„Kakės Makės“ autorė svajoja rašyti knygas suaugusiesiems
Jos, re­gis, pil­na vi­sur: „Ka­kė Ma­kė ir Ne­tvar­kos nykš­tu­kas“, „Ka­kė Ma­kė ir di­de­lė Tam­sa“, „Ka­kė Ma­kė ir pa­vog­tas lai­kas“... Kny­ge­les apie ne­klau­ža­dą mer­gai­tę Ka­kę Ma­kę ku­rian­ti ilius­truo­to­ja ir ra­šy­to­ja Li­na Žu­tau­tė pri­si­pa­ži­no ne­ven­gian­ti da­ly­ti ra­šy­ti­nių pa­mo­ky­mų vai­kams. Kar­tą į juos įli­pu­si, ne­be­ga­li iš­trūk­ti.

„Pamokymus galima traktuoti ne tiesiogiai, o kaip nuorodą, kokios laukia pasekmės, jei elgsiesi vienaip ar kitaip“, – apie didaktinę naudą svarstė rašytoja.

Knygelių apie neklaužadą mergaitę Kakę Makę autorė Lina Žutautė lengvai užmezga kontaktą su vaikais ir katinais./Asmeninio archyvo nuotrauka

Piešia sau

Pagrindinių knygelių apie Kakę Makę yra jau septynios, o kitų net pati autorė nebesuskaičiuoja. Kol kas L. Žutautė piešia ir rašo tik vaikams. Bet turi svajonę parašyti suaugusiesiems. „Tikiuosi, kada nors tai išsipildys. Užmegzti kontaktą su vaikais per iliustracijas nėra sunku. Jie pastabūs, mėgsta smulkias detales ir juokingus dalykus. Man irgi tai patinka. Piešdama negalvoju, kad štai ši iliustracija patiks vaikams. Iš tiesų pirmiausia piešiu sau“, – nuoširdžiai kalbėjo dailininkė.

L. Žutautė gimė ir užaugo Šiauliuose, yra miesto vaikas. „Atsimenu, kaip vaikystėje vasarą eidama vešliomis liepomis apsodintu garsiuoju Šiaulių bulvaru sakiau mamai, kad tai gražiausias pasaulio miestas. O dabar tų liepų jau nebėra“, – nostalgiškai pasakojo ji ir pridūrė, kad dabar miestas ne toks gražus kaip vaikystėje. Bet kaip nežiūrėsi, vis tiek čia mieliausia kurti.

Vaikystėje L. Žutautė daug svajojo: norėjo būti gydytoja, siuvėja, veterinare… „Keista, bet būti dailininke ar rašytoja mintis nekilo“, – juokėsi pašnekovė.

Noras tapti veterinare persekiojo ilgai, tačiau nesisekė chemija. Tiesiog buvo neįdomu, todėl suprato – šiai svajonei nelemta išsipildyti. Nusprendė rinktis lengvesnį kelią – dailės. Ilgainiui noras būti dailininke atsirado tarsi savaime, tad iškart baigusi vidurinę stojo į Vilniaus dailės akademijos Kauno skyrių, bet pritrūko vieno balo. Tik kitais metais tapo Šiaulių universiteto Dailės fakulteto studente.

Studentiški metai, pasak L. Žutautės, buvo patys linksmiausi – lyg atgaiva po mokyklos. Atrodė, jog pagaliau tapo savimi.

Vis dėlto dailės sritis labai plati, todėl susivokti, ko norinti, buvo gana sudėtinga. I. Žutautė dirbo dizainere, tačiau šis darbas jai pasirodė nuobodus. Tada ėmė ieškoti, kas galėtų teikti džiaugsmo. Taip atrado vaikišką iliustraciją.

„Savo teksto iliustravimas turi minusų, bet pliusų – vis tiek daugiau.“

Brangiausias laikas – su šeima

Paklausta, į ką lygiavosi šeimoje, kas buvo pavyzdys ar autoritetas, rašytoja atskleidė, kad jai labiausiai patiko būti savimi. O artimiausia siela L. Žutautė vadina močiutę. „Labiausiai ją mylėjau, vadinau „baba, babyte“. Buvo labai gera būti drauge, klausytis jos pasakojimų, stebėti, kaip kepa sausainius, verpia senoviniu rateliu triušio vilną. Ji net lošdavo kortomis su manimi. Buvo labai smagu“, – šiltai apie močiutę atsiliepė Lina.

Kokias knygas L. Žutautė skaitė vaikystėje, ar dabartiniai jos kūrinėliai bent dalimi susiję su ta patirtimi? Pasirodo, būsimą dailininkę žavėjo šiuolaikinio lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus iliustracijos. Tačiau Lina patikino, kad jos kuriamos knygos pareinančios ne iš vaikystės, labiau – iš sūnaus. „Savo vaikystę reikėtų aprašyti knygoje suaugusiesiems“, – sakė pašnekovė.

Lina Žutautė už knygą "Ferdinandas ir Pū" gavo IBBY apdovanojimą./Romos Kišūnaitės nuotrauka

Sūnui Karoliui jau trylika metų. L. Žutautė palieka jam laisvę savo talentus atrasti pačiam – primesta veikla niekada nebus patraukli. Bene svarbiausia, ką mama nori įskiepyti sūnui, tai – pagarba gamtai ir viskam, kas gyva. „Kalbamės labai plačiomis temomis: apie religiją, gamtosaugą, draugystę, senovę… Turbūt nėra tokios temos, kurios nebūtume palietę. Džiaugiuosi, kad sūnus geros širdies, jautrus“, – gyrė atžalą mama.

L. Žutautė su būsimu sutuoktiniu susipažino studijų metais. Bendramokslis, todėl ir didelės susipažinimo istorijos, anot moters, nėra. „Kaip visi studentai matydavomės bendruose vakarėliuose, domėjomės panašiais dalykais“, – neromantizavo pažinties Lina.

Rašytojos ir iliustruotojos diena prasideda nuo pasivaikščiojimo su šunimis – turi jų net du. Beje, visas laisvalaikis dažniausiai ir praeina su šunimis. Yra susižavėjusi šių keturkojų vikrumo sportu (dog agility). „Vaikštome į treniruotes, mokau šunis įvairių triukų. Turėti šunį – didžiausia neišsipildžiusi vaikystės svajonė, todėl dabar bandau atsigriebti su kaupu“, – šypsodamasi paaiškino rašytoja.

Vėliau prasideda įprasti darbai – namie, prie kompiuterio. Labiausiai ji vertina bendravimą su žmonėmis, kuriuos myli. „Tokias akimirkas stengiuosi įsidėmėti, toks laikas pats brangiausias“, – atviravo Lina.

Jai taip pat patinka būti gamtoje, sako tada tarsi atsidurianti akistatoje su savimi. „Nukrenta visos kaukės, išsigrynina jausmai ir mintys“, – kalbėjo dailininkė.

Nebijoti svajoti

L. Žutautė yra pelniusi Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams apdovanojimą už autorinę knygą „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“. Kūrėja prisipažino esanti sau labai kritiška. Kartais vienu metu tam pačiam tekstui sugalvojanti labai daug galimų variantų iliustruoti, o kartais – vis nerandanti sprendimo. „Bet jei tekstas ilgesnis, galima jį pakoreguoti. Pavyzdžiui, jeigu aprašomi mėlyni bateliai, kurie iliustracijoje visai netinka, tai pakeisti – vieni niekai. Savo teksto iliustravimas turi minusų, tačiau pliusų – vis tiek daugiau“, – apie kūrybos procesą pasakojo autorė. Lina teigė, jog visada stengiasi, kad jos piešiniai atspindėtų tik linksmus ir juokingus išgyvenimus, – liūdesio piešti nemėgsta. Nenorėtų, kad vartydamas knygas vaikas juo užsikrėstų.

„Pasaulis kupinas įkvėpimo, tik reikia netingėti dairytis.“

„O kaip dailininkė nupieštų kalėdinę dovanų pirkimo karštligę, kokia tai būtų iliustracija?“ – teiravausi liesdama švenčių temą. „Nupieščiau jaukų kambarį su nedidele Kalėdų eglute, šunimi, murkiančiu katinu, rusenančiu židiniu. Ir tame kambaryje būtų galima pasislėpti nuo viso šito šurmulio“, – juokavo pašnekovė.

Iš tikrųjų kalėdinis laikotarpis, Kalėdos L. Žutautei siejasi su ramiu poilsiu nuo visų darbų, kai galima tiesiog atsipūsti ir būti su šeima. „Ypatingų tradicijų neturime, bet jei yra pakankamai sniego, būtinai išmėginame čiuožimą rogutėmis nuo kalno. Ir kvapas – ne meduolių, o eglės. Tik jis man reiškia Kalėdas. Ko tikėtis ir nesitikėti? Hm… Tikėtis galima stebuklų, bet nesitikėti, kad juos už mus padarys kiti. Darykime stebuklus patys“, – ragino dailininkė.

Vaikams ir ne vaikams L. Žutautė linkėjo nebijoti svajoti. Pasak kūrėjos, pasaulis kupinas įkvėpimo, tik reikia netingėti dairytis.

Lina Žutautė yra pelniusi Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams apdovanojimą už autorinę knygą „Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas“.