Aklas pasimatymas su skrajojančia filharmonija
Šį penk­ta­die­nį, rug­sė­jo 14 die­ną, Lie­tu­vos na­cio­na­li­nė­je fil­har­mo­ni­jo­je skam­bės se­zo­no pra­džios kon­cer­tas, di­ri­guo­ja­mas Mo­des­to Pi­trė­no. Tra­di­ciš­kai nau­ji kon­cer­tų me­tai pra­de­da­mi sim­fo­ni­nės mu­zi­kos va­ka­ru. Su Lie­tu­vos na­cio­na­li­niu sim­fo­ni­niu or­kes­tru (LNSO) grieš sve­čias iš Ita­li­jos – vio­lon­če­li­nin­kas Gio­van­ni Sol­li­ma ir jo ko­le­ga iš Lie­tu­vos Gle­bas Pyš­nia­kas.

78-asis koncertinis sezonas – pasimatymų su muzika metas. Klausytojai kviečiami į susitikimus su gerai pažįstamu bičiuliu, herojumi, į aklą ar į pirmą pasimatymą. 2019 metais filharmonijos Didžioji salė bus uždaryta rekonstrukcijai.

Mirga sugrįžta!

Filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė sakė, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimetmečio metai – ypač sėkmingi, nušviesti kūrybos ir meninių pasiekimų. „Į šių metų veiklą noriu žvelgti iš paukščio skrydžio. Buvome Varšuvoje, Berlyne, Paryžiuje, Beirute, neseniai – Stokholme, – vardijo ji. – Kai kurios išvykos kelia malonų jausmą – pranokome patys save. LNSO gastrolių koncertai pelnė puikias recenzijas. Tai rodo, kad orkestras išgyvena brandų kūrybinį pakilimą. O Lietuvos kamerinis orkestras – absoliutus šių metų rekordininkas, iš viso surengs dvylika didelių tarptautinių turų.“

Rudenį filharmonijoje vyks Berlyno „Konzerthaus“ orkestro ir latvių vargonininkės Ivetos Apkalnos koncertas, svečiuosis italų kamerinės muzikos meistrai iš Pavijos, girdėsime danų baroko orkestrą „Concerto Copenhagen“.

„Tiek karalių ir prezidentų, kiek šiemet aplankys Lietuvą, dar nebuvo, – įsitikinusi R. Prusevičienė. – Kadangi filharmonija tapo talentų kalve, jie grįš čia koncertuoti. Ryškiausi talentai jau apsilankė Vilniaus festivalyje. Ateityje sulauksime pianistų Mūzos Rubackytės, Luko Geniušo, Guodos Gedvilaitės, Goldos Vainberg-Tatz, tenoro Edgaro Montvido. Jaunoji mama Mirga Gražinytė-Tyla sugrįš paminėti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos choro 70-mečio. Šventiniame koncerte prie jos prisidės ištikimi bendražygiai – jaunieji dirigentai Giedrė Šlekytė ir Martynas Stakionis.“

Skrajojantys olandai

Didžioji salė bus uždaryta nuo 2019-ųjų sausio iki spalio. Per tą laiką planuojama modernizuoti vėdinimo, apšvietimo sistemas, atnaujinti žiūrovų kėdes ir kosmetiškai remontuoti filharmonijos erdves.

Rekonstrukcijos metu repeticijos vyks Mažojoje salėje, koncertai kelsis į sostinės koncertų salę „Compensa“, Valdovų rūmus, Kauno valstybinę filharmoniją, Klaipėdos koncertų salę, planuojamos gastrolės užsienyje. Be to, veikia skaitmeninė koncertų salė nationalphilharmonic.tv. Čia galima klausytis vertingiausių koncertų įrašų.

„Vyksime į vietas ir miestelius, kur dar nesame viešėję, – tikras aklas pasimatymas su klausytojais. Pagrindinis gastrolių tvarkaraštis jau sudarytas, todėl sausį nebijosime uždaryti gražiosios Didžiosios salės renovacijai, – užtikrintai kalbėjo R. Prusevičienė. Ir pridūrė: – Kažkokia keista bausmė – vienu metu Vilniuje uždaromos penkios ar šešios kultūros erdvės. Rekonstrukcijų projektai suplanuoti neapgalvotai, negalime eiti vieni pas kitus koncertuoti ar repetuoti. Didžiausias rūpestis – kasdienis orkestrų darbas, nes sceną reikės perkelti į Mažąją salę, ją atitinkamai pritaikyti. Būsime kaip skrajojantys olandai – kur nusileisime, ten bus gerai.“

Kas trečias lankosi nuolat

Generalinės direktorės pavaduotoja Ieva Tamutytė pristatė filharmonijos lankytojų apklausos rezultatus. Apklausa rodo, kad didžioji dalis klausytojų į koncertus buriasi kas keletą mėnesių, kas trečias čia lankosi kiekvieną mėnesį. „Galime pasidžiaugti, kad jie yra lojalūs ir mus palaiko. Beveik 90 proc. klausytojų yra patenkinti paslaugų kokybe, beveik 80 proc. – koncertų programomis ir atlikėjais. Daugėja žmonių, besinaudojančių socialinėmis medijomis ir elektroninėmis paslaugomis“, – tendencijas pasakojo I. Tamutytė.

Ypač populiarios filharmonijos edukacinės programos jaunimui – „Muzikos enciklopedija gyvai“, „Planeta orkestras“, „Koncertai visai šeimai“. Todėl kitąmet bus pristatytos naujos programos, sukurtos su profesionaliais edukatoriais.

Kiekvieno kolektyvo prioritetas – į repertuarą įtraukti jaunųjų profesionalų pasirodymų. Spalio 14 dieną filharmonijoje koncertuos Vokietijos Saro žemės jaunimo simfoninis orkestras ir jaunoji obojaus žvaigždė – solistas Pijus Paškevičius. „Šiam orkestrui vadovauja Vokietijoje gyvenantis ir dirbantis obojininkas, dirigentas Vilmantas Kaliūnas. Taigi menininkai nevaržomai buriasi į bendrus projektus, kviečiasi bendraminčių ir muzikuoja be sienų“, – kalbėjo I. Tamutytė.

Filharmonija įsisiūbuoja

„Sakoma, kas septynerius metus gimsta nauja meilė. Kad pagyvintume santykius, mezgame aklą pasimatymą, – juokavo LNSO meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas M. Pitrėnas. Ir staiga surimtėjo: – Mūsų laukia daug naujų įspūdžių ir iššūkių. Žvelgiu į pusmetį, kuriame – įdomūs, kontrastingi, spalvingi koncertai, norėčiau pats juose apsilankyti. Nejučia galvoje ima suktis mintys apie kitus metus, kokia kryžkelė mūsų laukia.“

„Būsime kaip skrajojantys olandai – kur nusileisime, ten bus gerai.“

M. Pitrėnas išskyrė įsimintinus renginius. Tai – koncertas, skirtas Latvijos valstybės atkūrimo šimtmečiui lapkričio 18-ąją, kai bus atliekama latvių tautinė muzika. „Be to, kitąmet Kauno valstybiniam chorui sukaks 50 metų, jau pradedame švęsti. Išskirtinis atvejis – po 31 metų pertraukos į filharmoniją grįš maestro Gintaras Rinkevičius. Kitąmet dalysimės ne vien koncertų salėmis, bet ir personalu – dar vienas aklas pasimatymas“, – šmaikštavo M. Pitrėnas.

Trečiąjį sezoną iš eilės filharmoniją mecenuoja koncernas „Achemos grupė“ bei Dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondas. „Šiais nepaprastos kūrybinės gausos laikais pelnyti didžiausio koncerno dėmesį ir sulaukti paramos – labai svarbu. Tai leidžia įsisiūbuoti filharmonijos skaitmeninei salei, įrašams, leidybai. Mecenato globa mums duoda daug stiprybės. O ji buvo patvirtinta taip anksti – baigiantis praėjusiam sezonui, – kad galėjome būti ramūs ir laimingi“, – teigė R. Prusevičienė.