„Nida 2018“: nėkart nestabtelėjo, nėmaž nesudvejojo
Rug­sė­jo 4–9 die­no­mis fo­to­me­ni­nin­kai vėl rink­sis į Ni­dos fo­tog­ra­fų se­mi­na­rą – jau ke­tu­rias­de­šimt pir­mą kar­tą. Gau­sia­me už­sie­nio sve­čių bū­ry­je bus ir vie­na gar­siau­sių šiuo­lai­ki­nių fo­tog­ra­fių suo­mė Eli­na Brot­he­rus.

Penktą dešimtį pradedantis Nidos seminaras, pačių dalyvių dažnai vadinamas tiesiog fotografų susitikimu, yra vienas ilgiausiai egzistuojančių ir seniausias tradicijas turinčių meno renginių Lietuvoje.

Penktą dešimtį pradedantis Nidos seminaras yra vienas ilgiausiai egzistuojačių meno renginių Lietuvoje.

„Džiugu, kad seminaras nėkart nestabtelėjo, nėmaž nesudvejojo, kad turi tęstis. Kasmet atsinaujina naujais vardais ir jaunėjančia auditorija. Seminaro reikšmė didėja tarptautiniu mastu. Anksčiau sulaukdavome daugiau dalyvių iš Rytų ir Vidurio Europos, dabar – ir iš kitur. Ne vienas grįžta jau keletą metų iš eilės“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Česonis.

Seminaras „Nida 2018“ šiemet prasidės rugsėjo 4-ąją Vilniaus dailės akademijos (VDA) Nidos meno kolonijoje. Čia parodą „Nauji fotografijos įrankiai: nuo Google'o iki algoritmo“ surengs lietuvių kuratorius Paulas Paperis. Jam šiemet patikėtas ir žurnalo „Fotografija“ sudarytojo vaidmuo.

Antrą kartą bus teikiama Neringos savivaldybės įsteigta mero premija. Ja fotografams atsidėkojama už ilgalaikį bendradarbiavimą ir nuoseklų krašto garsinimą.

Garsi viešnia iš Suomijos

„Nidoje 2018“ vyks teorinės paskaitos, menininkų prisistatymai, trys parodos, meistriškumo dirbtuvės, projekcijų vakarai, skaitytojų lauks nauji fotografijos leidiniai. Leidybos aktualijas aptars „Cosmos Books Arles“ įkūrėjas Sebastianas Hau, nepriklausoma leidėja Valentina Abenavoli ir nepriklausoma kritikė Hester Keijser.

Teorines paskaitas skaitys Agnė Narušytė, Natalija Arlauskaitė, Skaidra Trilupaitytė, Virginijus Kinčinaitis ir Tomas Pabedinskas. Per popietinius menininkų prisistatymus bus galima pabendrauti su gerai žinomomis fotografėmis Violeta Bubelyte, Akvile Anglickaite, susipažinti su jaunais autoriais Dalia Mikonyte ir Adomu Žudžiu, Alvydu Donėla, Ieva Baltaduonyte, Mindaugu Ažušiliu. Bus pristatytos naujos V. Bubelytės ir M. Ažušilio knygos.

Nidos seminare dalyvaus garsi suomių fotografijos mokyklos atstovė E. Brotherus, kuri jau daugiau kaip 20 metų kurdama taiko autobiografinius motyvus, peizažo žanrą, videoformatą ir nuosekliai tai sieja su bendru pasakojimu.

Laukia susitikimai su Julija Borisova iš Sankt Peterburgo, lenke Agnieszka Rayss iš kūrybinės grupės „Sputnik“, Dragana Jurišič iš Kroatijos ir Ege Kanaru iš Turkijos.

Neįminta mįslė

Projekcijų vakarus, kai menininkų kūriniai rodomi didžiuliuose ekranuose, rengia daugelis pasaulio fotografijos festivalių. Ne naujiena tai ir Nidos seminarui. Tačiau šiemet pirmą kartą jo dalyviai buvo atrinkti konkurso tvarka. Daugiausia nepriklausomos komisijos balų surinko Marija Kapajeva iš Estijos ir Alba Zari iš Italijos. Jų darbai savistabos tema bus tradiciškai rodomi prie Nidos švyturio.

Rugsėjo 5 dieną rengiama „Kassel Dummy Award 2018“ apdovanojimo paroda. Joje bus eksponuojamos 53 į finalą patekusios knygos ir konkurso laimėtojų Michaelio Dannerio (Vokietija), Karimo El Maktafio (Italija, Marokas) ir Filippo Romano (Italija) kūriniai.

„Per fotografų susitikimus siekiama apmąstyti praeitį, suprasti dabartį ir gal net nuspėti ateitį“, – sakė G. Česonis. Šia intencija rugsėjo 6 dieną Kuršių nerijos istorijos muziejuje bus atidaryta Vytauto Balčyčio miniatiūrų paroda. Darbai skolinami iš Edmondo Kelmicko („e.k.art galerija“) kolekcijos. „V. Balčytis, galima sakyti, mums vis dar yra neįminta mįslė. Turėsime progos šį autorių labiau pažinti“, – pridūrė Lietuvos fotomenininkų sąjungos vadovas.