„Navaros Ecce Homo“: geranoriški restauratoriai sugadino dar vieną kūrinį
Is­pa­ni­jos baž­ny­čio­se sau­go­mi iš­ti­si šimt­me­čiai kul­tū­ros pa­vel­do. Ta­čiau kai pa­niž­ta na­gus ir žūt­būt pri­si­rei­kia šį res­tau­ruo­ti, ga­li kil­ti prob­le­mų. Apie tai ra­šo CNN.

Navaros regione, Estelos Šv. Mykolo bažnyčioje esančiai XVI amžiaus polichrominei Šv. Jurgio statulai padaryti pokyčiai sukėlė meno ekspertų pykčio bangas bei nesiliaujančių palyginimų su žymiąja Jėzaus „Ecce Homo“ freska laviną.

Meno mėgėjai šią restauraciją lygina su netoli Saragosos esančiame Borja kaime esančia sugadinta „Ecce Homo“ freska.

Amžiams bėgant Esteloje esanti besikaunančio su drakonu Šv. Jurgio statula tapo tamsiai ruda. Po restauracijos socialiniuose tinkluose paplito ryškiaspalvius raudonus ir pilkus šarvus dėvinčio rausvaveidžio Šv. Jurgio nuotraukos.

„Šiandien Estela žiniasklaidoje minima ne dėl savo įspūdingo istorinio, meninio, architektūrinio ar kitokio kultūrinio paveldo, tačiau dėl pasigialėtinų veiksmų, padarytų XVI amžiaus Šv. Jurgio skulptūrai, esančiai vienoje iš įspūdingiausių mieste esančių bažnyčių,“ – savo „Twitter“ paskyroje rašė įpykęs Estelos meras Koldo Leozas, dalindamasis laikraščio iškarpa, kurioje restauruota statula pavadinta „Navaros Ecce Homo“.

Skulptūra prieš ir po restauracijos / Stopkadras.

Meras pranešė, kad skulptūrą restauruoti nusprendęs dvasininkas nei pasikonsultavo su miesto taryba, nei šią informavo. Pagal įstatymą tai padaryti buvo būtina.

Jis sakė, kad dvasininkas vietoje analogiškas užduotis atlikti apmokytų profesionalų restauracijai atlikti pasamdė „akademijos amatininkus“.

„Net neabejoju dvasininko ir asmens, kuris yra atsakingas už šio meno kūrinio desekraciją naudojant netinkamas technikas, gerais norais, tačiau toks aplaidumas yra labai rimtas ir negali būti pateisintas vien geromis intencijomis.“

Koldo Leozas pranešė, kad jis sukvietė ekspertus, idant šie įvertintų, ar įmanoma pataisyti šios restauracijos pasekmes.

Meno mėgėjai šią restauraciją lygina su netoli Saragosos esančiame Borja kaime esančia sugadinta „Ecce Homo“ freska.

Freskai "Ecce Homo" restauravimu padaryta žala 2012 metais.

2012 metais senyvos parapijietės pastangos restauruoti 120 metų senumo freską, pavadinimu „Ecce Homo“ (Štai žmogus), kurioje vaizduotas Jėzus Kristus su erškėčių vaikinu, greitai sulaukė kritikos.

Darbas buvo toks mėgėjiškas, kad žmonės paveikslą greitai pradėjo vadinti „Jėzumi Beždžione.“

Tačiau ši istorija susilaukė ir šiokios tokios teigiamos pasekmės. Internete žaibo greičiu pasklidusi nuotrauka į miestelį pradėjo tūkstančiais traukti turistus.