„Lėlės“ jubiliejus: talka ir Rolando Kazlo premjera
Į Vil­niaus tea­trą „Lė­lė“ jo dar­buo­to­jai va­kar rin­ko­si sta­ty­bi­nin­kų nu­ties­tu ke­liu, svei­kin­da­mie­si su ko­le­go­mis ir dar­bi­nin­kais. Šie čia plu­ša nuo va­sa­ros pra­džios. „Jų ko­man­da la­bai įdo­mi. Bet mes jau no­ri­me vai­din­ti. Su­sit­var­ky­si­me, iš­va­ly­si­me dul­kes. Penk­ta­die­nį vi­sus ak­to­rius kvie­čiu į tal­ką“, – bū­si­mus dar­bus var­di­jo tea­tro va­do­vas Juo­zas Mar­cin­ke­vi­čius, ak­to­rius ir žur­na­lis­tus su­kvie­tęs į nau­jo­jo se­zo­no pri­sta­ty­mą bei ap­ta­ri­mą.

Didžiosios scenos teatre nėra, jos vietoje styro mediniai poliai. Tačiau laikini remonto nepatogumai nesukliudė į teatro repertuarą įtraukti penkių naujų spektaklių. Vieną jų kuria aktorius ir režisierius Rolandas Kazlas.

„Jei pavyks realizuoti, ką sumanėme, valstybės atkūrimo šimtmečio proga lėlininkai galės didžiuotis savo profesija.“

Metai – ypatingi, nes spalio 27 dieną „Lėlė“ minės 60 metų jubiliejų. Ta proga spalio 26 dieną suvaidins „Princesę ir kiauliaganį“. „O gimtadienį minėsime tik vieną dieną?“ – juokais teiravosi teatralai. „Kultūringai, – rimtai atsakė meno vadovas. – Užupio gimnazijoje. Ten 1958 metais įvyko pirmoji „Lėlės“ premjera.“

Svečias statys absurdo pjesę

Teatro meno vadovas Vilmantas Juškėnas džiaugėsi, kad trys pirmosios premjeros, kurios pasirodys šiemet, – žinomi ir įdomūs scenos meno kūriniai. Visi jie bus skirti jaunimui bei suaugusiems žiūrovams.

Lėlių ir kaukių spektaklį „Doriano Grėjaus portretas“ pagal Oscarą Wilde‘ą stato režisierė Gintarė Radvilavičiūtė. Ji su scenografe Renata Valčik ir kompozitore Rita Mačiliūnaite šiame teatre sukūrė sėkmingą „Smėlio žmogų“. Palėpės salėje jau galima pamatyti naujojo spektaklio scenografijos užuominas.

Mimikrinių (mimikuojančių) lėlių teatro specialistas iš Olandijos Neville‘is Tranteris pernai menininkams vedė meistriškumo pamokas. Šį lapkritį Mažojoje salėje jis statys Alfredo Jarry absurdo pjesę „Karalius Ūbas“. Su juo dirbs teatrologė, rašytoja Vaiva Grainytė ir kompozitorius Giedrius Puskunigis.

R. Kazlo premjera „Daktaras Glasas“ – pagal švedų rašytojo Hjalmaro Söderbergo psichologinį to paties pavadinimo romaną, savotišką „Nusikaltimo ir bausmės“ variantą. „R. Kazlas mums puikiai pažįstamas, kaip ir jo bei dailininkės Neringos Keršulytės tandemas. Savito braižo režisierius visada į teatrą sutraukia žiūrovus. Tikimės, kad ši premjera įvyks jau Didžiojoje salėje. O po Naujųjų metų trupė vėl galės dirbti su nauja režisiere“, – kalbėjo V. Juškėnas.

Ką dar sumanys

Kitąmet atvyksianti lenkų režisierė Eva Piotrowska statys Nijolės Indriūnaitės rašomą pjesę „Raudonoji knyga“. Lietuvos raudonoji knyga yra pagrindinis dramaturgijos šaltinis, mat šiemet ji bus perleidžiama.

Kitą spektaklį vaikams kurs režisierius Šarūnas Datenis, dailininkas Antanas Dubra ir kompozitorius Vytautas Leistrumas. Ir ši teatralų kompanija anksčiau dirbo kartu, pelnė „Auksinį scenos kryžių“. Pavasarį trijulė statys Danguolės Kandrotienės „Spintos istorijas“. D. Kandrotienės knyga pripažinta geriausia 2013 metų knyga vaikams ir paaugliams, apdovanota Prano Mašioto premija.

Didžioji scena, tikimasi, bus rekonstruota iki lapkričio.

„Kūrinyje kalbama apie vaiko brandą ir kelią, kurį jis turi nueiti, kad įveiktų savo baimes. Dailininko fantazijai „Spintos istorijos“ – turtinga medžiaga. O mums tai aktualu, nes visi kūrėjai išbandys įvairias lėlių teatro, animacijos technikas, – pasakojo V. Juškėnas. – Lėlių meistras N. Tranteris dirba su gamyklinėmis lėlėmis, G. Radvilavičiūtės pastatymai – objektų, dailininko teatras, E. Piotrowska spektaklį paįvairins interaktyvia instaliacija. Šio pastatymo dailininkės Julijos Skuratovos lėlės – kaip koliažai, muzikinė dėžutė. Pažiūrėsime, ką menininkai dar sumanys.“

Važiuos parodyti savęs

Lapkritį sostinės „Arkos“ galerijoje bus atidaryta paroda „Dailė lėlių teatre 1918–2018“. Galerijoje veiks ir lėlių (šešėlių, hampelmenų, mirioramų, siluetinių ir pirštininių lėlių) gamybos dirbtuvės. Teatro muziejininkas Rimas Driežis parodai renka ir restauruoja eksponatus. Juos ketina atsivežti iš įvairių Lietuvos miestų.

„Ekstremalios situacijos priverčia žmones susikaupti ir pasukti galvą į kitą pusę“, - sakė teatro vadovas Juozas Marcinkevičius.

„Lėles stengsimės parodyti visoje Lietuvos lėlių teatro panoramoje, kaip geriausią perlą. Jei pavyks realizuoti, ką sumanėme, valstybės atkūrimo šimtmečio proga lėlininkai galės didžiuotis savo profesija“, – intrigavo parodos autorius.

Savaitgaliais, kai „Lėlėje“ rodomi spektakliai, prie teatro durų pastatomas jo simbolis – arkliukas. Šiemet jis bus atnaujintas, ir šis darbas patikėtas arkliuko autoriui, dailininkui ir režisieriui Vitalijui Mazūrui.

„Lėlės“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas.

Planuojama daug gastrolių. Rugsėjį trupė vyks į Anykščius, Panevėžį, Šalčininkus ir Klaipėdą. „Niekas nežino, kiek remontas iš tiesų užtruks. Lapkritį Didžiojoje scenoje visų spektaklių rodyti dar neleis techninės sąlygos. Todėl kitąmet vėl suksime ratą po Lietuvos miestus – važiuosime parodyti savęs“, – sakė V. Juškėnas.

Prie teatro durų rudenį stovės naujas „Lėlės“ simbolis – arkliukas, kviečiantis vaikus į spektaklius.

Ne statybinė organizacija

Teatro vadovas ragino trupę vykti į mokyklas, vaidinti Mažojoje salėje ir palėpėje. „Vis dėlto teatras yra kūrybinė, o ne statybinė organizacija. Šiandien eisiu į Kultūros ministeriją dar kartą pasakyti, kad jau norime atsidaryti ir vaidinti scenoje, – teatralams kalbėjo J. Marcinkevičius. – O kol bus baigti paskutiniai darbai, dirbsime kvailomis sąlygomis, nes darbininkai (kaip dabar) kals ir triukšmaus. Darbo dienomis važiuosime į mokyklas, darželius. Jos turi paprastas, gražias sales. Žinoma, technikams ten teks daugiau padirbėti. Bet mūsų spektakliai geri, ir gastrolės nebus juoda komercija. Pasitikrinsime – ekstremalios situacijos priverčia žmones susikaupti ir pasukti galvą į kitą pusę.“