„Žiemos ekranai“: kino mėgėjai sėdės devintame danguje
XIII pra­ncū­zų ki­no fes­ti­va­lis „Žie­mos ekra­nai“ šie­met pra­si­dės sau­sio 25 die­ną sos­ti­nė­je, žiū­ro­vų lau­kia iš­anks­ti­nė prem­je­ra – Ro­mai­no Ga­ry au­to­biog­ra­fi­nės kny­gos „Auš­ros pa­ža­das“ ekra­ni­za­ci­ja. Pri­sta­ty­ti jos pub­li­kai at­ke­liau­ja pats juo­stos re­ži­sie­rius Eri­cas Bar­bier.

„Literatūros šedevro „Aušros pažadas“ adaptacija kine yra proga pamatyti ano meto Vilnių ir paminėti Lietuvos 100-metį“, – teigė festivalį rengiančio Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jeanas-Marie Sani.

„Žiemos ekranai“ truks nuo sausio 25 iki vasario 4 dienos Vilniuje, vasario 1–11 dienomis Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Palangoje, Varėnoje, Gargžduose, Ukmergėje, Plungėje.

Tryliktasis festivalis rodys naujausius prancūzų režisierių darbus, Jeano-Pierre’o Melville’io ir aktorės Jeanne‘os Moreau retrospektyvas, Lietuvos 100-mečiui dedikuotą restauruotų, retai rodomų kino juostų programą ir du animacinius filmus jauniesiems žiūrovams.

„Prancūzų kinas dabar labai stiprus, išgyvena pakilimą. Jį savo repertuare rodo ir kino teatrai, ir kiti festivaliai. Todėl tenka gerai pamąstyti, ką galėtų rodyti „Žiemos ekranai“. Manau, labai svarbu stebėti debiutuojančius režisierius. Taip randasi tam tikra nuovoka, kas vyksta šiuo metu. Tad vienas kriterijus – jaunas kinas. Veikia ir subjektyvūs svertai, o galiausiai reikia skirti dėmesio ir patyrusiems, brandiems meistrams“, – kalbinama „Lietuvos žinių“, teigė „Žiemos ekranų“ programos sudarytoja Eglė Maceinaitė.

Sveiki, atvykę į Monparnasą

„Pagrindinę festivalio programą pavadinome „Svečias kasdienybėje“, norėdami pabrėžti didžiulę autorių kūrybinę laisvę ir autentiką. Filmuose atsiskleidžia skvarbus režisierių žvilgsnis į šalia vykstančius dalykus“, – sakė E. Maceinaitė.

Programoje bus parodytas naujausias Mathieu Amalrico filmas „Barbara“ – netradicinė biografinė juosta apie garsią prancūzų dainininkę. Taip pat Serge’o Bozono šiuolaikinė „Daktaro Džekilo ir pono Haido“ interpretacija filme „Ponia Haid“ su neprilygstamu Isabelle‘s Huppert ir Romaino Duris duetu.

Antoine’o Barraud juostoje „Menininko portretas“ – ją pristatys pats režisierius – nagrinėjama didybės tema dailėje ir asmenybėje. O menininko ir režisieriaus Neïlo Beloufa satyriniame trileryje „Occidental“ apnuoginamos stereotipinės nuostatos.

„Auksinės kameros“ apdovanojimą pelniusi kino debiutantė Léonora Serraille prajuokins paryžietiška komedija „Sveiki atvykę į Monparnasą“, pasakojančia apie jaunos merginos pastangas savarankiškai kurti savo gyvenimą iš naujo.

Kita festivalio viešnia fotografė ir režisierė Valérie Massadian pristatys savo filmą „Mila“ – jautrų pasakojimą apie stebuklingą jaunystę ir tapsmą suaugusiuoju.

Devintame danguje

Vieno svarbiausių noir kino žanro kūrėjų J.-P. Melville’io 100-osioms metinėms skirtoje programoje bus galima pamatyti tris ankstyvuosius režisieriaus darbus, taip pat vėliau sukurtas juostas „Leonas Morenas, kunigas“ (1961), „Skundikas“ (1962) ir kultinius tapusius filmus „Samurajus“ (1967), „Šešėlių armija“ (1969) ir „Raudonasis ratas“ (1970).

„Dėl šios retrospektyvos sinefilai yra atsidūrę devintame danguje, jau sulaukiau daug džiaugsmingų komentarų. Apie J.-P. Melville’į daugelis yra girdėjęs, tačiau jo filmus matė vos vienas kitas“, – tvirtino E. Maceinaitė.

Per festivalį bus atidaryta fotografo André Perlsteino, dirbusio J.-P. Melville’io filmavimo aikštelėse, fotografijų paroda.

2017-ųjų liepą išėjusią aktorę J. Moreau festivalio žiūrovai išvys įamžintą François Truffaut filmuose „Žiulis ir Džimas“ bei „Nuotaka juodais drabužiais“, Louis Malle’io juostoje „Liftas į ešafotą“, makabriškame Luiso Buñuelio „Kambarinės dienoraštyje“, Josée Dayano „Toje meilėje“.

„J. Moreau skirtoje programoje bus parodyti trys filmai, kurie dar niekada nebuvo demonstruoti Lietuvoje“, – intrigavo E. Maceinaitė.

XIII festivalis rodys naujausius prancūzų režisierių darbus, Jeano– Pierre’o Melville’io ir aktorės Jeanne‘os Moreau retrospektyvas, Lietuvos 100-mečiui dedikuotą kino juostų programą.

Programa Lietuvos 100-mečiui

Specialią programą „Amžiaus kronikos“, skirtą Lietuvos nepriklausomybės 100-mečiui, Eglė sumanė vasarą apsilankiusi Bolonijos klasikinių filmų festivalyje. „Atrinkau filmus, kurie su sveiku humoru kalba apie kiną, kino istoriją ir žiūrovų kultūrą“, – sakė programos sudarytoja.

„Amžiaus kronikos“ priglaus nepelnytai primirštus režisierių darbus. Žiūrovai čia susitiks su tokiomis kino garsenybėmis kaip Nicole Vedrès, Jacques‘as Rozier, Brigitte Bardot ir Jeanas-Lucas Godard‘as, Lucas Moullet.

Jauniesiems žiūrovams festivalis rodys du animacinius filmus: mažesniesiems – „Varlių pranašystė“ (rež. Jacques‘as-Rémy Girerdo), o augėlesniems – „Mergaitė be rankų“ (rež. Sébastienas Laudenbachas), sukurtas brolių Grimų pasakos motyvais.