„Quorum“ – a cappella su humoru
Še­šių so­lis­tų an­samb­lis „Quo­rum“ ma­žiau­siems klau­sy­to­jams par­en­gė prog­ra­mą pa­gal Si­gi­to Ge­dos ei­les. Šie­met su­kan­ka 75-osios poe­to gi­mi­mo me­ti­nės, pra­ėjo de­šimt­me­tis po jo mir­ties. Ži­no­mas ir pri­mirš­tas S. Ge­dos ei­les a cap­pel­la dai­nuo­ja rim­ti, pro­fe­sio­na­lūs ir links­mi „Quo­rum“ vy­rai.

Scenoje jie – šeši, o girdime gitarą ir būgnus, protarpiais – sužvengiantį žirgą. Ansamblį 2005 metais įkūrė Vitalijus Neugasimovas. Dabar jo nariai – kontratenoras Laimonas Bendaravičius, Osle studijuojantis ir į koncertus atskrendantis tenoras Andrius Bartkus, kolektyvo senbuviai: tenoras Marius Turlajus, baritonas Gintautas Skliutas, bosas Romanas Savickas ir aktorius, „beatboxeris“ Šarūnas Navickas. Su pastaraisiais trimis susėdome pasikalbėti ir pasijuokti.

Gintautas Skliutas: „Sustoti ir keliese padainuoti klasikinį kūrinį būtų kur kas paprasčiau nei užsiimti šita „bezobrazija.“

Vaikams ir ne vaikams

Naujausia programa – „Dainų karuselė“ – įsisuko spalio pabaigoje Vilniaus filharmonijoje. Sekstetas seniai planavo imtis ko nors vaikiško ir šviesaus, kas būtų pažįstama mums, suaugusiesiems, bei visiems Lietuvos vaikams.

S. Gedą ansamblio nariai pasirinko dėl jo aktyvios veiklos Sąjūdžio metais. Taip pat – dėl eilių, kupinų nebūtų dalykų, stebuklų ir išsigalvojimų. Nors kai kurios poeto dainos skamba visai nevaikiškai.

„Vaikystėje klausydamas „Tele Bim-Bam“ dainuojant „Labai geras daiktas yra televizorius“ maniau, kad televizorius yra... geras daiktas. Pasirodo, daina – ne apie tai. Nors šiais laikais žodį „televizorius“ reikėtų keisti planšete, feisbuku ar „Instagram“ filtru“, – teigė Š. Navickas.

Lapkritį ir gruodį „Quorum“ suplanavo „Dainų karuselės“ turą. Pastarąjį kartą po Lietuvą jie važinėjo prieš trejus metus, kai grupė minėjo savo gyvavimo dešimtmetį. Dabar koncertų planus ansamblio nariai derino prie Andriaus, kuris gyvena ir mokosi Norvegijoje. Studijuojant, turint šeimą, vaikų – nemenkas iššūkis rasti laiko susitikti repeticijų salėje Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmuose.

„Anksčiau repetuodavome per koncertus – pakviesdavome publiką, žmonės sumokėdavo už galimybę klausyti viešos mūsų repeticijos, – juokavo Šarūnas. Ir surimtėjo: – Repertuare turime pusšimtį kūrinių, kuriuos žiūrovai moka atmintinai. O S. Gedos programa – nauja, negirdėta. Dar eksperimentuojame, keičiame, stebime, kaip klausytojai reaguoja. Gavome gražių žinučių feisbuke, pomidorais niekas neapmėtė – vadinasi, pirmasis koncertas pavyko.“

Scenoje su dukra

Nuo dviejų klausytojų – mergaičių dvynių – kolektyvas gavo dovanų piešinį, kuriame pavaizduoti jie šeši. Tris atlikėjus nupiešė viena autorė, tris – kita. Dvynės mokosi dailės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje. Jų mama darbelį perdavė solistams, o jie piešinį panaudojo plakate.

Per koncertą filharmonijoje į sceną kilo ir Romano dukra Patricija. Jauniausia „Quorum“ narė padainavo, nors, žinoma, būta jaudulio. Tačiau Romanas jau planuoja dukrą imti į koncertus Šiauliuose ir Mažeikiuose. Kadangi jiedu su žmona kilę iš Žemaitijos, mažąją dainininkę veš parodyti močiutėms.

Solistai dainuoja be instrumentinio pritarimo, nebent tuos instrumentus, gamtos ar buities garsus imituoja balsu. Kaip į šį teatrinį žaidimą reaguoja vaikai? „A cappella žanras tuo ir žavus: kad ir koks fantastiškas būtų gyvas damų ir dėdžių styginių kvartetas, retas mūsų esame prisilietę prie šių instrumentų. Bet visi turime burną ir dainuojame per gimtadienius, – svarstė Š. Navickas. – O čia dar rimti kostiumuoti vyrai ima kvailioti: vienas sužvengia kaip arklys, kitas imituoja išsiderinusį instrumentą, parodijuoja kolegą ar vaidina panėrusįjį po vandeniu. Nevengiame papasakoti juokingų nutikimų, iškilusių sunkumų, anekdotinių situacijų, todėl anksčiau koncertus vadinome muzikiniais (humoro) vakarais.“

Kiekvienas koregavo repertuarą

Kadaise ansamblis susibūrė tam, kad dainuotų senovinę muziką – renesanso madrigalus. Bet kiekvienas naujas dalyvis į repertuarą įnešė savo pamėgto stiliaus kūrinių. Šiuo metu jį sudaro barokinės arijos, džiazas, gospelas, liaudies, filmų dainos, lietuvių bei užsienio hitai ir autoriniai kūriniai.

A cappella kitaip suskamba populiarios ABBA, „The Beatles“ dainos „Besame mucho“, „Wonderful Life“, „How Deep is Your Love“, „Only You“, „The Lion Sleeps Tonight“. Pastaroji yra viena seniausių ir populiariausių „Quorum“ aranžuočių.

Ar rinkdamiesi profesiją visi šeši mėgo improvizuoti? „Rinkdamiesi – skambiai pasakyta! Mane nuvežė į Eduardo Balsio menų gimnaziją, paliko ir pasakė: „Mokykis“, – kvatojosi Romanas.

Anksti M. K. Čiurlionio menų mokykloje atsidūrė ir Gintautas. Vėliau jis įstojo studijuoti choro dirigavimo – chorvedys dainavo, dalyvavo tarptautiniuose konkursuose ir projektuose. Kolegos pasiūlė prisidėti prie „Quorum“. „Pamaniau: kažkaip nerimta – neisiu. Keitėsi nariai, kolektyve dainavo, narius pavadavo ar jėgas išbandė apie 40 solistų, spalvingų asmenybių. Prieš šešerius metus prisidėjau ir pats“, – prisiminė G. Skliutas.

Rimtų vyrų žaidimas

„Quorum“ susitinka repeticijų salėje. Uždainuoja – jų lūpomis skamba instrumentinė muzika. Staiga suaugęs vyras, dviejų vaikų tėtis, pripažintas chorinės muzikos artistas sunerimsta: kokia jo partija – „Ti ri pim“ ar „Pam pu rum“? Kolegos juokiasi: visgi nedaug pasistūmėjo nuo mokyklos laikų dainelių.

„Iš kitų ansamblių išsiskiriame savo specifika. Mes juk grojame (imituojame instrumentus) balsu: skamba būgnai, bosinė gitara, trimitas, saksofonas, skudučiai, – vardijo Gintautas. – Sustoti ir keliese padainuoti klasikinį kūrinį būtų kur kas paprasčiau, nei užsiimti šia bezobrazija.“

Kartais nerimtais solistais pasijunta ir kiti „Quorum“ nariai. „Ar tiek metų mokiausi meno, kad dabar čepsėčiau?“ – dvejojo Šarūnas, taip vadinantis „beatboxą“. Kadaise susipažinęs su tuomet dar būsimos žmonos tėvais jis prisistatė aktoriumi ir „muzikiniu čepsėtoju“. Uošviai kilstelėjo antakį, įtariai nužvelgė artistą ir nuomonę pagerino tik tada, kai Šarūnas juos pakvietė į „Quorum“ pasirodymą. Koncertas ir Šarūno solo pavyko, uošviai liko patenkinti ir menininką – nerimtos profesijos atstovą – rimtai priėmė į šeimą, kurioje visi dirba normalius darbus.

Kapela be trenerio

Ateiti į koncertą savo tėvus ilgai kalbino Romanas. „Jie ėjo tarsi atbulomis kojomis: „Kokia čia kapela?“ Paskui susidomėjo: „Ta kapela krūtai varo!“ Panašiai ir kiti tampa fanais, seka paskui mus į koncertus kituose miestuose“, – pasakojo jis.

Svarbiausias „Quorum“ siekis, – kad a cappella būtų postūmis klausyti, o galbūt ir patiems klausytojams prisiliesti prie profesionalios muzikos. Solistų manymu, bet kokį kūrinį galima atlikti profesionaliai, iš prasto – netgi padaryti gerą.

„Dainų karuselę“ – programą pagal S. Gedos eiles – „Quorum“ planuoja įrašyti albume. „Kaip krepšininkai po varžybų žiūri ir analizuoja rungtynes, taip mes įrašome savo koncertus ir tada sprendžiame, ką tobulinti“, – palygino Gintautas.

Kuris yra vyriausiasis „Quorum“ treneris? „Tokio nėra – neturime meno vadovo statuso ar vyriausiojo dirigento etato. Tarpusavyje pasidalijome vaidmenimis: kas ėmėsi vadybos, buhalterijos, kas – įrašų. Tik du naujokai dar ieško savo vietos“, – tęsė Gintautas.

Žinoma, tokie jie ir naujokai, jei prie kolektyvo prisidėjo prieš metus. „Juokaujame, kad mūsų bandomasis laikotarpis tęsiasi tol, kol apsisprendi viską mesti ir atsidėti vien „Quorum“, – pridūrė Romanas.

„Dainų karuselės“ koncertai visai šeimai vyks lapkričio 11 dieną – Utenoje ir Kaune, lapkričio 17 dieną – Jonavoje ir Marijampolėje, lapkričio 25 dieną – Šiauliuose ir Mažeikiuose, gruodžio 8 dieną – Alytuje.