„Kino pavasaris“ mažina programas, bet ne ambicijas
Vil­niaus ki­no fes­ti­va­lio „Ki­no pa­va­sa­ris“ reikš­mė au­ga tiek ki­no pa­sau­ly­je, tiek ir pa­sau­ly­je aps­kri­tai. Šie­met ver­tin­ti fil­mų į jį at­ke­liaus kri­ti­kus vie­ni­jan­čios fe­de­ra­ci­jos FIP­RES­CI žiu­ri.

„Tai didžiulis festivalio įvertinimas“, – „Lietuvos žinioms“ teigė „Kino pavasario“ direktorė Vida Ramaškienė. FIPRESCI labai atidžiai renkasi, kuriuos festivalius aplankyti. Tad jų dėmesys Vilniaus kino festivaliui itin reikšmingas. Kad federacijoje nėra nė vieno lietuvių kritiko – jau kita tema.

„Kino pavasaris“ šiemet atkeliaus ne tik į penkis didžiuosius Lietuvos miestus, bet aplankys ir Anykščius, Uteną, Alytų, Marijampolę, Varėną ir Gargždus.

Festivalio vadovė kalbėjo apie gražių rezultatų davusią partnerystę su užsienio institucijomis. Pernai „Kino pavasaryje“ lankęsis lenkų režisierius Krzysztofas Zanussis tarstelėjo parašęs knygą „Gyvenimo strategijos, arba Kaip suvalgyti sausainį ir jį turėti“. „Šiemet ją pristatėme Vilniaus knygų mugėje, atvažiavo ir pats autorius“, – džiaugėsi V. Ramaškienė.

Stipriosios pusės

„Stipriosios mūsų pusės – kinas, jauki atmosfera, kurią vertina ir svečiai, ir žiūrovai. Todėl šiemet dar labiau telksimės į filmus: kad kiekvienas atrastų savo žiūrovą, o žiūrovas – savo filmą favoritą“, – teigė festivalio vykdantysis direktorius Algirdas Ramaška.

Todėl vietoje anksčiau buvusių 17 programų šiemet liko tik penkios: „Metų atradimai“, „Festivalių favoritai“, „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“ ir „Europos debiutų konkursas“. Festivalio repertuare – 112 pilnametražių filmų.

Kokia šių permainų priežastis, paaiškino festivalio programų sudarytoja Santa Lingevičiūtė: „Toks didelis programų skaičius gerokai pakyrėjo. Susipainiodavo ir žiūrovai, ir mes patys. Užsienio festivaliuose filmai jau seniai nebeskirstomi į žanrus“, – teigė ji.

Festivalio atidarymo ceremonija šiemet grįžta į „Forum Cinemas Vingį“. Per ją kovo 14 dieną bus rodomas filmas apie geriausią 2017-ųjų Švedijos dainininkę Silvaną Imam, kilusią iš... Žemaitijos. Kultinė švedų scenos figūra, queer kultūros atstovė pati dalyvaus festivalio atidarymo renginyje.

Kovo 30 dieną festivalio programą Vilniuje užvers tokia progai ne visai tradicinis Mindaugo Survilos filmas „Sengirė“.

Lietuviškos premjeros – net devynios. Belaukdami „Sengirės“, žiūrovai dar pamatys naują Giedrės Beinoriūtės filmą „Kvėpavimas į marmurą“, Lauros Sintijos Černiauskaitės romano adaptaciją. Juostą nufilmavo šviesaus atminimo kino operatorius Audrius Kemežys.

S. Lingevičiūtė su kolega Edvinu Pukšta išvardijo filmus, į kuriuos žiūrovai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį:

„Floridos projektas“ (atvažiuoja filmo režisierius ir lietuvė kino debiutantė Bria Vinaitė);

„Maria Callas. Savais žodžiais“ (režisierius Tomas Volfas turi lietuviškų šaknų).

„Dievo kraštas“ (Airijos atsakas į amerikiečių „Kuprotą kalną“);

„Jūsų Vincentas“ (rimtas pretendentas į „Oskarus“, atgyja per 130 Vincento van Gogho paveikslų);

„Į vakarus nuo Jordano upės“;

„Po medžiu“ (islandų juodoji komedija; E. Pukšta per seansą Venecijoje su kolega iš Transilvanijos kino festivalio leipo juokais);

„Ilgesys“.

Būtina pamatyti ir festivalio „arkliukus“ – filmus „Įžeidimas“, „Vadink mane savo vardu“ (filmo „Didesni purslai“ režisierius Luca Guadagnino), „Pavyzdingas elgesys“, retrospektyvos autoriaus Jeano Vigo „Atalanta“ (vienintelis seansas didžiojoje „Vingio“ salėje), „Likimas – mano meilė“ („Adelės gyvenimas“ režisierius Abdellatifas Kechiche‘as), „Migruojantys žmonės“ (rež. Ai Weiwei), „Kapitonas“.

Penki filmai pasiekė festivalį iš ką tik pasibaigusios Berlinalės: „Paveldėtojos“ (geriausios aktorės prizas), „Veidas“ (garsiojo „Kūno“ režisierė Malgorzata Szumowska), „Dovlatovas“ (rež. Aleksejus Germanas jaun.), „Žmogus, erdvė, laikas ir žmogus“ (rež. Kim Ki-dukas), „Šėtono laikas“ (vienas trumpesnių, tik 4 valandų trukmės, Lavo Diazo filmų).

Bilietų į festivalį žiūrovai galės įsigyti nuo kovo 1 dienos, bus rengiamos jau įprastos pardavimo akcijos.