„Purpurinis rūkas“: pokario Lietuva ir sulaužyti likimai
Va­sa­rio 8 die­ną Lie­tu­vos ki­no tea­truo­se pa­si­ro­dys jau­tri is­to­ri­nė dra­ma „Pur­pu­ri­nis rū­kas“, ku­rią su­kū­rė re­ži­sie­rius Rai­mun­das Ba­nio­nis. Jis nau­jo fil­mo idė­ją ne­šio­jo­si šir­dy­je dvi­de­šimt me­tų.

Felikso Rozinerio apsakymo motyvais sukurta juosta „Purpurinis rūkas“ pasakoja sudėtingą Lietuvos žydo Jozefo, partizanų vado Vlado ir jų abiejų mylimosios Janės istoriją.

Aktorius Tadas Gudaitis vaidina partizanų vadą Vladą. / nuotrauka

Baigiantis karui iš tremties Rusijoje Jozefas grįžta į Lietuvą. Čia jo, nors ir išvengusio tragiško tėvų likimo, laukia savi išbandymai. Lietuvoje šeimininkaujantys rusai priverčia vaikiną tapti jų agentu. Tą patį padaro ir miškuose besislapstantys partizanai. Vienintele rūsčios kasdienybės prošvaiste Jozefui tampa jo buvusiuose namuose gyvenanti mergina Janė, kurią vaikinas pamažu įsimyli. Tik šis jausmas, deja, yra vienpusis – Janės širdį jau užkariavęs partizanų vadas Vladas. Tas pats, kuris, pasak gandų, yra kaltas dėl Jozefo tėvų mirties.

Filmavimo aikštele virto jaukios Vilniaus senamiesčio gatvelės ir Rumšiškės. / nuotrauka

Per vieną milicijos reidą Vlado kuopelė patiria nemažų nuostolių, o partizanas dėl to kaltina Jozefą. Tačiau netikėtas įvykių posūkis viską apverčia aukštyn kojomis: Jozefas tampa vieninteliu žmogumi, galinčiu padėti Vlado mylimajai Janei ir jų dar tik gimsiančiam vaikeliui.

Filme pasakojama istorija primins skaudų mūsų šalies istorijos tarpsnį.

Praėjus daugybei metų Izraelyje gyvenantis Jozefas gauna Lietuvos teismo kvietimą liudyti Vlado byloje. Vyrui iškyla dilema: pasakyti tiesą ir taip pasmerkti savo mylimosios teisėtą sutuoktinį ar pameluoti ir išgelbėti tikrąjį tėvą vaiko, kurį Jozefas užaugino kaip savą.

Jaunosios kartos aktorius Severinas Norgaila - Joškė. / Filmo kūrėjų archyvo nuotraukos

Kadangi filmo siužetas vyksta skirtingu laiku, tuos pačius herojus vaidina kiti aktoriai. Tai – ne tik didžiulės patirties sukaupę Vidas Petkevičius, šviesaus atminimo Arūnas Storpirštis, Arkadijus Vinokuras, bet ir talentingi jaunosios kartos atstovai Severinas Norgaila, Giedrė Mockeliūnaitė, Tadas Gudaitis bei kiti.

Giedrei Mockeliūnaitei teko Janės vaidmuo. / nuotrauka

Filme pasakojama istorija primins skaudų mūsų šalies istorijos tarpsnį, o sudėtingos moralinės dilemos privers susimąstyti apie neginčijamų etikečių klijavimo beprasmiškumą. Juosta „Purpurinis rūkas“ skirta Lietuvos valstybės šimtmečiui.