretinti kaip įmanoma arčiau. Senas, natūraliai besikūrusias, augusias medžiagas (juodasis ąžuolas, gintaras) komponuoju drauge, formuoju dramatiškas, judančias, tekančias formas, linijas“, – pranešime spaudai rašo D. Kondrašovaitė.

„Dirbtuvėse praleidžiu labai daug laiko, įskaitant ir laisvalaikį. Tai, ką darau, - painus mišinys tarp darbo ir malonumo“, - prisipažino Dovilė. / Agnės Bekeraitytės nuotrauka

Beveik prieš keturis metus juvelyrė atvyko į Birmingamo miestą su lagaminėliu įrankių, manydama, kad čia įvyks jos kūrybinis startas. Birmingamo mieste yra juvelyrikos kvartalas (Jewellery Quarter), didžiausią juvelyrikos verslų koncentraciją turinti vieta – čia viskas sukasi apie juvelyrikos industriją. „Atvykau čia neturėdama jokių kontaktų, tad tikrai nebuvo lengva viską pradėti nuo pradžių: išsinuomoti darbo vietą, atrasti kontaktus vienoms ar kitoms juvelyrikos paslaugoms, tokioms kaip liejimas, auksavimas ir pan. Čia yra didžiulė paslaugų pasiūla. Viskas, ko gali prireikti juvelyrui vos keli žingsniai nuo dirbtuvių. Tačiau yra ir kita pusė – tų paslaugų kainos gali skirtis net keletą kartų“, – pasakojo juvelyrė.

Jos planas buvo aiškus – norėjo tiesiog užsidaryti dirbtuvėse ir kurti, pradėti dirbti sau. „Dirbtuvėse praleidžiu labai daug laiko, įskaitant ir laisvalaikį. Tai, ką darau, – painus mišinys tarp darbo ir malonumo“, – prisipažino Dovilė.

„Tėkmė asocijuojasi su laiku ar vandens srove. Stengiuosi šias dvi sąvokas savo kūryboje sugretinti kaip įmanoma arčiau.“

Kūrėja papildomai dirba juvelyrikos mokytoja, tai jai esą padeda išlaikyti finansinį pastovumą, socialinį ir profesinį aktyvumą.

Jungtinėje Karalystėje menininkė dalyvauja šiuolaikinės juvelyrikos parodose, savo kūrybą pristato galerijose, dalyvauja meno mugėse. „Keletas mano darbų prieš keletą mėnesių buvo įtraukti į didžiulę šiuolaikinės juvelyrikos bienalę „Three Times – Triple Parade“ Šanchajuje, Kinijoje“, – pasigyrė ji.

Pasirinko kūrybinį kelią

Dovilės Kondrašovaitės autoriniai darbai eksponuojami galerijoje „Argentum“ . / Asmeninio archyvo nuotrauka

D. Kondrašovaitė kilusi iš Dusetų (Zarasų r.) Gimusi ir augusi šiaurės rytų Lietuvos miestelyje prie Sartų ežero. Mokykloje, kurioje mokėsi būsima juvelyrė, dailės mokymas buvo sustiprintas nuo pat pirmos klasės. Tad, kai jau teko rinktis profesiją, neteko ilgai svarstyti – kūrybinis kelias atrodė visai natūraliu dalyku.

Dailės pamokos mokykloje D. Kondrašovaitės tikinimu, buvo įkvepiančios ir įdomios, nes visi mokytojai buvo profesionalūs dailininkai, patys kuriantys: Nomeda Saukienė, Alvydas Stauskas, Romualdas Pučekas ir kiti.

Senas, natūraliai besikūrusias, augusias medžiagas (juodasis ąžuolas, gintaras) autorė sujungia į bendrą kompoziciją. / Asmeninio archyvo nuotrauka

Gimtajame miestelyje, iniciatyvių dailininkų dėka įsikūrė Dusetų dailės galerija (kuri ir šiandien yra aktyvi, žinoma Lietuvos mastu).

Dar būdama dvylikametė D. Kondrašovaitė susižavėjo drabužių dizainu, siuvimu. Ji net dalyvavo vieno žurnalo organizuotame „Krištolinės adatos“ konkurse su savo kurta drabužių kolekcija – laimėjo vieną nominacijų. Tačiau į drabužių dizaino studijas nepasuko, manydama, kad tai per daug dinamiška, kitokių būdo savybių, kurių ji savyje pasigedusi, reikalaujanti sritis. Taip į akiratį papuolė juvelyrika. „Man, kaip mėgstančiai krapštytis intravertei, atrodė visiškai patraukli ir intriguojanti sritis. Tuomet nedrįsau bandyti stoti į universitetą užsienyje, todėl pasirinkau studijas Vilniaus dailės akademijoje Telšių fakultete. Iki šiol Lietuvoje tai yra vienintelė universitetinė juvelyrikos mokykla“, – patikslino Dovilė.

Juodąjį ąžuolą menininkė derina su gintaru, taip suteikdama gintarui naują, artimesnį jo natūraliai prigimčiai įvaizdį, dinamiškas, skulptūriškas formas. / Asmeninio archyvo nuotrauka

Nors giminėje žemaičių nėra, Telšiai būsimai juvelyrei pasirodė kaip kultūriškai įdomus miestas. „Visas tas patyrimas buvo be galo smagus. Negaliu nepaminėti miesto išskirtinumo, žmonių šiltumo bei nuostabios jų tarmės. Kartais tekdavo kelis sykius perklausti, apie ką čia kalbama“, – įspūdžiais dalijosi menininkė.

Studijų metai, anot Dovilės, buvo įvairiapusiški. Mokėsi ne tik juvelyrikos kaip amato, bet ir metalo meno apskritai, akademinio piešimo, tapybos, skulptūros, dizaino, turėjo daug erdvės eksperimentavimui. Pagal studijų mainų programą buvo išvykusi į Barseloną, ten įgytą patirtį iki šiol pritaiko savo kūryboje.

Dovilės Kondrašovaitės autorinė paroda „Tėkmė“ galerijoje „Argentum“ vyks iki kovo 30 d.